Hagyományosan a pörköltfőző verseny volt a központi programja a 13. alkalommal megrendezett Tihanyi Kecskeköröm Ünnepnek, de a gyerekek és felnőttek is bőven találtak más kellemes elfoglaltságot.
A “magyaros pörköltek” versenyére tizenhárom ételt neveztek, köztük több olyant is, ami nem illet bele a szigorúan vett kategóriába. Ez persze nem jelentett különösebb problémát, mert a legfontosabb elvárás mindegyikkel szemben az volt, hogy finom legyen. A főzéshez a felszereléseket, kellékeket, nyersanyagokat a csapatoknak maguknak kellett biztosítani, a szervezők a sátrakkal, asztalokkal és a díjakkal járultak hozzá a sikerhez.
Az ételeket a szorgalmasan kóstoló közönség mellett szakemberekből álló zsűri tesztelte. Mint Punk Ferenc elnök elmondta, szinte minden étel kiválóan sikerült, az esetleges kisebb hibák is bőven a tűréshatáron belül voltak.
A zsűrinek a Falábú Kapitány csapat főztje tetszett legjobban. Tósoki Imre polgármester baráti társaságának egyik fele Stáhl Krisztián irányításával levendulás, kecskekörmös marhapörköltet főzött. A levendulát – szerencsére – nem tették bele, csak szagolni lehetett hozzá evés közben, ha valakinek ehhez volt gusztusa. A kecskekörmök sem igazi kecskéktől származtak, hanem afféle kőlevesként néhány congeria-kagyló megkövesedett héját főzték a pörköltbe. A zsűri díjazta a tréfát és persze magát a finomra sikerült pörköltet.
Ugyanennek a társaságnak a másik fele Sopron 20 csapat néven “tihanyi Jókai bablevest” készített, amiért különdíjat kaptak. A Sopron 20 név a helyi öregfiúk és egy soproni baráti társaság jubileumi mérkőzésére utal, ami a főzés előtt zajlott az új sportcsarnokban 3:3-as eredménnyel. A tihanyiak egyenlítő gólját az utolsó percekben pályára lépő Tósoki Imre rúgta.
A 2. helyen a Tihanyi Asszonykórus tagjaiból alakult Gidák hangja nevű csapat végzett. Az idén lapockából és oldalasból készítettek sertéspörköltet. Korábban már főztek kecskéből és birkából is, de azt tapasztalták, hogy sertésből a legnépszerűbb.
A 3. helyen a Jóasszonyok néven induló csapat végzett egy féléves, saját nevelésű bárányból főzött pörkölttel. A csapat a Dunaszerdahely szomszédságában lévő Kisudvarnokról érkezett. A tihanyiakkal 2014-ben barátkoztak össze, amikor mindketten elnyerték az európai falumegújítási díjat.
Főztek még
A pörköltek kóstolása előtt, után vagy éppen közben több érdekes program közül válogathattak az érdeklődők. Megnézhették az Ómagyar Hagyományőrző Csapat jurtában berendezett kiállítását és kipróbálhatták a honfoglalás kori fegyvereket. Több alkalommal is fellépett az elsősorban moldvai csángó népzenét, erdélyi székely és román muzsikát játszó Korinda Zenekar. A kicsik felülhettek a száz éves muzeális körhintára, az idősebbekkel együtt játszhattak Toma és Csapata érdekes eszközeivel, vagy akár sárkányt is röptethettek. Természetesen vásár is volt, ahol a kézműves szappanok, perecek, rétesek, tihanyi borok mellet még szeretetet is lehetett kapni.
A lazulósabb programokat aktív részek színesítették. Délelőtt zajlott a Fülöp Ferenc labdarúgó emléktorna és többen elindultak Nordic Walking túrára is a félszigeten. Ebéd után az óvodásoknak, majd a kisiskolásoknak rendeztek mezei futóverseny
A gyerekek versenye után tíz kilométeres közösségi terepfutásra invitálták a felnőtteket. Természetesen az idén is megtartották a visszhangpróbát, amire kisvonattal utaztak fel a Belső-tó partjáról a Visszhang-dombra. A próba sikerrel járt.
Az ünnepi hétvégét vasárnap Tavaszi Népzenei Találkozó zárta koncertekkel és táncházzal.
Győrffy Árpád
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu heti hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)