A Balaton tavalyi algásodásában szerepet játszott a tartósan megemelt vízszint, ezért a tó vízszintszabályozásának teljes átalakítását javasolják – nyilatkozta Istvánovics Vera, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) és a Budapesti Műszaki Egyetem (BME) vízgazdálkodási kutatócsoportjának tagja hétfőn az MTI-nek.
A kutatócsoport a BME Vízépítési és Vízgazdálkodási Tanszékével közösen értékelte ki a Balaton Keszthelyi-medencéjében működő automatikus mérőállomások, valamint a vízügy 2019-es mérési adatait. Istvánovics Vera elmondta: feltételezték, hogy a tavaly augusztus végi jelentős vízminőség romlással járó, minden eddiginél másfélszer nagyobb algacsúcs oka az üledékfelszín oxigénmentessé válása és ennek nyomán a szokásosnál sokkal nagyobb foszforfelszabadulás volt. Céljuk ennek a feltételezésnek a bizonyítása volt. Az adatokból kiderült, hogy a Zala folyón körülbelül negyedannyi foszfor érkezhetett a Balatonba, mint amennyi az algavirágzáshoz kellett, vagyis az algavirágzást nem kívülről érkező terhelés okozta.
Az elemzések kimutatták, hogy a kisebb – bár több strandon problémát okozó – július végi és a nagy augusztusi cianobaktérium-csúcsot is szélcsendes időjárás előzte meg. Ekkor a víz gyorsan melegedett, a vízoszlop alja és teteje között nagy hőmérséklet-különbség alakult ki, ami teljesen elszigetelte az alsó vízréteget a felsőtől.
Megfelelő átkeveredés hiányában az oxigén hamar elfogyott az üledék fölötti vízben, azaz beindulhatott a szokatlanul nagy foszforfelszabadulás. Ez azt jelenti, hogy ha a Keszthelyi-medencében 3-4 napon át ilyen hőmérsékleti rétegeződés alakul ki a vízben, akkor megnő az üledék foszforleadása és kisvártatva az alga mennyisége is.
Sokéves mérési adatokat összehasonlítva a kutatók azt találták, hogy az időnként kialakuló hőrétegezettség időtartama nyaranta az átlagos vízhőmérséklettől és vízállástól függ. Tavaly például 12 napon át, míg az aszályos 2012-ben, amikor alacsony volt a tó vízállása, egy napnál rövidebb ideig volt rétegezett a víz. A vízhőmérséklet 1 Celsius-fokkal, vagy a vízállás 10 centiméterrel növekedése egyaránt két nappal meghosszabbítja a rétegezett időszakot.
Istvánovics Vera felidézte Bartholy Judit meteorológus és csapata prognózisát, amely szerint Magyarországon 2100-ig 4-4,8 Celsius-fokkal nőhet az átlagos nyári léghőmérséklet 1990-hez képest. Keszthely-Sármellék térségében 1975 óta évi 0,05 Celsius-fokkal lettek melegebbek a nyarak, 2100-ig tehát további 2,5-3,3 Celsius-fokos melegedés várható.
Ha a vízállás olyan magas marad, mint az utóbbi években, akkor a rétegezett időszak hosszúsága, az időjárástól függően 8-10 nappal is nőhet. Ezzel szinte megduplázódik a 2019-hez hasonló nagy algacsúcsok kialakulásának valószínűsége – hangsúlyozta.
A kutató kifejtette: ha a nyári vízállást a korábbi évtizedekben jellemző 70 centiméter körülire csökkentenénk – a siófoki vízmércéhez viszonyítva, ahol most 120 centi a felső szabályozási szint -, a felmelegedés ellenére is csak 5-7 napos nyári rétegezettséggel kellene számolni. A tapasztalatok szerint ilyen időtartamú rétegezettség még nem okoz problémát.
A kutatócsoport ezen eredmények alapján a Balaton vízszintszabályozásának teljes átalakítását javasolja. A 2000 és 2003 közötti nagy aszály óta a szabályozás egyetlen szempontja a túlságosan alacsony vízszint elkerülése volt- Ezért tartottak egyre magasabb vízszinteket a nádasok pusztulása és az alacsonyan fekvő parti településrészek ismétlődő elöntése ellenére is – emlékeztetett Istvánovics Vera. Hozzátette, a 2019-es nagy algacsúcs megmutatta azt, amire korábban senki nem gondolt, hogy a túlságosan magas vízállás a változóban lévő éghajlaton jelentős és növekvő vízminőségi kockázattal jár.
