Az elmúlt 19 évben kialakult hagyomány arra kötelezi a szervezőket és a gyenesdiásiakat, hogy a jövőben is a minőségi borokat és a minőségi borfogyasztást támogassák, hangsúlyozta Gál Lajos polgármester a 20. Gyenesdiási Bornapok csütörtöki megnyitóján.
A Gál Lajos szerint a munkájukhoz jó alapot adott a térség bortermelőit 26 éve összefogó Zalai Borcégér, ami fellépett a minőségi borkultúra kialakításáért. Sokat tettek azért, hogy a bor megfelelő módon, jó minőségben jusson el a termelőktől a fogyasztókhoz. Kezdeményezésükkel elindították a ma népszerű boros rendezvényeket. A Da Bibere Borlovagrend és a Balatoni Borbarát Hölgyek Rendje azóta is egyfajta védjegyként segíti ennek a minőségnek a megtartását.
Gyenesdiást külön is a minőségi borkultúra támogatására, a térségben dolgozók tiszteletére, megbecsülésére ösztönzi a több évszázados helyi borászati hagyomány, benne a 375 évvel ezelőtt épített Darnay boronapincével és a hegyközségi múlttal. Ezeket a hagyományokat akkor is őrizni kell, ha a helyi szőlőterületek mérete minimálisra csökkent.
A hagyományok ápolását szolgálja a bornapok, a szüret és más programok mellett a helyi folklórcsoportok működése, fellépése másokkal együtt a rendezvényeken. Így a mostani bornapok nyitónapján is, ahol a helyi és környékbeli csoportok mellett a Vass Lajos Népzenei Szövetség gyenesdiási táborának 140 fős csapata is fellépett – mondta a polgármester.
A polgármester ugyanakkor elmondta, hogy a boros programjaikat mindenkinek szánják, így most is úgy tervezték a műsort, hogy a különböző érdeklődésű emberek is szívesen ellátogassanak rá. Legfeljebb más-más napokon. Így alakult ki az a hagyomány, hogy az első nap főleg a folklórra épül, a másodikra az underground világból választják a fő koncertet, a harmadik nap zenéje populárisabb, a vasárnapi koncerttel pedig az operett- és nótakedvelőket csábítják. Persze minden nap van más is, külön gondolnak a gyerekekre, és esténként slágerzenés buli zárja mindig a programot.
Én pénteken jártam a rendezvényen, amikor az idei underground sztárvendég, Gál Lajos kedvenc alternatív zenekara, az Európa Kiadó lépett fel. Az eredetileg 1981-83 között működő, majd többször megszűnő és újraalakuló banda a két évvel ezelőtt kialakult felállással játszott: Bujdosó János (gitár, vokál), Gyenge Lajos (dob, percussion), Kálmán András (billentyűs hangszerek), Tóth Zoltán „Spenót” (basszusgitár, vokál) és persze Menyhárt Jenő gitáros, énekes, aki 38 évvel ezelőtt két korábbi URH-s társával, Kiss Lászlóval, Salamon Andrással, valamint Dénes Józseffel megalakította az eredeti EK-t.
A végig forró hangulatú koncertre sok régi rajongó gyűlt össze, akik együtt énekelték a dalokat. Először csak a nézőtérről, majd a Bon bon si bon című számnál sokan a színpadra is felmehettek. Az utolsó ráadásként játszott Mocskos idők (Hello baby) című örökzöldnél, pedig vulkánként törtek ki az érzelmek a színpad közelében táncolókból.
A hang minőségéért elnézést kérek. Bár igazán nem nagyon tehetek róla, mert a hangfalak előtt állva gatyaszaggatónak tűnő, egy-egy dobütésnél, basszusnál a fülben fizikai fájdalmat okozó hangerőnél még az is csoda, hogy legalább ennyire tűrhető lett.
A pénteki koncert után tervezett utcabál a megérkező eső és a sűrűn csapkodó villámok miatt elmaradt, de szombaton és vasárnap ismét megtelt a korzó és a rendezvénytér borozókkal, táncolókkal.
Győrffy Árpád
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu heti hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)