Hogy könnyeben eligazodjunk, összegyűjtöttem a Balaton-parti települések polgármestereinek választási eredményeit, és megnéztem, hogyan alakul a testületek összetétele az előző választáshoz képest. Sok minden nem történt, de néhány változásnak komoly kihatása lehet.
Az első táblázatban a polgármesterekkel kapcsolatos adatokat láthatják. R-betűvel jelöltem azokat, aki az előző ciklusban is vezették a települést, az Ú-betű az új vezetőket mutatja.
Két esetben, Balatonvilágoson és Keszthelyen azért történt váltás, mert az előző polgármester nem indult, így csak új jelöltek mérkőztek meg egymással. További nyolc esetben – Balatonalmádiban, Balatonedericsen, Balatonfűzfőn, Balatonkenesén, Balatonrendesen, Balatonszárszón, Balatonszemesen és Vonyarcvashegyen – a korábbi polgármester is rész vett a küzdelemben, de elnyerték tőle pozíciót.
A táblázatból kiolvasható, hol mennyien indultak a polgármesteri tisztségért, és milyen szavazati aránnyal szerezték meg a győzelmet. Egy jelöltes választás esetén a Nemzeti Választási Iroda mindenkinél 100 százalékosnak tünteti fel az eredményt, mert abba csak az adott személye érvényesen leadott szavazatokat számolták be. Én abból indultam ki, hogy az érvénytelen – tehát igent nem tartalmazó – szavazólapokkal is véleményt, mégpedig elutasítást fejeztek ki. Ezért az egyedüli jelöltek eredményét az összes leadott szavazathoz viszonyítottam. Természetesen lehettek véletlenül rontott szavazólapok is, de ezek aránya valószínűleg elhanyagolható.
A több jelöltes településeken ebben az oszlopban az összes polgármesterjelöltre adott szavazat győztesre eső hányada olvasható.
Mivel nem akartam a részvételi arányokkal túlbonyolítani az ügyet, az utolsó oszlopban mindenki esetében azt mutatom be, hogy az érintett személyre adott szavazatok hány százalékot tesznek ki az összes választásra jogosult személy számához képest. Tehát azokat is beleértve, akik el se mentek szavazni.
A második táblázatban azt láthatják, hogy az adott település megválasztott képviselőit milyen szervezet jelölte, vagy függetlenként indultak-e. Mindezt az idei választás és az öt évvel ezelőtti szerint is kigyűjtöttem.
Az esetleges változások nem mindig jelentenek valódi átalakulást. Balatonakarattya estében például azt látjuk, hogy öt évvel ezelőtt 4 független képviselő alkotta a testületet, miközben most mind a négy személyt a Fidesz-KDNP jelölte. A neveket megnézve azonban kiderül, hogy a négyből három személy mindkét választásnál ugyanaz volt, csak az idén pártszínekben indultak.
Tehát csak óvatosan a következtetésekkel, de az adatokat látva néhány településen mégis biztosra vehetjük, hogy érezhető változások indulhatnak. A legfontosabb ezek közül Siófok, ahol Lengyel Róbert polgármesterként eddig gyakorlatilag ellenzékben volt a saját önkormányzatában. Most a vele közösen indulók meghatározó többséget szereztek, így sok olyan lépést megtehetnek, amit korábban csak tervezhetett. Persze Almádiban, Kenesén, Fűzfőn, Szárszón, Edericsen is történhetnek érdekes dolgok.
Győrffy Árpád
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu heti hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)
Kedves Nagy Éva!
Örülök, ha hasznosnak érzi a cikket.
Közben olvasói figyelmeztetés után kibővítettem a pálkövei településrész gazdájával, Kővágóörssel, amiről sajnos eredetileg megfeledkeztem.
Felmerült még Balatonfőkajár és Balatonszentgyörgy szerepeltetése is, mert mindkét község rendelkezik néhány száz méteres parti résszel. Amennyiben találkozok egyszer a nevükkel például a bicikliút mellett, pótolni fogom a hiányukat.
Üdvözlettel: Győrffy Árpád
Köszönet a kigyűjtésért! Hasznos. Én nekikezdtem magam utánanézni, hogy mi lett (és lehet) Balaton-ügyben a településeken, de ez így sokkal jobb.