Kiállítással és egy most készült könyv bemutatójával ünnepelték a napokban a 2002-ben alakult Alsóörsi Csipkeműhely több mint másfél évtizedes fennállását és eddigi munkáját.
Mint a csoportot vezető Szuperné Bohus Judit Gránátalma- és Örökség-díjas népi iparművész hímző, csipkeverő elmondta és a kiadvány köszöntőjében le is írta, a könyv megjelentetéséhez a csoport 15 éves fennállása adta az ötletet.
A kötet rövid, de átfogó képet próbál adni magáról a csipkeverésről és a csoport munkájáról. Így nem csak az alsóörsi műhely megalakulásának történetét ismerheti meg belőle az olvasó, hanem a csipkeverés történetének legfontosabb elemeit, a csipke Alsóörsig és az Alsóörsi Értéktárba kerüléséig vezető útját. Egyenként bemutatja a kör tagjait is a csipkeveréssel való találkozásuk felidézésével. A könyvben megörökítették a csoport testvértelepülési kapcsolatok keretében és a nyári táborok során végzett munkáját, a Alsóörsi Örökség-díj megalapítását, célját és az eddigi díjazottakat. Megjelenik a könyvben néhány a műhely tagjai által készített csipke műhelyrajza és képe is. A könyvből egy kicsit a falut is megismerhetjük Albrecht Sándor helytörténész írásából.
A könyv megjelenését és a kiállítást köszöntő Hebling Zsolt polgármester úgy vélte, hogy mind a kiadványra, mind a kiállított anyagra és a mindezek mögött álló közösségre büszkék lehetnek. Az Alsóörsi Csipkeműhely és magas színvonalú alkotásai féltve őrzött értékeink között találhatók, kincsestárunk nagy becsben tartott részei – fogalmazott. Köszönetet mondott a csipkeműhely tagjainak, külön is kiemelve a csoport vezetőjét, Szuper Miklósné Bohus Juditot, hogy küldetésük révén öregbítik a település jó hírnevét. Megköszönte a segítséget azoknak is, akik a könyv létrehozását segítették munkájukkal.
Köszöntötte a megjelenteket a könyv megjelentetését segítő Mihalcsik Márta. A Nemzeti Művelődési Intézet Veszprém Megyei Irodája módszertani referense szerint az Alsóörsi Csipkeműhely tagjainak tevékenysége azért kiemelkedő, mert hiteles motívumokon alapulva, új alkotásokat készítenek a 21. századi igényeknek megfelelően, és a vert csipke készítést nemcsak megtanulták, hanem különböző mesterség bemutatók, kiállítások alkalmával népszerűsítik, sőt a tudásukat tovább is adják.
Győrffy Árpád
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu heti hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)