Hiába Hévíz a legismertebb hazai gyógyhely, úgy tűnik, a külföldi turisták jobban tudják, az év melyik időszakában használható. Legalábbis ez derül ki, ha a város vendégforgalmában a külföldi és hazai vendégek részesedését hónapról-hónapra összevetjük.
A külföldiek tudják, hogy Hévíz egész évben jó hely, hisz a téli hónapok kivételével szinte mindig azonos érdeklődést mutatnak a város iránt. A hazai vendégek többsége a “strandszezonhoz” igazítva utazik ide, pedig ha valamire, Hévízre biztosan igaz, hogy a szolgáltatásai nincsenek a nyári hónapokhoz, a feltétlen napsütéshez kötve.
Az évszaktól és időjárástól független működés garanciája a 4,4 hektáros Hévízi-tó, amiben 38 méteres mélységben 38-39 Celsius fokos hőmérséklettel tör fel a gyógyhatású termálvíz. A magas induló hőmérsékletnek, a nagy és gyorsan cserélődő víztömegnek, a vizet ellepő tündérrózsa virágok, levelek hőszigetelő hatásának és a szélmentes környezetnek köszönhetően a tó vize még a leghidegebb időben sem hűl 20 fok alá, a beltéri medencékben pedig ilyenkor is legalább 24 fokos a hőmérséklete.
Az első, tutajszerű fürdőházat gróf Festetics György építette 1795-ben, miután lecsapoltatta a tó körüli mocsarat. Újabb jelentős lépés a kiegyezés idején történt, amikor Festetics II. György már oszlopokon álló fürdőházat építtetett külön férfi és női résszel
Hévíz virágzó korszáknak kezdetét 1905-re teszik, amikor Reischl Vencel keszthelyi sörgyáros vette bérbe a tavat, és azonnal jelentős fejlesztéseket indított. A megfelelő színvonalú fürdő és vendéglátó szolgáltatások kialakításhoz egy igazi szakembert, dr. Schulhof Vilmost, a budapesti Lukács fürdő orvosát hívta segítségül.
Újabb lökést adott Hévíz fejlődésének az I. világháborút lezáró trianoni béke, mert a korábban az országhoz, illetve a birodalomhoz tartozó neves fürdők elvesztése felértékelte a gyógytót. Néhány év alatt nagy állami üdülők, szállodák, vendéglők, villák épültek a településen.
A tó több évszázados használatának tapasztalatai alapján alakították ki napjainkra a “Hévízi Tradicionális Kúra” előírását. A kúra alapvető eleme a fürdőzés a minősített gyógyvízben, a hévízi gyógyiszappakolás vagy gyógyiszapfürdő és a súlyfürdő.
A tradicionális kúra hivatalosan rögzített kiegészítő eleme a gyógyvízivás ivókútból, a különböző gyógymasszázsok, az egyéni és csoportos mozgásterápiák, a fizikoterápiás és a hidroterápia kezelések.
A mozgásszervi betegségek kezeléséhez varázserővel rendelkező vizet persze egészséges embereknek is érdemes felkeresni, hisz ártani biztosan nem fog, és ebben a környezetben még a fürdés is egészen más.
Aki fürdésnél is többet szeretne, az több szállodában és a tó déli kapujaként kialakított Festetics Fürdőházban minden divatos szolgáltatást megtalál. Az épületben wellness részleg – szauna, gőzfürdő, jégfürdő, sóbarlang, medencék -, modern terápiás és szépészeti részleg – hidroterápia, masszázs, szépségszalon, iszapkezelők, mozgásterápia – működik.
A gyógytó és az arra épülő kúra hatásosságáról igazán mindenki csak maga győződhet meg, de talán jó bizonyíték a korábban már említett jóval egymillió feletti vendégéjszaka forgalom is, amit 130 ezer magyar és 120 ezer külföldi vendég töltött el tavaly a városban. KSH adatai szerint ők 33 kereskedelmi szálláshely és több mint 500 magán szállásadó ajánlatai közül válogathattak. A hotelek, panziók 2575 szobában 6567 férőhelyet kínálnak. Az “egyéb”, vagy a korábbi besorolás szerint “magán” szálláshelyek 1 527 szobával, 3137 ággyal várják a vendégeket – többségében egész évben.
Árban és minőségben hatalmas a választék. Pontosabban árban és a szálláshelyhez kötődő szolgáltatások gazdagságában. Hisz a “minőséget” a legegyszerűbb kiadó apartmannál is tartani szeretnék.
