Rendkívül izgalmas italok készültek a szombaton rendezett balatoni barista bajnokságon és koktél versenyen Gyenesdiáson. Némelyik annyira különleges volt, hogy a hétköznapi kávékedvelőnek várhatóan tátva maradna a szája, ha elé tennének egy adagot belőle.
Balatoni Kurzusok és annak vezetője, Somogyi Zoltán Max családjával, barátaival és más segítőivel negyedik alkalommal rendezte meg a Balatoni Barista Bajnokság és Koktél versenyt a Darnay Pincében. Ahogy a felhívásban írták: keresik a régió legjobb kávémesterét, baristáját az idén is. A mestermunkánál nagyon fontos az íz, az illat, zamat, de a kávé szépsége is elsőrendű kérdés szerintük. Már csak azért is, mert a kávét többnek tartják egy élénkítő italnál. Egy jó kávé mellett barátságok szövődnek, szerelmek lobbannak lángra, üzletek köttetnek. Illata ébreszt reggel, felélénkít délben, s elcsábít délután. Gőzölgő, krémes, zamatos és művészi is lehet – figyelmeztették az indulókat.
Az idei versenyre nyolcan neveztek, végül hét versenyző érkezett meg. Igazán többen be sem fértek volna a csapatba, mert az öt koktélkészítő későbbi versenyével együtt késő délutánba nyúlt a program ennyi emberrel is. A baristák közül hárman érkeztek Győrből, egy-egy hévízi, balatonudvari, budapesti és hajdúszoboszlói fiatal szakember állt a gép mellé.
A feladatokat külön-külön végezték el. Tíz perces előkészítés után mindenkinek 15 perce volt arra, hogy a zsűri részére elkészítsen és felszolgáljon 4 adag presszókávét, 4 adag cappuccinót és 4 adag saját készítésű kávéitalt. Ennél a harmadik italnál kikötés volt, hogy nem lehet desszert jellegű, nem tartalmazhat alkoholt, viszont mindenképpen meg kellett őriznie a presszókávé ízét.
Hát ne tudják meg, hogy a baristák milyen hozzávalókkal rakták körbe magukat! A leggyakoribb kávéadalék talán a málna volt. Ez eredeti gyümölcsként, liofilizált változatban, szirupként, masszaként egyaránt előkerült. De volt mangó, gyömbér, tonic, szirupban passiógyümölcs – vagy másik nevén maracuja -, mogyorófagyi, barackpüré, lime, almalé, karamell, rozmaring és persze tejhab is. Természetesen mindenki másképp használta mindezeket, így a végeredmény még különlegesebb lett.
A délelőtt 10 órakor rajtoló versenyt háziasszonyként, moderátorként Kovács Bea újságíró vezette, a technikai irányítást és egyben a technikai birálatot az idén is Perna Andor barista végezte. Persze ott volt a főszervező, Somogyi Zoltán Max is, hogy szükség esetén maga is besegítsen. Az elkészült italokat háromfős zsűri értékelte. Az elnöklő Kelemen Helmut mesterszakács mellett a bíráló bizottság tagja volt Bakó Mónika, a Hungarikum Programiroda képviselője és Sáringer-Kenyeres Tamás, a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat (MNVH) elnöke.
A jó hangulatban, és folyamatosan nagy érdeklődés mellett zajló barista bajnokság délután kettő körül zárult. Az elkészült italokat szívószál pipettával a közönség is megízlelhette.
A versenyzők saját italai közül a zsűri a hajdúszoboszlói Váradi Anett Vihar előtt nevű kávékölteményét jutalmazta első hellyel. Az ital egyben elnyerte a “Balaton Kávéja 2019” címet is.
A második helyezett a győri Csóka Richárd Ébresztő Erő nevű kávéja lett, ami egyúttal elnyerte a “Legkreatívabb kávé ital” különdíjat is a zsűri elnökétől.
A harmadik helyen a győri Horváth K. Jonatán Déli-kert nevű kávéja végzett.
