Az október 21-én éjjel lezárult licitálás szerint rendkívüli összegért, 890 millió forintért adott túl Magyarország Kormánya a csopaki hajó- és vitorláskikötőn. A hivatalos eladó persze a Bahart Zrt. volt, de a döntést a kormány képviselői hozták meg a kisebbségben lévő önkormányzatokkal szemben.
A 2800 négyzetméteres, három normál lakótelek méretű vízparti területet szeptember elején bocsátották árverésre. A tavasszal többször írtunk arról, hogy a koronavírus járvány figyelemelterelő hatását kihasználva a kormányt képviselő Magyar Turisztikai Ügynökség kezdeményezésére és többségi szavazatával hogyan dúlják szét a balatoni hajózás hátterét biztosító vagyont, s hogyan akarnak megfosztani négy települést gyakorlatilag teljesen a közforgalmú hajózás lehetőségétől. A jelentős ellenállás miatt a kormány végül feladta eredeti terveit, és Balatonkenese, Balatonakali, Balatonudvari hajókikötőjét a nyilvános értékesítés helyett 25 évre az érintett önkormányzat ingyenes használatába adta. Egyben kötelezte őket arra, hogy a kikötők közforgalmú működését továbbra is fenn kell tartaniuk, és ehhez biztosítaniuk kell a fenntartás és a szükséges engedélyek beszerzésének költségeit.
A negyedik érintettel, Csopakkal nem sikerült a megállapodás, mert ott a közforgalmú hajóállomásra ráépül egy apró vitorláskikötő. Így ez az ingatlan mégis árverésre került.
Az árverést 52 millió forintos kikiáltási áron augusztus 31-én hirdették meg. Licitálni szeptember 21-től október 21-én 21:40 óráig lehetett. A csopaki önkormányzat abban bízott, hogy a terület a beépítési, használati korlátozások miatt nem vonzza majd a befektetőket, így ennyiért akár az önkormányzat is megvásárolhatja.
Az ingatlan területe2804 négyzetméter, ami a jelenlegi előírások szerint maximum 2%-os mértékben, legfeljebb 4,5 méter magas építménnyel építhető be. A szabályok rögzítik azt is, hogy “a személykikötő a gyalogos forgalom elől nem elzárható”, de a kiírás nem tartalmazza azt – a másik három kikötőnél alapvető feltételt -, hogy az ingatlanon továbbra is közforgalmú kikötőt kell működtetni.
A kiírás nem szól arról sem, ami az ingatlantérképről az első rápillantásra kiderül, hogy az ingatlan vízpart felőli oldalán egy önálló helyrajzi számon lévő néhány négyzetméteres telek fehér foltként beilleszkedik a kikötő közepébe. Mivel ez nem a Bahart tulajdonában van, így eladásra sem került.
A liciten minimum 200 ezer forintos lépcsőkkel lehetett emelni. Az elektronikus árverést folyamatosan követők szerint az utolsó órákban nőttek meg hirtelen az ajánlatok, és szerda 21:40 órakor 889 870 000 forintért, 317 ezer forintos négyzetméterenkénti áron elkelt az ingatlan. Az új tulajdonos még ismeretlen. És az is, hogy mit kezd ennyi pénzért az ingatlannal és a hasznosítást korlátozó szabályokkal.
Győrffy Árpád
Ha érdekesnek találtad az írásomat, segíts azzal, hogy megosztod, ajánlod ismerőseidnek is!
Iratkozz fel a balatontipp.hu hírlevelére, hogy ne maradj le semmiről! A feliratkozással hozzájárulsz adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatomat és tájékoztatómat itt olvashatod)