Még az idén több fontos turisztikai lehetőséggel bővül Alsóörs kínálata. Elkészül a Varázserdő interaktív játéktér, ugyanott megvalósul egy különleges koncert helyszín és színházi játszóhely, és megteremtődik a kerékpáros összeköttetés Felsőörsön át Veszprémmel. A fejlesztések állásáról a község polgármesterét kérdeztük.
Amikor elindult a veszélyhelyzet, a pénzügyi kilátásaink nagyon bizonytalanok voltak. Az egyéb kiesést is hozzávéve az első kalkulációknál még 250 millió forintra tettük a kieső összeget. Most már kicsit optimistábbak vagyunk, de így is minden olyan beruházást elhalasztottunk, amire még nem volt szerződésünk, illetve az esetleges támogatás feltételei miatt nem volt kötelező a határidők tartása. Ennek megfelelően a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program, vagy ismertebb nevén TOP pályázatán támogatott két nagy projektünk, a Veszprém-Felsősörs-Alsóörs közötti kerékpárútnál és a Varázserdő projektnél menetrend szerint halad minden – mondta Hebling Zsolt polgármester a szűkre szabott mozgási lehetőségeikről.
– A kerékpárút megvalósításánál a múlt évben elkészült a kapcsolódó illemhely, magánál az út megépítésénél illetve kialakításánál a közbeszerzés kiírásánál tartunk. A tervek szerint az előírt határidőre, az ősz végére elkészülünk a munkára. Egyébként a veszélyhelyzet miatt három hónappal automatikusan meghosszabbodott a megvalósításra rendelkezésre álló idő.
– Hogy állnak az egykori kőbányából kialakított amfiteátrumban zajló munkákkal?
– Az építési beruházások augusztus végére készülnek el. Ebbe beletartozik a 11 soros lelátó megépítése gabionos megoldással. A lelátó “padsorait” fémrácsokból készült kosarak alkotják, amik kővel vannak kitöltve. A tetejükre egy betonréteg kerül. Az utolsó sor felett egy füves rézsű lesz kialakítva, ahol akár le is lehet heveredni, ha valaki úgy szeretné nézni a lent zajló produkciót.
– Színpadot is terveznek?
– Állandó színpad nem lesz, de minden műszaki feltételt biztosítunk, hogy a nézőtér alatt a programhoz leginkább illő ideiglenes színpadot, vagy más játszóhelyet lehessen kialakítani. Így akár például lovas színházat is tudunk szervezni, de egy koncert vagy színházi előadás megtartására is ugyanígy lehetőség lesz.
– Hogy állnak a Varázserdővel?
– Készülnek a bejárati épületek. A jobb oldalon lesz a pénztár és egy fedett kerékpártároló, balról pedig a fogadóépület, amiben a program központja kap helyet. A pénztárépületnél már berakták a nyílászárókat, alakítják ki a szerelvényeket, készítik a burkolatokat. A fogadóépületnél is részben helyükre kerültek a nyílászárók, zajlik a belső munka és a külső hőszigetelés készítése.
– Mi lesz a fogadóépületben?
– Itt lesz a büfé, lesz egy gondnoki helyiség, és itt lesz a Varázserdő játék központja. Az egyik játékos innen irányítja a feladatokon kint dolgozó társát, hogy merre menjen tovább az erdőben kialakított 12 állomásos interaktív pályán. A kettőjük közötti összeköttetést egy belső wifi hálózatra kapcsolt tabletekkel biztosítják.
– Mi lesz a jutalom?
– Ha megoldják, illetve végrehajtják a 12 feladatot, összegyűjtik a varázserő minimumot, akkor bejutnak egy kis kupolás építménybe, ahol planetáriumszerű 3D-es filmvetítésen vehetnek részt. Az eszközök beszerzéséhez most lesz kiírva a közbeszerzés, és a tervek szerint novemberre elkészülünk a projektnek ezzel az elemével is. Így az idén már próbaüzemet szeretnénk tartani, de az igazi nyitás jövőre várható.
