Egy cseppet sem túlzás a Tóti-hegyi kilátást a legszebbnek nevezni, mert a csodálatos vidékre nyíló körpanoráma optimális napjárással, fényviszonyokkal párosul. Ráadásul a hegy kilátóként használható kopasz csúcsa viszonylag egyszerűen megközelíthető.
A Tóti-hegy a Balaton-felvidéki a tanúhegyek között a közepesek, kisebbek közé tartozik a magassága és kiterjedése szerint. Alakja szabályos kúpot formáz, ahogy az ötven méterrel magasabbja szomszédja, a Gulács, vagy az északra kicsit messzebb lévő 281 méteres Hegyesd. A szabályos kúp persze inkább csak látszat. Ahogy azt az utolsó 250 méteres szakasz megmászásánál közvetlenül is érezhetjük, a hegy oldala a tetejéhez közeledve meredekebbé válik.
A Balaton-szint fölött 242 méter magasan lévő kopasz bazalttetőt akár ilyenkor, tavasz elején is érdemes megmászni. S ha egyszer felmentünk, biztosan megismételjük a túrát akkor is, amikor színesebb a természet. Gyalogosan a Tótit Káptalantótiból a hegy keleti oldalán haladva a kék háromszög jelzésen, Salföldről a kék, illetve zöld sávos, majd a kék háromszöges jelzésen közelíthetjük meg. Ajánlatos távcsövet, nagy telével rendelkező fényképezőgépet vinni, hogy a látvány minden részletét kiélvezhessük. Persze szabad szemmel sem maradunk le a csodáról.
Mi legutóbb tavaly október elején voltunk fenn. A túra időpontját sikerült a jó időhöz, optimális fényviszonyokhoz igazítani. Arra is figyeltünk, hogy dél körül érjünk a csúcsra, mert a körpanorámánál ilyenkor zavar legkevésbé a szembe sütő nap. Mivel kimondottan a panoráma miatt mentünk fel, ezért egy a fentieknél egyszerűbb harmadik megoldást választottunk. A Káptalantótit Badacsonytomajjal összekötő közút talán legmagasabb pontjánál, az Istvándy pincét jelző táblánál tértünk le az útról a hegy irányába (46,83304 17,51154). A kocsit ott is hagytuk egy információs tábla mellett, és gyalogosra váltottunk a zöld jelzést követve.
A GPS-fájl használatához a Navigálj a mobiloddal a táblák helyett! című írásunkban kap segítséget. Az ott ajánlott térkép GPS-fájl nélkül is nagyon hasznos lehet túráink során.
Az első eligazításnál a “Hegymögi szőlők”, a következő információs táblánál a “Tóti-hegy” irányt követtük. Nem igazán lehet eltévedni, ha mindig észben tartjuk, hogy a csúcs a célunk.
Az 1,8 kilométeres út első háromnegyedét eredetileg járműveknek alakították ki. Ahogy feljebb érünk, egyre jobban látszik, hogy nem nagyon használják, mert a hajdani szőlőskertek, présházak gazdátlanná váltak, dzsungelszerűen elfoglalta őket a természet.
Még az út elején elhaladtunk egy felhagyott kőbánya bejárata mellett, de mi ezt visszafelé hagytuk. A felfelé úton csak nézelődni álltunk meg időről-időre.
Ha valaki teljesen biztosra akar menni, akkor vásárolja meg tőlünk okostelefonjához a fenti útvonal GPS-állományát. A GPS-fájl használatához a Navigálj a mobiloddal a táblák helyett! című írásunkban kap segítséget. Az ott ajánlott térkép GPS-fájl nélkül is nagyon hasznos lehet túráink során.
A fenti kirándulás és más túrák GPS-állományának vásárlási lehetőségéről, az árakról és egyéb feltételekről a Balatoni Bringakör 24 térképes alternatív útvonal javaslattal – ahogy mi szeretjük című túrajavaslatunk végén lehet olvasni.