A barista bajnokság zárása után kezdődő koktélkészítő versenynek sajnos csak az elején tudtam részt venni, így a legjobbakat én is csak képről ismerem. Annyit mindenképpen tudni kell róla, hogy a versenyt a Fancy Drink kategóriában hirdették, hogy megtalálják a balatoni nyár legfrissítőbb koktélját. A receptek illetve az italok elkészítésekor több előírást kellett betartani. Az ital összetevőinek száma hét alkotóelem, mennyisége maximum 30 cl lehet. Az italok vagy a poharak dekorálására csak ehető, fogyasztásra alkalmas, a helyszínen elkészített díszt lehetett használni.
Így rázzák a profik a shakert – a győri Józsi Erik a versenyen
Itt van lassítva is – hátha valaki meg szeretné tanulni…
A koktélverseny első helyét az idén is a budapesti Keleti Máté szerezte meg Red Lake nevű italával. A második a győri Horváth K. Jonatán Első nyári este nevű koktélja lett. Harmadik helyen a szintén győri Csóka Richárd Rózméri nevű itala lett, ami elnyert a zsűri elnöktől a Legkreatívabb koktél különdíjat is.
A Balaton Koktélja 2019 címet a zsűri a keszthelyi Novák Dániel Kékszalag nevű italának ítélte –
A zsűri elnöke, Kelemen Helmut az eddigi négy versenyből háromnál zsűrizte a kávékat.
– Az a tapasztalatom, hogy évről-évre jobbak a résztevők. Hála Istennek, közben a fogyasztók között is egyre többen igénylik a jó és különleges kávékat. A kávé koktélos résznél az volt az elvárás, hogy az ital tükrözze a Balaton hangulatát a frissességével, egy nyári harmóniával. Azt gondolom, ezt nagyon jól sikerült minden versenyzőnek. Szerencsére hozzá mernek nyúlni olyan alapanyagokhoz, amit egyébként nem használnának. Időnként meglepetés erejével hatott rám egyes alapanyagok párosítása. Gondolok például a liofilizált málnára és a rozmaringra, de több más példa is lehetne. Ezek annyira megszínesítik az egészet, hogy érdemes jobban a kávézásba belemerülni.
– Nem volt közben olyan alapanyag, olyan párosítás, amire esetleg mégis azt gondolta, hogy ezt azért mégse?
– Nem volt ilyen. Az első négy versenyzőből három málnával indult, de a többiek hozzá mertek nyúlni máshoz is. Volt olyan is, amin lehetett volna még csavarni, de nem ez volt számunkra a kérdés. Mi arra voltunk kíváncsiak, ki tud bennünket meghökkenteni valami különleges ízzel. Többeknek ez sikerült, de mindegyik olyan volt, amit el tudtam fogadni.
A zsűri elnökéhez hasonlóan nagyon komoly fejlődést tapasztalt a program főszervezője, Somogyi Zoltán Max is.
– Érződött, hogy nagyon felkészültek a versenyzők a megmérettetésre. Nagyon jó italokat állítottak össze, bár volt olyan is, ami átcsúszott kicsit a desszert vonalba, és inkább egy jó jeges frappé lett, nem a kávé jött ki belőle, de döntő többségben megtalálták a szükséges összhangot az ízekben. Az egészet nagyon sikeresnek ítélem. Mi is javítottunk a feltételeken, a helyszín kicsit átalakítottuk, hogy a nézők ne zavarják a versenyzőket a munkában.
Talán a verseny kávés része volt erősebb. Nekem úgy tűnt, hogy ott kicsit bátrabbak voltak a versenyzők. A zsűrinek is a kávékkal volt nehezebb dolga, mert a három legjobb ital rendkívül közel állt egymáshoz. Mind ízben, kivitelezésben és felhasználhatóságban is nagyon jól sikerültek. Az utóbbi azért fontos, mert szeretnénk, ha a Balaton Kávéja ugyanúgy megjelenne egy füredi cukrászdában, mint egy keszthelyi fagylaltozóban. Ehhez pedig olyan kávé kell, amit könnyen elő lehet állítani.
– A recepthez hogyan lehet hozzájutni?
– Tőlünk kell kérni. Mindenkinek kiadjuk, aki vállalja, hogy a forgalmazásnál szerepelteti a kávé mellett, hogy a gyenesdiási Darnay pincében, a Balatoni Kurzusok által szervezett versenyen nyerte el a címet.
Győrffy Árpád
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu heti hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)