A kutatók szerint a megoldás nem könnyű, de lehetséges; a két ellentétes szempontot folyamatosan összehangolva kell szabályozni a tó vízszintjét. Istvánovics Vera ugyanakkor felhívta arra is a figyelmet, hogy egy új vízszintszabályozási rend bevezetése csak számos kérdés megválaszolása után lehetséges. Az első, társadalmi vitát is szükségessé tevő kérdés, hogy mi kapjon prioritást a tó élővilágát és használatát is figyelembe véve. “Milyen Balatont szeretnénk a magunk számára fenntartani és unokáink számára megőrizni?” – fogalmazta meg máshogy a kérdést. Ennek eldöntése után lehet kialakítani az új vízszintszabályozási rendet, amely célzott tudományos kutatással viszonylag gyorsan megalkotható – mondta.
További kutatásoknak kell tisztázniuk egyebek között, hogy mekkora az alacsony vízállások, illetve a nagy algacsúcsok előfordulásának valószínűsége a változó éghajlaton. Lehet-e időben előre jelezni a hőrétegezettség kialakulásának veszélyét, és van-e esély lépni ellene vízleeresztéssel. El kell gondolkozni azon is újra, hogy érdemes-e vízpótlási lehetőségről gondoskodni arra az esetre, ha a vízminőségi szempont miatt csökkenteni kell a vízszintet, és ezt hosszú aszályos időjárás követi – sorolta.
Az újabb algavirágzás megelőzésére többen javasolták a külső tápanyagterhelés további csökkentését és az üledék kotrását. Ezt az MTA-BME kutatói is fontosnak tartják, de véleményük szerint a korábbi évtizedek eredményes beavatkozásai után már nem hozhatnak annyi újabb javulást a víz foszforterhelésében, amennyivel megfékezhető az algásodás egy melegedő éghajlaton. Úgy látják, a Balaton túl nagy ahhoz, hogy az üledék kikotrásának érdemi vízminőség-javító hatása legyen, ugyanakkor a kisebb öblök, kikötők, strandok rendszeres kotrására szükség van – közölte a kutatócsoport tagja. (MTI)
•
A kutatói javaslat rendesen pofonvágja azokat, akik a mély-merülésű vitorlások nyugodt használata érdekében egekig emelt, feszített tükrű tóvá tették a Balatont az utóbbi tíz évben. Eddig nem hatotta meg őket a nádasok, a partfalak, az alacsony partközeli közműrendszerek, zöldterületek és építmények pusztulása. Kérdés, mennyire hajlandók komolyan venni az algásodás veszélyét.
Persze azt is el kell döntenünk, hogy szárazabb periódusokban lesz-e bátorságunk együtt élni egy a mainál akár több mint egy méterrel is alacsonyabb szinten lévő Balatonnal.
Győrffy Árpád
•
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu heti hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)
Boros László véleményét reálisabbnak tartom, mivel egyre több olyan, trükkel találkozunk, hogy parkoló létesítéséhez azzal indokolják a fa kivágást, mert káros,allergén, vagy a parti telek előtti meder kikötőre alkalmas teljes kikotrását ” mert ” a felgyülemlett szemetet kotorták ki és számtalan hasonló Trükközés. Ha ezt összevetjük azzal, hogy túlterjeszkedve szinte “bele” építettek a Balatonba, amit most bizony áztat egy normál vízállás, hát akkor csapoljuk meg a Balatont… Jól ülünk a lovon? A kapzsiság mindent visz??!
Van véleményem. Minden tiszteletem a kutató csoporté.
DE: a Balaton hajdani vízminőségének (kb. az 50-es évek végéig) megromlása elsősorban az un. intenzív mezőgazdálkodás “hozadéka”.
A túlzott, sematikus műtrágya felhasználás, a kontroll nélküli vegyszerhasználat teljesen felborította a Balaton több évezredes biológiai rendjét. Az 50-es években pl. a keleti medencében a tófenék még iszapmentes volt. (Kis túlzással!) A robbanás szerű szervesanyag felhalmozódás mindent megváltoztatott, ami -szerintem- egyáltalán nem függ össze a tó vízszintjével, a vízhőmérséklet rétegeződésével, sőt, minél nagyobb a víztömeg, annál jobban kiegyenlítődnek a fizikai és biológiai jellemzők.
A tómeder kotrása hosszú ideje elmaradt. Szerencsétlen körülmény volt sokáig az a hivatalos álláspont is, miszerint a balatoni iszap “veszélyes hulladék”-nak minősült. /Megjegyzés: A keszthelyi öbölből a 70-es években kitermelt, szikkasztott balatoni iszapot a német mezőgazdaság kiváló talajjavító anyagként vásárolta. Ma is ildomos lenne a Somogyi, Zalai és Vas megyei talajok javítására és szervesanyag pótlására használni. Ezzel megoldódna a kitermelt iszap elhelyezése, hasznosítása, minimális zagytér szükséglet mellett./
Ez, persze csak az én személye véleményem, vagyis falra hányt borsóm, de legalább itt(is) elmondhattam.