A zánkai Fő utca 13. szám alatt álló népi jellegű egykori lakóház építtetőjének neve ismeretlen, a szakirodalom építésének évét 1763 körüli évekre teszi, de nagyobb a valószínűsége annak, hogy a XIX. századelőn épült.
Az előkertes, hosszú szalagtelken elhelyezkedő, gazdasági udvarral, két melléképülettel rendelkező, egymenetes, három osztatú tornácos paraszti lakóépület műemléki védettséget élvez. A ház utcai homlokzata kétaxisos, szalagkeretezett, megjelenésében egyszerű, díszítést nélkülöz. A tisztaszoba két utcára nyíló szalagkeretes ablakon át kapja a megvilágítást.
Udvari homlokzatán mellvédes, törpeoszlopos tornác húzódik, amely az udvarról közelíthető meg. A főépület fő és oldalsó homlokzatával utca-határon áll, mind az épület, mind pedig a hozzá csatlakozó udvar a főhomlokzat felől, az utólagosan hozzáépített gádoron keresztül közelíthető meg. Innen nyílik a három részből álló lakótér (tisztaszoba, füstös konyha és kamara), amelyek – a vidék építési hagyományaitól eltérően – külön-külön bejárattal bírnak.
Falazata vert fal, minden alapozás nélkül épült, ebből (is) adódóan a ház alatt pince nincsen. Eredetileg padlózata agyagból volt döngölve, mai kőlap, illetve téglaborítása későbbi eredetű. A helyiségekre az alacsony belmagasság a jellemző; mestergerendával erősített pórfödémmel- míg a tornác dongaboltozattal fedett.
Hajdan kémény nélkül, füstös konyhás ház volt, később a konyha és a szoba fűtése a két helyiség közé épített kemencével történt.
Az épületben helytörténeti és néprajzi kiállítás látható. A tájház bútoraival és egyéb berendezési tárgyaival, viseleteivel bemutatja a ma már letűnt, hagyományos Balaton-felvidéki paraszti világot. Az itt élt emberek – szőlőtermesztők, állattenyésztők, favágók, nádvágók, kőfaragók, nádazók, halászok használati tárgyait és eszközeit hosszú évek gyűjtőmunkájával őrizte meg a faluközösség.
A Tájház épületébe belépni egyenlőre nem lehet, tornácos betekintés lehetséges.
A tájház portáján tekinthető meg Zánka szülöttjének, Szekeres Károly keramikus iparművésznek, Munkácsi-díjas, Érdemes Művésznek az állandó kiállítása is, mely szintén csak betekintéssel látogatható, az épületbe nem lehet belépni!
A kormányrendelet értelmében a szabadtéri bemutató látogatása során mindenki köteles a másik embertől lehetőség szerint legalább 1,5 méter távolságot tartani. Amíg a kormányrendelet nem teszi lehetővé a belső terek látogatását, addig csak sétáló, betekintő látogatás lehetséges!
Sétáló, betekintő szabadtéri Tájház látogatás júniusban minden csütörtökön 10.00 – 17.00 óra között. Egyéb időpontokban előzetes bejelentkezés alapján.
További információ: Böhmné Kocsis Szilvia, Zánka Faluház, telefon: +36 30 553 8477
•
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu heti hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)