A mobiltelefonos hibrid navigáció az igazi megoldás a balatoni bringakör hiányos táblái helyett és a 68 ingyenes, 52 fizetős strand megtalálásához. Mindig tudjuk merre járunk, de magunk döntünk, merre menjünk. (Az írás közben kicsit elavult!)
A Balatoni Bringakör irányjelzőtáblái sok helyen hiányoznak, észrevehetetlenek, vagy akár félrevezetőek is lehetnek, így nem csoda, hogy évről-évre sokan eltévednek. S ahol jók a táblák, ott is gondot okoz, ha valamiért letérünk az útról, hogyan találjuk meg újra. Nem mindig egyszerű a strandokat sem megtalálni, hisz több mint száz működik nyitottan mindenki számára, a többség ingyenesen. Szerencsére van megoldás, a hibrid navigáció, amikor a tervezett útvonalunkat feltöltjük a mobiltelefonon futó térképre.
Ezzel egyetlen pillantással tisztázhatjuk, hogy jó helyen vagyunk-e, merre kell folytatni az utunkat, de nem kapcsolódunk ki teljesen a tájékozódásból, gondolkodásból, nem a gép mondja meg hová menjünk, mi döntünk róla.
Balatoni Bringakör 24 térképes alternatív útvonaljavaslattal címen érhető el az az írásom, amiben részletes tippeket adok ahhoz, hogyan lehet még tartalmasabbá, kellemesebbé tenni egy balatoni biciklitúrát. A fenti írás önmagában is nagy segítség a jó ötletek és a részletes térképes illusztráció miatt.
Az alábbiakban a Maps.me nevű térképes mobilos applikáció telepítését, használatát mutatjuk be, ami kiválóan alkalmas arra, hogy a GPS adatbázisok feltöltésével pontosan mutassa, merre kell mennünk.
A fájlokat az okostelefonon futó térképre töltve lehet használni. A gyártók a telefonokhoz eleve ajánlanak ilyen térképeket. Az earth.google például nagyon praktikus lehet, ha folyamatosan van internet elérésünk.
Én több éves tapasztalattal az androidos és iPone telefonokon, tableteken is használható ingyenes Maps.me alkalmazást ajánlom. A fő előnye, hogy offline módban, internet kapcsolat nélkül is működik, jól kezeli a kívülről betöltött GPS-fájlokat. (A programban eleve van hagyományos navigációs funkció, de azt felejtsük el, mert autóhoz sem az igazi, ráadásul a hibrid navigáció lényege, hogy mi döntünk egy nyomvonal és a pillanatnyi helyzetünk összevetése alapján a saját útvonalunkról, nem a gép mondja meg, merre menjünk. A Maps-me-ből csak maga a térkép kell!)
Az alábbiakban a program androidos telepítését, használatát ismertetem részletesen, hogy azokat is bátorítsam, akik nem szoktak ilyen mélységekben járni telefonjukkal. Természetesen azok is találhatnak benne érdekes ötletet, információt, akik járatosabbak az applikációk használatában.
Ugrás az iPhone tulajdonosoknak szóló részhez!
A Maps.me androidos applikációját a Google Playen ezen a címen találjuk, vagy közvetlenül behívhatjuk telefonunkon a Play Áruházból.
A Maps.me beállítása
Az útvonalak GPS-állományait kml formátumban tölthetjük rá a Maps.me alkalmazásra. Ehhez beküldhetjük a telefonunkba email mellékleteként, USB-n keresztül, vagy a memóriakártyára másolva. Ha emailben vittük be, akkor közvetlenül a levélmelléklet megnyitásánál jelölhetjük meg futtató programként a Maps.me-t. Ha más módon vittük be, akkor valamilyen fáljkezelővel indíthatjuk el.
A GPS fájl feltöltése előtt telepítsük az App Store-ban is elérhető Maps.me programot. – https://itunes.apple.com/app/id510623322 . Majd a fentiek szerint végezzük el a szükséges beállításokat, és töltsük le legalább Magyarország nyugati részének térképét a telefonra.
Ha mindez megtörtént, akkor nyissuk meg a telefonra email mellékleteként ráküldött GPS állományt.
Talán a fentiekből is kiderül, hogy már önmagában a Maps.me alkalmazás letöltése is könnyebbé, hatékonyabbá teszi a tájékozódásunkat. Ha egy igazán érdekes útvonalat is rátöltünk, akkor sok olyan új élménnyel is gazdagodhatunk, amiben egyébként nem lett volna részünk. Az innen letölthető fájlokkal akár ki is próbálhatjuk
Az alábbi fájl pontokat tartalmaz: A Balatoni bringakör Bizonyítványhoz szükséges fotós igazolások helyének GPS koordinátáit tartalmazó kml-fájl
Az alábbi fájl nyomvonalakat tartalmaz: Paloznaki Tekergő teljes útvonalának GPS állománya kml formátumban
Győrffy Árpád
Tekerd és fotózd körbe a Balatont! – Bringakör túra érdekes feladatokkal |
Akik letekerték – 2022 – 2021 – 2020 – 2019 – 2018 – 2017 – 2016 – 2015 – 2014 – 2013 |
A Balatoni Bringakör több élménnyel! – részletes útvonaljavaslat – A Káli8-as biciklitúra |
•
Ha érdekesnek találta az írásomat, segítsen azzal, hogy megosztja, ajánlja ismerőseinek is!
Iratkozzon fel a balatontipp.hu hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)
Kedves Zsolt!
Ha jól értem, előzőleg telepítetted a Maps.me programot, majd rátöltötted a telefonra a kml-fájlt. A fájlt megpróbáltad megnyitni a “megnyitás ezzel” utasítással, amire kaptál néhány lehetőséget, de a Maps.me nem volt köztük. Ezután kiválasztottad a lehetőségek közül a mappát, ami elvileg az applikációk többségét is felkínálja, de itt sem találtad a Maps.me-t.
Amennyiben más a menürendszered, nem tudok hozzászólni.
Alapvető, hogy ne csak simán meg akard nyitni, hanem ehhez választási lehetőséget kérj. Nálam ez eddig mindegyik Android verzió a rábökés helyett hosszabb tapintás után kínálja fel.
Üdv.
Győrffy Árpád
Szervusztok!
Nálam Galaxy S9-en nem működik a leírás szerinti fájl társítás. A próba fájlt letöltöttem és nem ismeri fel a .kml fájlt és társítani sem tudom. Mindig azt dobja fel, hogy a Play áruházból töltsek le egy térkép programot.
Üdv., K. Zs.