A balatoni régió szálláshelyei között zászlóshajónak számító Club Tihanyban nagyon érdekesen indult az idei év. Márciusban úgy kezdődött az előszezoni működés, hogy három nap után be is zártak. Érdeklődés, vendég lett volna bőven, csak éppen jött a veszélyhelyzet is.
– A nyitás utáni negyedik napon kezdődött volna egy orvosi rendezvényünk, ami a járványhelyzet miatt végül elmaradt. Ültünk a szervezőkkel, hallgattuk a médiát, vártuk a döntést, mint kiderült, a rendezvény nem valósulhat meg – emlékezett vissza Károly Tamás igazgató a rendkívüli pillanatokra.
– A korlátozások bejelentése után azonnal üzemszünetet hirdettünk, hisz nem lett volna érdemes nyitva maradni, és nem is lehetett volna nyugodt lelkiismerettel üzemeltetni a szállodát. Az épp ott lévő vendégek egy része nem is akart tudomást venni az egészről, akkora volt bennük az utazási vágy. Borzasztó fájó szívvel odaálltam a szálloda hallban recepció elé, megköszöntem, hogy eddig kitartottak. Reméljük, hogy majd még visszatér mindenki – mondtam nekik. Akkor nagyon rosszul láttuk a jövőt.
– Mi lett a befizetett előlegekkel?
– Szerencsére mindenkivel meg tudtunk egyezni. A vendégek eléggé elfogadóak voltak. Jelentősebb részükkel sikerült megállapodni egy másik időpontban, vagy arról, hogy később tisztázzuk a másik időpontot. Sokkal kisebb rész volt az, akinek szüksége volt a pénzre, vagy annyira bizonytalannak látta a későbbi üdülését, hogy inkább kérte a pénz visszafizetését.
– Hogyan próbáltak talpon maradni?
– Minden Balaton környékén működő turisztikai cégnek az a célja, hogy a jövő márciusig, áprilisig tartó időszakot valahogy átvészelje. Ehhez olyan árbevételt kell produkálni, ami fedezi erre az egy évre a kiadásokat. A kiadások között nyomasztóan nagy tétel a bér. Mivel a bevételünk radikálisan lecsökken, ezen is spórolnunk kell. Ezért amikor elrendeltük a kényszerű üzemszünetet, a dolgozókkal egyeztetve abban a pillanatban módosítottuk a munkaszerződéseket 4 órás munkaviszonyra – beleértve az enyémet is. Akinek olyan a feladata, az home officban végezte tovább a munkát, a karbantartók, kertészek a csökkentett időben bejártak a területre, a többiek hazamentek a nyitásig. Ugyanakkor nem küldtünk el senkit.
– Hogyan fogadták a dolgozók ezt a lépést?
– Nem azt mondom, hogy dalolva, de zokszó nélkül. Az érintett mintegy 60 ember többsége 25-30 éves munkaviszonnyal rendelkezik, ahogy nekem is ez a 34. szezonom. Így megértik, hogy a megmaradás érdekében most ezt a lépést meg kellett tenni.
– Mikor indulnak újra?
– Május 24 én tervezzük a nyitást, pünkösdöt megelőzően egy héttel. Érdekes módon a nyitás hetében jóval nagyobb lesz a foglaltságunk, mint pünkösdkor, bár lassan lassan erre az időszakra is érkeznek már a foglalások. Talán el tudunk érni egy relatív nagyobb vendéglétszámot.
– Milyen szolgáltatásokra lehet számítani az indulás idején?
– A 13 hektáros területünk sok lehetőséget ad, így jó vonzerő lehet még azoknak is, akik tartanak a nagyobb tömegtől, zsúfoltságtól. A szolgáltatások többségét is működtetni tudjuk, legfeljebb kis módosításokkal.
Erre a különleges helyzetre létrehoztunk egy Club Tihany kisokost, amiben az MTÜ ajánlásait kiegészítettük, hozzáidomítottuk a sajátos helyzetünkhöz. Ezt már az érkezés előtt elküldjük a foglalással rendelkezőknek, hogy tudják, mire számíthatnak. Azt fogjuk például kérni a vendégektől, hogy mindenképpen maszkban közlekedjenek a közösségi területeken, így az étteremben is. Nyilván az asztalnál leteszik, de ha onnan fel állnak, újra fel kell venniük.
