Egész napos programmal köszöntötték az őszt, a szüreti időszakot Balatonkenesén szeptember utolsó hetének végén. A vidám szórakozás mellett a település fontos ügyeiről sem feledkeztek meg.
Délelőtt a Mesetarisznya Játszóház, a civil szervezetek bemutatkozója, a Kipp-Kopp Óvoda, a Pilinszky János Általános Iskola, a Kárikittyom Anticeleb Trió és Káplán György énekművész műsora, Ricsi bácsi népi játszóháza várta az érdeklődőket.
Ebéd után a Kultúra Háza tetőterében megnyílt a “Kenesei Civil Kaszinó”. A résztvevők dr. Tábori György alpolgármester vezetésével az aktuális településfejlesztési tervekről, köztük az iskola, a művelődési ház és a városháza tervezett felújításáról, energetikai korszerűsítéséről, a közvilágítás tervezett modernizálásáról adtak tájékoztatást. Szó volt a strandok jó eredményeiről, a tájház működéséről és más kenesei értékek megőrzéséről, ápolásáról.
A fórumon hangsúlyos kérdésként szerepelt a még mindig tartó jogvita, ami a város és a 2014 októberében önállósodott akarattyai településrész között zajlik. A 2012-es helyi népszavazás és köztársasági elnöki döntés óta zajló területi, vagyonmegosztási viták lezárását nehezítik a különböző időszakban született eltérő értelmű jogszabályok.
Tömör István polgármester elmondta, hogy továbbra is a tárgyalásokat tartják megoldásnak, szeretnének megállapodásra jutni az akarattyai vezetőkkel. De ez csak olyan megoldás lehet, amit Kenesén emelt fővel vállalni tudnak.
Beszélt arról is, hogy információi szerint az akarattyaiak is készülnek a jövőévi kenesei önkormányzati választásokra. Olyan polgármestert szeretnének Kenese élére megválasztatni, akivel úgymond meg lehet egyezni. Bárhogy is lesz, mi a keneseiek érdekét védjük és képviseljük, hangsúlyozta a polgármester.
Ehhez Tábori György többek között azt tette hozzá, hogy örülnek, ha békességben működik a sok területen egymásra utalt két település. Nem akarják, hogy a vita elfajuljon, de nem teszik azt lehetővé, hogy a keneseiek kárára mások gazdagodjanak.
A civil kaszinóval egy időben a kenesei székhelyű Kelet-Balatoni Borrend új tagokat avatott a református templomban. Majd a vendég borrendi tagokkal együtt ők is bekapcsolódtak a várost bejáró felvonulásba.
A Kultúra Házától induló szüreti menet első megállója a városháza előtti téren volt, ahol az Balatonalmádi Néptáncműhely tagjai adtak rövid műsort a Szentgáli Banda kíséretével.
Az egyre nagyobb létszámú menet menet a főtérről a Kossuth-szoborhoz vonult, majd a Fő utcán a Díszkút érintésével visszatértek a Kultúra Házához.
A felvonulás után kulturális programokkal folytatódott a rendezvény. A Kultúra Házában a Mesetarisznya Bábszínház lépett fel, majd Szvorák Katalin Kossuth- és Liszt-díjas népdalénekes, előadóművész és Kudlik Júlia, a Magyar Érdemrend tiszti keresztjével kitüntetett, Magyar Televízióért Életműdíjas televíziós újságíró tartott lemezbemutató koncertet.
A Szent Mihály-napi sokadalom szüreti batyus bállal zárult a Sportcsarnokban. A báli műsorban a Szó és Kép Színpad és a Conestoga Country Linedance működött közre. A zenét a Summer Band szolgáltatta.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal, vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu heti hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! (Adatvédelmi szabályzatunkat itt olvashatja)