A vásárlással támogatja, hogy a jövőben is folytatni tudjuk ezt a munkát.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Nagyon ajánljuk még!
Ha érdekesnek találta az írásomat, segítsen azzal, hogy megosztja, ajánlja ismerőseinek is!
Iratkozzon fel a balatontipp.hu hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)
Íme, a legszebb tavaszi fotócsokor!Varázslatos tájékunk egyik fogvatartó
részét ölelte szívére, — pontosabban felvevőgépének lencséjére Győrffy Árpád.Túrára hívó mestermunka.
Kedves Lékai Ági!
Örülök, ha tetszett. A Kopasz-hegyet is nagyon ajánlom valamikor a délutáni órákban https://www.balatontipp.hu/balatoni_latnivalok/mindszentkalla-kopasz-hegy-tura-a-kali-medence-top1-es-panoramakilatojahoz/
Kellemes túrázást!
Győrffy Árpád
Köszönjük a szuper képekkel kisért, részletes leírást. Mi is megcsináltuk, nagy élmény volt. Előzőleg már a Halápot is az Ön tippje alapján néztük meg. Várjuk a további ötleteket.
Nem ismerem a kuvaszok képességeit, de valószínűleg kényelmesen fel tud menni, ha én feltudtam. 🙂
Üdv. Győrffy Árpád
Nagyszerü leírás, kedvet kaptunk!
A kuvaszunkkal érdemes e neki vágni a Tóti-hegynek? Mennyire kapaszkodós a meredek rész?
Olyan írást kerestem, amiből megtudhatom, hogy hogyan tudunk fölmenni a Tóti-hegyre. Ilyen részletes és csodaszép képekkel illusztrált cikkre nem is számítottam. Nagyon köszönjük! Várjuk a napos, tiszta időt, és indulunk is! 🙂
Kedves Hubai Ferenc!
Nagyon köszönöm a biztatást. Ha ilyen szép helyet nehezen is találok, igyekezni fogok a jövőben is. 🙂
Biciklivel én nem mernék nekiindulni, de ha valaki megszokta az emelkedőket, nyugodtan elindulhat, mert a csúcs alatti fennsíkig – ahol a zöld sáv és a kék háromszög jelzés találkozik – megfelelő az út a terepbiciklizéshez.
Én mindenképp csak tiszta időben javaslom a túrát, amikor messzire el lehet látni, mert akkor jön elő a környék minden szépsége.
Jó utat!
Győrffy Árpád
Kedves Lauer Jánosné!
Örülök, ha tetszett. Örömmel fogadom a javaslatokat is a további felfedezéshez a gyorffy.arpad(kukac)balatontipp.hu címen.
Győrffy Árpád
Kedves Árpád, ismét sikerült lenyűgözni engem a csodálatos fotókkal, és az alapos, részletes útvonal leírással.
Közeli helyeken már túráztunk korábban, most arra kellett rádöbbenni, hogy szinte karnyújtásnyira haladtunk el ettől a csodálatos helytől, látványoktól.
A képek hatására úgy gondolom, hogy be fogjuk illeszteni egy közeli túráink közé ezt konkrét útvonalat.
Testközelből is szeretném szemre vételezni a képeken látható csodás látnivalókat.
Mi főleg bringával túrázunk, úgy gondolom, hogy még akár egy kis meredekebb “tolós” szakasz, akár olyan részek, ahol meg kell emelni a bicajt, nem fog minket tántorítani attól, hogy bejárjuk. A szép látnivalók kárpótolni fognak bennünket, ez már erre egy biztos garancia.
Üdvözlettel és köszönettel: Feri
Köszönöm a csodás tájat, a gyönyörű felvételeket !Fiatalkorom legkedvesebb környékét láthattam újra. Kékkút-Kővágóörs-Salföld-földtani kutatásokat folytattunk ott és ott született első gyermekünk. 1959-1960-at írtunk akkor. Rég volt!