Több mint hetven civil szervezet közös nyilatkozatban szólítja fel az illetékes állami szerveket: minden lehetséges eszközzel akadályozzák meg, hogy a Balaton, Fertőtó, a Tatai Öreg-tó és a Velencei-tó mentén a természeti örökségünket károsító beruházások történjenek.
“A nyilatkozathoz csatlakozó civil szervezetek azt várják a magyar kormánytól, hogy számon kérhető garanciákkal biztosítsa, a természetvédelmi szempontból rendkívül értékes nagy tavaink, a Balaton, a Fertőtó, a Tatai Öreg-tó és a Velencei-tó nem esnek áldozatul állami és magán idegenforgalmi beruházásoknak.
„A természeti erőforrások, különösen a termőföld, az erdők és a vízkészlet, a biológiai sokféleség, különösen a honos növény- és állatfajok, valamint a kulturális értékek a nemzet közös örökségét képezik, amelynek védelme, fenntartása és a jövő nemzedékek számára való megőrzése az állam és mindenki kötelessége.” – áll Magyarország Alaptörvényének P) cikkében.
Az Alkotmánybíróság II/201/2019 számú üggyel kapcsolatban hozott határozatában leszögezte, hogy „az Alaptörvény P) cikk (1) bekezdése alapján az állam a jövő nemzedékek, mint kedvezményezettek számára egyfajta bizalmi vagyonkezelőként kezeli a rábízott, a nemzet közös örökségébe tartozó természeti és kulturális kincseket, ekként a jelen generációk használati és hasznosítási joga nem korlátlan. Ezek a jogok csak addig terjedhetnek, ameddig azok sem magukat az önállóan is védelemben részesítendő természeti értékeket, sem pedig a jövőnemzedékek érdekeinek megóvását nem veszélyeztetik.”
A Balaton, a Fertő tó, a Tatai Öreg-tó és a Velencei-tó jelenleg veszélyben vannak. A tavaknál olyan beruházásokat terveznek, amelyek szembe mennek az állam Alaptörvényben rögzített kötelességével. A beruházások kizárólag szűk gazdasági érdekkörök rövid távú gazdasági érdekeit helyezik előtérbe és nem felelnek meg a fenntarthatóság alapelveinek, illetve a jövő generációi felé tanúsítandó felelős gazdálkodásnak.
A Balaton, Fertő tó, a Tatai Öreg-tó és a Velencei-tó gazdag édesvízi élőhelyek. Természetvédelmi jelentőségüket jelzi az is, hogy valamennyi részben, vagy egészben a Natura 2000 hálózaton keresztül európai közösségi védelmet élvez, és szintén tagjai a nemzetközi egyezmény által védett úgynevezett Ramsari-területek hálózatának.
A Natura 2000 területek egy olyan összefüggő ökológiai hálózatot alkotnak, amely az európai jelentőségű természetes élőhely-típusok, állat- és növényfajok védelmén keresztül biztosítja a biológiai sokféleség megóvását, és hozzájárul a területek kedvező természetvédelmi helyzetének fenntartásához, illetve helyreállításához.
A Ramsari Egyezmény célja a vizes élőhelyek megőrzése, elsősorban az egyezmény részes államainak együttműködésére építve, továbbá az ehhez szükséges jogi, intézményi keretek megalapozása. Az egyezmény alapállása nem a tiltás, hanem az olyan fenntartható gazdálkodás, amely biztosítja a területek természeti értékeinek védelmét.
A fentiek alapján kijelenthető, hogy nagy tavaink nem pusztán turisztikai, gazdasági jelentőséggel bírnak, de olyan természeti értékük is van, ami nem csak Magyarországon, de az Európai Unión belül, sőt globálisan is kiemelkedő. E természeti értékek megőrzése a jövő generációk számára közös felelősségünk.
Fentiekre hivatkozva az aláíró civil szervezetek követelik a kormányzati és állami szereplőktől, önkormányzatoktól és intézményektől, ideértve az állami és önkormányzati tulajdonban lévő cégeket is, hogy
• tegyenek meg mindent a nagy tavaink természeti, kulturális, tájképi értékeinek védelme érdekében;
• biztosítsák folyamatban lévő és tervezett beruházásokhoz kapcsolódó információkhoz való szabad hozzáférést az Aarhus-i egyezmény szellemében.
A csatlakozó szervezetek felszólítják az illetékes szerveket, hogy minden lehetséges eszközzel akadályozzák meg, hogy a Balaton, Fertőtó, a Tatai Öreg-tó és a Velencei-tó mentén a természeti örökségünket károsító beruházások történjenek.
A kezdeményezés nyílt, ahhoz bármely civil szervezet csatlakozhat.
2020. szeptember 26.”
•
A balatoni térségből az aláírók között van az Aligai Fürdőegyesület (Balatonvilágos), a Csalán Környezet-és Természetvédő Egyesület (Veszprém), a Dél-Balatoni Természetvédelmi Egyesület (Balatonkeresztúr), a Keszthelyi Környezetvédő Egyesület (Keszthely), a Közép-dunántúli Biokultúra Egyesület (Hegyesd), a “Somogy” Természetvédelmi Szervezete (Somogyfajsz), a Nők a Balatonért Egyesület (Csopak), az Összefogás a Balatonért Egyesület (Balatonfüred), a Partaljai Tájvédő Egylet Balatonakarattya. Az ismertebb országos szervezetek közül ott van az aláírók között a Greenpeace Magyarország Egyesület, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, az Ökotárs Alapítvány, a Védegylet Egyesület és a WWF Világ Természeti Alap Magyarország Alapítvány is.
•
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu heti hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)