A királyszentistváni hulladékkezelő éveken át szagolt bűze után az augusztus közepén napokon át tomboló tűz volt az utolsó csepp a pohárban, hogy a környéken élők úgy döntsenek, elég az ígéretekből, csak a telep azonnali és teljes bezárása lehet a megoldás.
Februárban arról olvashattak a Balatontippen, hogy technológiai módosításokkal, a forgalom visszafogásával, fejlesztésekkel megszüntetik hulladékkezelő környékén érezhető bűzt. Az elmúlt hónapokban úgy tűnt, ezzel jórészt orvosolták is a problémákat.
– A technológia váltás a korábbi állapotokhoz képest jelentős javulást hozott. A szaghatás a nyári időszakban szinte minimálisra csökkent. Így a bezárás követelését elnapoltuk, mert úgy tűnt, megoldódott a probléma. Ugyanakkor a képviselő-testületnek van egy mai napig érvényben lévő döntése, amiben felhatalmazták a polgármestert arra, hogy a legközelebbi kellemetlen szaghatás, vagy más probléma esetén bírósággal tiltassa el a telepet a tevékenységétől. Év közben kisebb tüzekről kaptunk jelzést, amiket eloltottak, és külső hatásuk gyakorlatilag nem volt. Augusztus 10-én, szombaton kezdődött tűz azonban teljesen más léptékű volt, egyértelműen veszélyt jelentett a tágabb környezetre – mondja a legnagyobb érintett település vezetője, Marton Béla balatonfűzfői polgármester.
– Mi égett?
Hivatalosan SRF-nek nevezik az angol Solid Recovered Fuels (újrahasznosítható szilárd tüzelőanyag) elnevezése alapján. Gyakorlatilag fűtőanyagnak bálázott éghető háztartási hulladék, aminek jelentős része műanyagokból áll. Hatezer tonna ilyen volt felhalmozva, egymásra rakva több méter magasan ebből az anyagból, aminek jelentős részére szétterjedt a tűz.
– Tehát mintegy ezer közepes teherautó méretű anyagról beszélhetünk.
– Igen. Ilyen anyagok huzamosabb szabadtéri tárolása egy üdülőövezet mellett önmagában is veszélyes dolog, mert ahogy most be is bizonyosodott, bármikor bekövetkezhet egy ilyen rendkívüli helyzet. De a tűzeset kapcsán az is kiderült, hogy nem úgy tárolták ezeket az anyagokat, ahogy kellett volna. Egy tavaly decemberi jelentés rögzíti, hogy a bálatároló egyes részeinek elhatárolására be kell szerezni betonelemeket. Ezekből az elemekből elválasztó sávokat kellett volna kialakítani a bálahegyek között, hogy egy esetleges tűz ne tudjon átterjedni az összes anyagra. Amikor számonkértük, hogy legalább ennyit miért nem tettek meg, azt a választ kaptuk, hogy az elemek beszerzése folyamatban van, zajlik a közbeszerzési eljárás. A tűz meg égett.
– A beszámolók szerint Fűzfő szempontjából kedvező volt a szélirány, a települést közvetlenül nem nagyon érintette a füst, és a levegőbe kerülő anyagok.
– Ez csak az elején volt igaz, mert vasárnapról hétfőre virradó éjszaka megfordult a szél, és a város egy részét beterítette a füst. Este 11 előtt kaptam az első jelzéseket róla. Felvettem a kapcsolatot a katasztrófavédelemmel, akik méréseket végeztek az érintett részeken, és azt mondták, hogy nincs veszélyben a lakosság. Mint kiderült, csak abból a szempontból mérték a levegő összetételét, hogy a tűzzel bekerülő káros anyagok okozhatnak-e közvetlen életveszélyt. Tehát ez a vizsgálat arra nem terjedt ki, hogy a tűzzel keletkezett szennyezőanyagoknak hosszabb távon milyen egészségkárosító hatása lehet.
Vasárnap éjjel a katasztrófavédelem illetve a járási védelmi bizottság elnöke nem látott okot további intézkedésekre. Én sem kezdeményeztem semmit, hiszen közvetlen életveszély nem volt. Annak se lett volna igazán értelme, hogy éjjel hangosbemondón szólítsuk fel a lakosságot a bezárkózásra, mert sokan nem is hallották volna, másoknál pedig csak pánikot okozhattunk volna vele. Szerencsére a szél közben tovább fordult, így megszűnt ez a helyzet.