– A strandon várható-e valamilyen újdonság az idén?
– A strandi fejlesztésekhez 35,6 millió forintot nyertünk a vizesblokkok felújítására, családi vécé, szabadtéri öltözők és kommunikációs eszközök kialakítására. Ezek egy része már a szezon elejére elkészülhet, de a vizesblokkokat csak a szezon után újítjuk fel, hogy ne zavarjuk vele a strandolókat. Alsóörsről két pályázat nyert a csúszdák felújítására kiírt pályázaton is. A Pelso kempingben 90 millió forintból újulhat meg a csúszda, a Községi strandon pedig 50 millió forintból. Az utóbbi érint bennünket közvetlenül. Ezeknek a munkáknak 2021-es szezonra kell elkészülni.
Nem közvetlenül turisztikai beruházás, de nagy hatása lesz a falu működésére annak a csarnoknak, amit régi vízmű területén építettek a Település Működtetési Szervezet, a Temüsz részére. Mostantól ott tudják tárolni azokat a traktorokat és más gépeket, amikkel a településen dolgoznak. Közvetlenül is érinthetik az üdülővendégeinket a Magyar Faluprogram keretében benyújtott projektjeink. Az egyikkel orvosi műszereket szerezhetünk be, a másik segítségével a művelődési ház külső felújítására, a nyílászáról cseréjére szeretnénk támogatást kapni, a harmadikkal pedig a református egyház régi gyülekezeti termének a tetőterét szeretnénk beépíteni, hogy ott közösségi helyszínt alakítsunk ki. Ezek néhány millióstól 30 millióig terjedő tételek. Ebben a helyzetben ezek is bőven adnak feladatot, most másban nem gondolkodunk. Természetesen megszokott módon zajlik a felkészülés a szezonra. Virágosítjuk a közterületeket, készítjük fel a strandot a hivatalos nyitásra, ami várhatóan június 6-án lesz. Az önkormányzati tulajdonban lévő Riviéra kempingben viszont már most pénteken várjuk a vendégeket. Természetesen a járványveszélyhez igazodva alakítjuk ki a védőtávolságokat, szervezzük a takarítást, biztosítjuk az egyéni higiéniai lehetőségeket.
– Hogyan érinti az önkormányzatot, hogy csak korlátozott lehetőségek között lehet vendégeket fogadni majd?
– A fesztiválok elmaradása és a strandon alkalmazandó megszorítások miatt a korábbinál sokkal kisebb idegenforgalmi bevétellel számolunk. Ez a helyzet inkább cselekvésre ösztönöz bennünket ezen a területen is. A turisztikai egyesület vezetőjének, Semsei Sándornak a javaslatára létrehozunk egy olyan alapot, amiből erősíthetjük a marketinget és fejlesztéseket végezhetünk. Ebbe az alapba az önkormányzat több mint tízmillió forintot tesz be. A szállásadóknak azt javasoljuk, hogy az áraik kialakításánál továbbra is vegyék figyelembe az éjszakák után járó idegenforgalmi adó, a kurtaxa 500 forintos összegét. S ennek 50 százalékával járuljanak ők is hozzá. Ebből az alapból lehetne például támogatni azoknak a turisztikai termékeknek a kialakítását, amik az esetleges új keresletet kiszolgálják. Mi abban bízunk, hogy a külföldi utazásról lemondó hazai turisták többen választanak majd bennünket. S a jellemző hétvégi tartózkodás mellett egyre többen a szabadságukból többet töltenek nálunk, és így a hét eleji forgalom is megnőhet. Ez pedig új feladatokat róhat ránk. Ezen kívül a marketing munkát is erősíteni kellene ebben a helyzetben. A megkérdezett szállásadók többsége pozitívan fogadta a kezdeményezést.
Győrffy Árpád
•
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu heti hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)