Siófok, illetve a siófokiak a november 30-án tartott Városnapon ünnepelték a település 1968. december 29-ei várossá nyilvánításának 50. évfordulóját. A hivatalos önkormányzati ünnepség mellett több kulturális program is zajlott az évforduló jegyében a Kálmán Imre Kulturális Központban.
A rendezvények sorát a HÉ!, a Siófok-térségi Helyi Érték Egyesület kiállítása nyitotta a KIKK emeleti galériájában.
Négy évvel ezelőtt, amikor az egyesület irányt váltott, elhatározták, hogy felvállalják a Siófokon és környékén élő amatőr képzőművészek, fotósok, irodalmárok, kézművesek, irodalmárok menedzselését és segítését. Azóta sikerült úgy összehozni az addig külön dolgozó alkotókat, hogy az egyesület az idén már negyedik alkalommal rendez kimondottan amatőr művészek számára ilyen nagyszabású kiállítást – mondta az érdeklődőket köszöntő Gyarmati László elnök. Véleménye szerint az alkotók közben sokat változtak, fejlődtek, ami egyaránt elmondható a kézművesekre és a képzőművészettel foglalkozókra is.
A kiállítást megnyitó dr. Lengyel Róbert polgármester szerint a korábbi Városnapokon tartott kiállításokhoz hasonlóan a mostani tárlatnak is az a fő üzenete, hogy siófok tele van tehetséges emberekkel. S hogy ez így kiderül, abban nagy szerepe van az egyesület, amiért köszönetet mondott neki.
Az alábbiakban néhányat mi is bemutatunk a kiállított alkotásokból
A kiállításon a fentieken túl Ángyán Józsefné, Balogh Ilona, Baller Margit, Boda Csaba, Csepeli Jánosné, Dávid Anikó, Fehérvári György, Fehérvári Györgyné, Fodor Dóra, Heiling Éva, Hekeli Szilvia, Jenei Gabriella, Jenei Károlyné, Kelemen István, Konevál Katalin, Kuli Éva, Móczár István, Nagy Zoltánné, Petrusné Erzsébet, Pusztai Gyula Istvánné, Pusztai Szabolcs, Tóth Katalin, Városi Piroska alkotásait lehet megnézni két hónapon át.
•
A kiállítás megnyitója egyben a SiópArt folyóirat második számának bemutatója is volt. Mint Lengyel Róbert elmondta, három éve Völgyi Lajos képviselő fejéből pattant ki a gondolat, hogy a Balaton déli partján egyedüli településként indítsanak el egy folyóiratot. Akkor egy példány különböző támogatásokból meg is jelenhetett, de abban az évben a város vezetésének többsége nem tette magáévá ezt a gondolatot, a folytatáshoz szükséges fedezetet nem tudták előteremteni. Az idei esztendőre viszont megérett a gondolat, és a képviselő-testület egységesen döntött úgy, hogy a folyóirat további kiadásához szükséges fedezetet biztosítják. Köszönetet mondott a szerkesztőknek, készítőknek, szerzőknek a munkáért. Nagyszerű dolog, hogy a déli parton első településként büszkélkedhetünk – a legjobb tudomásom szerint – ilyen folyóirattal – zárta a köszöntőjét.
A verseket, novellákat, interjúkat, könyvkritikákat tartalmazó folyóiratot Podmaniczky Szilárd főszerkesztő köszöntője után részletesen is bemutatták egy rövid beszélgetéssel. A beszélgetésben a főszerkesztőn kívül a lap egyik novellájának szerzője, Totth Benedek, a HÉ! kiállításán képeivel szereplő, a SiópArtnak interjút adó Gyöngyösi Cecília és a beszélgetést vezető Szombathy Pál újságíró vett részt.
A folyóirat szerkesztősége a városi jubileum kapcsán ingyenesen terjesztett másolatot készített 200 példányban a Somogyi Néplap 1968. december 29-én, a várossá avatási ünnepség napján megjelent siófoki különkiadásából. A lapban megszólalnak az akkori vezetők, köztük Jankó Ferenc tanácselnök. Riport készült Csiszár Elek festőművésszel, sok más mellett írnak a település sportéletéről, a balatoni hajózásról, a vízügyről és a meteorológiai szolgálat obszervatóriumáról, a moziról. Mint az ünnepi programból kiderül, nem csak az új város kulcsát adták át ezen a napon, hanem vele együtt felavatták a “négyszáz ágyas kórházat”, és javában készülnek a későbbi Kálmán Imre Kulturális Központ tervei.
