Szombaton a hagyományos szertartással, Süsü sárkányhajós érkezésével kezdődött az egyhetes kulturális gyermekfesztivál Balatonszárszón, a balatoni mesevárosban.
A tóparti parkban rajongók százai várták a 41 év óta több millió gyerek szívét szeretettel fertőző sárkánygyereket. A fogadóbizottságban az idén is ott volt Süsü megteremtője, a 83. évében járó Csukás István Kossuth-díjas író és Dorogi Sándor polgármester.
Hosszú ölelkezések, lapogatások, simogatások és persze fényképezkedések után az ünnepi menet a park bejáratánál lévő zenepavilonhoz vonult, ahol Dorogi Sándor hivatalosan is megnyitotta a színházi előadásokból, koncertekből álló egyhetes rendezvénysorozatot.
A rövid megnyitó után külön is megkérdeztük a polgármestert a fesztiválról. Dorogi Sándor elmondta, ma már sokan mesevárosnak hívják Szárszót, mert a nyári programjaik 80-90 százaléka a családokhoz, gyerekekhez szól. Ráadásul ezek többsége magyar. A fesztivál fogadtatása is jelzi, hogy ma is hatalmas érdeklődés van a mesék iránt. Ők mindent megtesznek azért, hogy ennek az érdeklődésnek meg tudjanak felelni. A Balaton Múzeumban található egy 1920-as plakát, amin a Holland Biztosító Balatonszárszót a családok legideálisabb nyaralóhelyeként hirdeti. A település száz évvel később is meg szeretne felelni ennek a minősítésnek. Különösen nagy öröm számára, hogy Csukás István 82 évesen is dolgozik, és részt vesz a fesztivál programjain, segíti Szárszót, hogy valóban meseváros lehessen – mondta Dorogi Sándor.
A megnyitó után a Fabula együttes adott rövid koncertet. Közben persze fotózkodni, barátkozni lehetett Süsüvel, aki az idén négy alakban is jelen volt, hogy minél több gyereknek jusson belőle.
A koncert után a résztvevők a közelben álló Csukás Színházba vonultak, ahol a Hadart Színház előadásában közel hatszázan nézték meg az “alapművet”, a Süsü, a sárkányt. Csukás István és Bergendy István zenés mesejátékát Háda János rendezte. A szereplők bábjait az eredeti tévésorozatból nagyították fel.
Az idei fesztivál érdekessége hogy augusztus 5-én, a zárónapon ismét előadják a darabot, de akkor a Kaposvári Roxínház visz színre a Csukás Színházban.
Az előadás előtt Csukás Istvánt az idén is megkérdeztem arról, hogy a szárszói nyaralás közben tartja-e a régi szabályát, hogy a nyár csak a pihenésről szól.
– Ez a szabály igazán csak azért van, hogy meg tudjam szegni. Szerencsére van erőm hozzá most is, és feladatom is, amiért meg is kell szegnem. Szeptemberig egy színdarabon dolgozok, amit a Székesfehérvári Vörösmarty Színháznak ígértem. Szeretem betartani az ígéreteimet. Szerencsére nagyon jól haladok. Persze nem kell megszakadnom. Elég, ha naponta egy-két órát rászánok, attól még jut idő a nyaralásra, a sétákra, bámészkodásra, pihenésre. Nem is tudnék úgy élni, hogy nem csinálok semmit.
Arról azonban hiába faggattam, hogy milyen karakterek lesznek az új darabban.
– Ez egy mesejáték lesz, amit én nagyon szeretek, mert ember, állat, gereblye, olló, minden szerepelhet benne. Ezt én ki is használom a végletekig, mert a gyerekek szeretik, ha megelevenedik körülöttük a világ. Most a dalszövegek megírásánál tartok, hogy a zeneszerző tudjon dolgozni. Karakterekről, történetről ilyenkor még nem nagyon szeretek beszéli, mert még minden lehet belőle. Ha most elmondanám a pillanatnyi gondolataimat, akkor megkötném magam. A dalszövegek nem változnak, azokról nagyjából tudom, hogy miről szólnak, de a történet, a beszéd még nagyot változhat. A fontosabb személyeket tudom, de hogy mit mondanak majd, az az adott szituációból derül ki. Ha egy fa nő, arról sem tudom előre megmondani, merre fog menni, így vagyok én a darabokkal is – mondta a Kossuth-díjas író.
Győrffy Árpád
A Sárkányfesztivál további programja itt olvasható: Balatonszárszó – 8. Sárkányfesztivál gyermekdarabokkal, koncertekkel – 07.28-08.05.
Ha tetszett, ajánlja ismerőseinek is az írást!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu heti hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! (Adatvédelmi szabályzatunkat itt olvashatja)