– Az étkezéseket, hogy oldják meg? Mi lesz a megszokott büféasztalos reggelivel, ebéddel?
– Időközben kiderült, ritkított asztalokkal a szállodák belső éttermei üzemelhetnek. Mi is megtesszük ezt az „asztal optimalizálást”. Mivel sok fedett terasszal rendelkezünk, biztosan nem lesz gondunk a vendégek megfelelő leültetésével. Ha valaki mégis úgy érzi biztonságosabbnak, akár a szobájában is elfogyaszthatja az ebédjét. A büféasztalos rendszert annyi változtatással megtartjuk, hogy a vendég továbbra is választhat az asztalon lévő ételekből, de nem nyúlhat azokhoz. Ott is a pult másik oldalán maszkban, kesztyűben dolgozó munkatársaink szolgálják ki őket.
– Ha minden a jelenlegi vonalon mozog, nem jönnek vissza komolyabb korlátozások, akkor milyen forgalomra számítanak?
– Nagyon meghatározó számunkra, hogy rendezvényeket augusztus 15-éig nem fogadhatunk. Gondolok különböző szakmai programokra, céges rendezvényekre. Óvatosan abban bízok, hogy talán közben enyhítenek ezen a tiltáson valamilyen formában. Nagyon fontos lenne, hogy legalább augusztus 15. után tarthassunk ilyeneket, mert igény lenne rá.
Az egyéni vendégkörben egészen biztosan el fogjuk veszteni az eddigi külföldi vendégek 80 százalékát. Az oroszokat, németeket, osztrákokat, lengyeleket, cseheket, szlovákokat. Ha a határok átjárhatóbbá válnak, biztosan lesz külföldi vendég, de sokkal-sokkal kevesebb, mint korábban volt.
Ha lecsupaszítjuk a lehetőségeket, kivesszük a rendezvényeket és a külföldieket, akkor maradnak a hazai egyéni vendégek. Hát most ő rájuk fókuszálunk ezerrel. De látnunk kell, hogy ezen a területen is rendkívüli nehéz lesz a munka, amit jelez, hogy sajnos nincs sok foglalás. Jelenleg elsősorban csak érdeklődések vannak. Azok se a konkrét ajánlatokra vonatkoznak, hanem a várható nyitásról, az igénybe vehető szolgáltatásokról, a lehetséges korlátozásokról tájékozódnak. Bár ahogy mondtam, lassan, lassan azért pünkösdre már érkeznek foglalások. Azt látjuk, hogy még nagyon kivár az a réteg, aki nyaralást tervez.
– Többen nagy nyári nyaralási boomot jósolnak.
– Nekem sajnos fenntartásaim vannak ezzel kapcsolatban. Látni kell, hogy sok ember elvesztette a munkáját, vagy legalábbis csökkent a fizetése, a kapott cafeteria mennyisége, illetve a kötelező szabadság kivétel nagyon nagyon széles körben jellemző volt. A fél évre jutó szabadságot arányosan kivetették vele, a második félévre jutó szabadság egy részét pedig tartalékoltatják a szokásosnak mondható karácsony, szilveszter közötti leállásra. Az emberek, még ha akarnának és tudnának is utazni, akkor is kicsit korlátozva lesz a szabadidejük erre.
Így a nyaralások várhatóan a hosszú hétvégékre foknak koncentrálódni. Ha jó idő lesz, azok különösen erősek lesznek, de még akár rosszabb időjárás esetén is. A hét közepi napok még a főszezonban sem hoznak majd komoly kiugrást. De ne legyen igazam! Összességében a május közepi helyzet alapján akár egy főszezoni félházat is sikerként könyvelnék el.
Győrffy Árpád
Kapcsolódó írásaink
- Balatontourist – A hétvégén kinyitnak az első kempingek a Balaton körül
- A medencés fürdők a természetes vizű strandoknál is óvatosabban nyithatnak
- Akár a pénzt is bukják, de nem mernek reszkírozni egyes balatoni szálláshelyek
- Másfél méteres orrtávolságot ír elő a vendéglősöknek készített központi ajánlás
•
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu heti hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)