•
Az ünnepi program újabb kiállítások megnyitásával folytatódott a kulturális központ földszinti csarnokában. A Mézeskalácsváros jótékonysági akcióval összekapcsolódó bemutatójáról külön írásunkban olvashatnak.
A városi jubileum jegyében rendezett helytörténeti kiállítást és könyvet készített a Kilitiért Egyesület is. A könyvet és a tárlatot Harm Kalfsbeek, az egyesület elnöke ajánlotta az érdeklődők figyelmébe. Mint elmondta, az akkor még önálló Kilitinek az 1870-es években több lakosa volt, mint Siófoknak. Az 1900-as évek elejéig Kilitihez tartozott Töreki, Foki-hegy, Újhely, Széplak, a Sió-csatorna teljes nyugati oldala. A könyvben nem csak a településrész múltját dolgozták fel, önálló fejezetben bemutatják több más mellett az épített örökséget, a “kilitikeket”, a kulturális életet, az oktatást, a gazdaságot, a természeti környezetet, vallási és sportéletet is. A kiállítás pedig elsősorban azokról az emberekről szól, akik az elmúlt ötven évben együtt éltek, dolgoztak – fogalmazott Harm Kalfsbeek.
•
A kulturális központban rendezett jubileumi programsorozat a városi ünnepséggel zárult. A vendégek között ott voltak több testvér-, illetve partnertelepülés képviselői, megyei, járási vezetők és a térség parlamenti képviselői is.
A köszöntőt mondó dr. Lengyel Róbert polgármester röviden felidézte település kialakulását, elmúlt néhány ezer éves történetét. Mára Siófok méltán vált a Balaton egyik szimbólumává, az ország egyik, ha nem a legismertebb és leglátogatottabb üdülőtelepülésévé. Az elődök munkáját dicséri, hogy jelenleg több kontinensen nyolc testvérvárosi és egy partnerteleülési kapcsolatuk is van. A ma két fővel gyarapodó díszpolgáraik méltóságteljes köre egyöntetűen arról tanúskodik, hogy Siófok különleges értékeket hordoz, és különleges emberek sokaságát adta, adja országnak, világnak. Egy szóval és mai kifejezéssel élve, nagyok lettünk. Ezért pedig elődeinknek hatalmas köszönettel és elismeréssel tartozunk. Mindazonáltal történelmi felelősségünk van abban, hogy szeretett városunk nagyságát tovább növeljük, méltó utódokként tegyünk valamennyien azért, hogy Siófok még szebb, még élhetőbb és még vonzóbb legyen az itt lakóknak és az idelátogatóknak – mondta többek között Lengyel Róbert.
A továbbiakban a polgármester Kónyáné dr. Zsarnovszky Judit jegyző közreműködésével átadta jubileum alkalmából odaítélt önkormányzati, illetve polgármesteri kitüntetéseket, elismeréseket.
Polgármesteri elismerő oklevelet vehetett át Bohár Árpád, Fuxhoffer Zsolt, Nagy Ferenc, Dr. Nemes Levente, a Happiness TSE (Lóránth Éva és Hetei Fruzsina), valamint a C&M Dance Stúdió TSE (Fülöp Milán és Kovács Franciska).
Siófok barátja címben részesültek Siófok testvérvárosai és partnervárosa.
Siófok várossá válásának 50 éves évfordulója alkalmából Lengyel Róbert polgármester emléktárgyat adott át: Biró Norbert, a Somogy Megyei Közgyűlés elnöke, Dr. Neszményi Zsolt, a Somogy Megyei Kormányhivatal kormánymegbízottja, Dr. Kiss Pál, a Siófoki Járási Hivatal hivatalvezetője, Potocskáné Kőrösi Anita országgyűlési képviselő, Siófok város volt alpolgármestere, Witzmann Mihály országgyűlési képviselő, Hamvas Péter, Siófok város alpolgármestere, Csorba Ottó képviselő, Lapos Gábor képviselő, Mezőfi Józsefné képviselő, Nagy Sándorné képviselő, Orbánné Wald Marianna képviselő, Dr. Safar Ahmed képviselő, Szajcz Adrián képviselő, Szamosi Lóránt képviselő, Ujvári István képviselő, Völgyi Lajos képviselő, és Kónyáné dr. Zsarnovszky Judit, a Siófoki Közös Önkormányzati Hivatal jegyzője részére.
A Városnap keretében adták át délután a virágosítási verseny díjait is. A díjazottak listáját itt olvashatják.
Győrffy Árpád
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal, vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu heti hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! (Adatvédelmi szabályzatunkat itt olvashatja)