Az árakat nézve tízszeres szorzó alapján választhatjuk ki, mi az, ami az igényeinknek és a pénztárcánknak is megfelel. A legdrágább, egyben legtöbb szolgáltatást kínáló négycsillagos szállodákban és az egyetlen ötcsillagos hotelben 30 ezer forint körüli napi árral számolhatunk egy főnél. Persze hosszabb tartózkodás esetén, vagy különböző akcióknál akár egyharmadával olcsóbb lehet a díj.
Ezekben a szállodákban többnyire helyben megtalálható a tradicionális kúra minden szükséges eleme, és biztosítják a kúra kiegészítő elemeit is. A gyógyászati jellegű kezeléseken kívül rendkívül széles a kínálatuk a tágabban értelmezett egészségmegőrzés területén, a wellness- és a beauty szolgáltatásokban.
Ha a pénzzel spórolósabban akarunk bánni, akkor szállást a legfelső ár tizedéért, háromezer forintért is találhatunk kiadó házakban, apartmanokban. Ehhez persze további szolgáltatásokat lehet, illetve kell vásárolni.
Mivel egész nap nem lehet fürödni, így más programra is szüksége van azoknak, akik hosszabb időt szeretnének eltölteni Hévízen. A városban rendszeresen szerveznek érdekes rendezvények – most épp január elejéig zajlik a vásár műsorokkal a Festetics téren -, de ezek nélkül is bőven van lehetőség az idő kellemes eltöltésére.
A központban, de a város külső részeiben is sok vendéglátóhely működik. Hévíz különösen jól áll az egy főre eső cukrászdák számában, de csárdában sincs hiány. Az éttermek is épp olyan sokfélék, mint a szállodák. Egymástól alig száz méterre ugyanúgy megtaláljuk a tömény eleganciát, mint az üvegtigrises hangulatot. Ráadásként még ott van a szinte folyamatosan működő Deák téri büfésor a Balatonnál megszokott ételekkel, italokkal.
Az esti, éjszakai programoknál maradva, sokan kihagyhatatlan helynek tartják a “plázában”, azaz a Flavius Üzletházban található Louist, a Randi Presszót. A helyről mindent elmond a bejáratnál lévő felirat: “Tánc és zene mindennap 18:30-24:00 – hétfőn zárva – belépés alkalomhoz illő öltözetben!”
A Louis Facebook oldaláról ide kapcsolt kép is bizonyítja a Hévízi Tradicionális Kúra rendkívüli hatását. Elég néhány kezelés, és jöhet a rakenroll! 🙂
Sok lehetőséget kínál az időtöltésre az egregyi városrész, ahol egy római-kori épületegyüttes romjai mellett múzeumot építettek. Az itt berendezett Hévíz évezredei című állandó kiállításon a bronzkorig visszanyúlva láthatunk olyan cserépedényeket, korabeli ékszereket, használati tárgyakat, épületelemeket, amik a környéken végzett ásatásokon kerültek elő.
A római romkert mellett egy rendezvényteret is kialakítottak, ahol tavasztól őszig több alkalommal látványos programok zajlanak a római kor és a bor jegyében.
Egregy másik nevezetessége a XIII. sz. második negyedében épült Szent Magdolna templom, amit ma is temető vesz körül. 1731-ben átalakították, de megőrizte középkori formáját.
A templomhoz vezető Dombföldi utca másik nevezetessége, hogy ez maga a szőlőhegy, vagy borhegy, ahol ma is több borozó, étterem működik. A helyi és környékbeli borok mellé kárpátaljai, orosz, dél-tiroli és persze magyaros ételeket kínálnak.
Jó időben Hévíz és környéke nagyon jó terep a sétához, biciklizéshez. Keszthelyre, illetve a Balatonhoz jól kiépített bicikliút vezet. Napközben a Festetics-kastély egykori parkján át, egyébként egy kis kerülővel biciklizhetünk Keszthely központjáig.
Ráadásként egy hévízi kuriózum, a gyógytó lefolyója, ahol az igazán spórolósak és romantikát keresők kúrálják magukat. Igaz, hivatalosan nem szabadna, de lehet.
A lefolyóról itt találnak egy bővebb írást a Balatontippen – Hévíz – 365 napos szabadstrand
Talán a fentiekkel adtam egy kis biztatást ahhoz, hogy kiegyenesítsük a bevezetőben látott grafikon magyar vendégekre vonatkozó vonalát, és a nyári főszezonon kívül is többen elinduljunk Hévízre.
Győrffy Árpád
•
Ha érdekesnek találta, egy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)