A régi brigád bulik vidám hangulatát idézte szombaton a második alkalommal megrendezett Balatonfűzfői Városi Disznóvágás. Különösen, amikor Szeredy Krisztina még az asztalon is énekelt, táncolt egy alkalomhoz illő kolbásszal a kezében.
A Balatonfűzfői Vendégváró és Gasztronómiai Egyesület, vagyis a Vegasz rendezvényének forgatókönyve a tavaly már bevált módon alakult. A közösségi ház udvarán reggel kilenckor Tóth Ferenc böllér vezetésével megkezdték egy korábban levágott disznó perzselését, tisztítását, feldolgozását. De ezzel egy időben kóstolni is lehetett, mert a Nike étterem csapata már egy nappal korábban levágott egy másik disznót, hogy az indulástól legyen sült hús, kolbász, töltött káposzta és hurka több változatban is.
Megnyitották alkalmi konyhájukat a mozgássérültek egyesületének tagjai is, akik a nyugdíjas egyesület tagjaival kiegészülve specialitásukat, a hagymás bajor gombócot. Egy másik asztalnál Mag Jánosné és társai rétestésztát nyújtottak, töltöttek, tekertek fel, ahogy az a mirelit előtti korszakban általános volt.
Az evés és a nézelődés mellett folyamatosan zajlottak a programok a közösségi ház “színpadán”. Elsőként Czoma-Szegedi Nóra vezetett interaktív gyermekműsor.
Utána a Pannónia Citerazenekar adott nagyon változatos műsort, amiben a magyar, illetve Kárpát-medencei népzene, a rajzfilmzenék és más ismert dalok mellett még Theodorakisz szirtakiját is eljátszották. Zorba táncát Anthony Quinn helyett most Jenei István járta.
Délután több más mellett Szeredy Krisztina és Szeles József nótákat énekelt. Ez is olyan igazi interaktív program volt, amibe a bátrabb nézők is bekapcsolódhattak. Ekkor perdült asztalra és ott táncra a beveztőben már említett Szeredy Krisztina. (Sajnos erről nekem már nincs képem.)
Közös műsort adtak a helyi és a felvidéki testvértelepülés, Nagycétény dalkörének tagjai, majd vetélkedőn mutathatta meg bárki, hogy milyen ismeretekkel rendelkezik a sertéstartásról és a disznóvágásról. Az Európai Unió támogatásával zajló programot Csocsesz, majd Nádasi Elemér tangóharmonikás műsora zárta.
–
Az önkormányzat és más szervezetek közreműködésével megvalósult rendezvény Marton Béla polgármester szerint azért is volt különleges, mert azon Nagycétény mellett képviseltette magát a hazai testvértelepülésük, a szatmári Sonkád is. Az oktatási kapcsolatokból később önkormányzati kapcsolattá vált együttműködés egyik célja, hogy az ország nagyon eltérő kulturális, gazdasági, gasztronómiai tájegységeiben lévő két település megmutassa magát egymásnak. Ugyanakkor az országon belüli kapcsolatok segítségével bővítenék a határon túli magyarokkal való kapcsolatokat is. Mint a polgármester elmondta, január közepén lesz Sonkádon egy pedagógiai tanácskozás kárpátaljai pedagógusokkal, amire őket is meghívtak. Ahogy a sonkádiak, ők is azt szeretnénk, hogy településükön fogadni tudnák a távolabbi vidékek, Erdély, Felvidék és a Délvidék kultúráját is.
Győrffy Árpád
Sonkádról
A Tiszától és az magyar-ukrán határtól alig 10 kilométerre lévő Sonkád messze földön ismert Európa Nostra-díjas református templomáról.
A határában található a Túr és Öreg-Túr találkozásánál lévő zúgó, a Kisbukó. Tíz kilométeres körön belül található Szatmárcseke, ahol Kölcsey élt 1815-től haláláig, és ahol befejezte a Himnuszt. De ugyanilyen közel van Tiszacsécse, Móricz szülőfaluja is.
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal, vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu heti hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! (Adatvédelmi szabályzatunkat itt olvashatja)