Hétfő estére részben eloltották, részben földdel lefedték a füstölő, gőzölgő, izzó anyagot, a közvetlen veszély így pillanatnyilag elmúlt. De ki tudja meddig izzik a takarás alatt. Azt ígérik, ha kihűl, megfelelő technológiával semlegesítik. Amikor arra utaltam, hogy ez a megfelelő technológia esetleg a depóniában való lerakás lesz, akkor ezt határozottan visszautasították.
– Hogyan tovább?
– A másik három érintett település, Papkeszi, Királyszentistván, Vilonya polgármesterével közösen levéllel fordultunk a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt. elnök-vezérigazgatójához, Pankucsi Zoltánhoz. Ebben megírtuk, hogy a hulladékkezelő telep működésével kapcsolatos problémák sorra azt támasztja alá, hogy a technológia nem megfelelő. Ezt a véleményünket erősítik azok a tűzesetek, amik az ittenivel szinte egy időben zajlottak az ország más hasonló telepein. Abban is bizonyosak vagyunk, hogy a tűzesetek során keletkező égéstermékek jelentős környezetszennyezést okoznak, ami a térségben élők, nyaralók egészségét veszélyeztethetik, természeti kincsünket a Balatont szennyezik. Az elnök-vezérigazgatót emlékeztettük arra, hogy elődje, Weingartner Balázs 2018. március 23-án kelt levelében ígéretet tett a telephely bezárására, a hulladékkezelési folyamatok teljes átszervezésére.
– Nem csak választások előtti nyugtatásnak szánták az akkori ígéretet? Lehetőség van egyáltalán egy ilyen nagy horderejű lépésre?
– Weingartner Balázs akkor azt írta, hogy véleményük szerint a térség hulladékgazdálkodása a telephely teljes kiváltásával megszervezhető, hosszútávon fenntartható. Mi is így gondoltuk és gondoljuk ma is. S most is megírtuk, hogy az érintett települések polgármestereiként a lakosság egyértelmű akaratát képviselve csak a királyszentistváni telephely bezárását tudjuk megoldásként elfogadni. Véleményünk szerint az itt élők, az itt nyaralók és a Balaton érdekei sokkal előrébb valók, mint bármely gazdasági érdek. Ezért Pankucsi Zoltánt nyomatékosan arra kértük, hogy záros határidőn belül gondoskodjon a telep bezárásáról. Az ígéretekből már elegünk van. A telep hét évvel ezelőtti indulása óta folyamatosan problémák vannak vele. Még egy ilyen helyzetet nem szeretnénk megélni. Csak emiatt a rövid ideig tartó füstszennyezés miatt is több vendég itt hagyta Fűzfőt. Egy kedvezőtlenebb széljárás esetén akár a Balaton egész keleti medencéjét is beboríthatta volna a füst, ami felmérhetetlen károkat okozott volna a balatoni turizmusnak. Nem látunk garanciát arra, hogy holnap vagy jövőre nem ismétlődik meg ugyanez súlyosabb kimenetellel. Ezért az elnök-vezérigazgatónak azt is jeleztük, hogy az érintett önkormányzatok minden jogi és egyéb eszközt igénybe fognak venni a lakosság érdekeinek érvényre juttatása érdekében.
– Milyen eszközökre gondolnak?
– Jelenleg keressük azt a környezetvédelmi ügyekben felkészült ügyvédet, aki a telep bezárása ügyében indítandó perben megfelelően képviselni tud bennünket. Emellett a lakosság közvetlenül is kifejezi a véleményét. A közelmúltban már szerveztek egy demonstrációt, és szeptember 8-án, vasárnap 16 órakor a fűzfőgyártelepi buszfordulóban egy újabb megmozdulást tartanak. Mint a meghívóban írják, csak a telep bezárását tartják elfogadhatónak, mert nem akarnak büdös szemétszagban élni, nem akarnak mérgező füstöl szívni, nem akarják, hogy az ingatlanjaik értéke csökkenjen, nem akarják, hogy vendégeik máshol nyaraljanak. Az önkormányzatok is ezt képviselik, ezen dolgoznak.
Győrffy Árpád
Ez is érdekese lehet! Balaton – Nem tisztázott hátterű algainvázió veszélyeztette a főszezont
A tűzről korábban itt írtunk
Királyszentistván – Továbbra is ég a szemét, de nincs veszélyes mértékű káros anyag a levegőben (1.)
Királyszentistván – Vasárnap estig sem tudták eloltani a hulladék tűzet (2.)
Királyszentistván – Eloltották a hulladékkezelő telepen szombat óta égő tüzet (3.)
Előzmény a telepről
Balatonfűzfő – Talán mégsem kell újra Bűzfőre átkeresztelni a város nevét
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu heti hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)