Visszalőhetett egyes szálláshelyek radikális díjemelése a Balatonnál. A régióban 2017-ben 4,7 százalékkal nőtt a turistaforgalom az előző évhez képest, de az ország más részeivel összevetve, vagy külön a hazai vendégeket nézve már nincs igazán okunk az ujjongásra.
Február 9-étől hozzáférhetővé váltak a Központi Statisztikai Hivatal tavalyi forgalomól gyűjtött adatai. Mint ezekből kiderül, a turisták 2017-ben 29,5 millió vendégéjszakát töltöttek el a kereskedelmi szálláshelyeken, ami 6,7 százalékkal haladja meg a 2016-os eredményt. Az ország 9 turisztika régióját nézve a balatoni régió 4,7 százalékos növekedése az utolsó előtti a listán, ennél csak a Dél-Duántúl 1,6 százalékos növekedése volt kisebb. Budapest és környéke 7,8, Észak-Magyarország 7,5, az Észak-Alföld 5,5, a Tisza-tó 13,3, a Dél-Alföld 11,3, a Közép-Dunántúl 8,6, a Nyugat-Dunántúl pedig 5 százalékkal növelte a vendégéjszakák együttes forgalmát.
A külföldi vendégek által tavaly országosan eltöltött 14,9 millió vendégéjszaka 7,9 százalékkal magasabb a 2016-os eredménynél. Ezen a területen a balatoni régió rendkívül jól teljesített. A tavaly realizált 1 966 000 vendégéjszaka 10,4 százalékkal haladja meg a 2016-os adatot. Ezt a növekedést csak a Dél-Alföldön regisztrált 19,7 százalékos emelkedés haladta meg. Budapesten és környékén 7,8, a Nyugat-Dunántúlon 4,1 százalékos volt a növekedés, miközben a Tisza-tónál 1,4 százalékos csökkenést könyvelhettek el.
A balatoni régió együttes forgalomban való lemaradása, és a kimagaslóan jó külföldi forgalom még inkább jelzi, hogy a belföldi forgalomnál valami nincs igazán rendben. Bár ennél a vendégkörnél is 2 százalékkal jobb volt az eredmény az egy évvel korábbihoz képest, az országos 5,6 százalékos növekedéstől való jelentős elmaradás azt mutatja, hogy máshol eredményesebben reagáltak a hazai turisták megnövekedett utazási kedvére. Budapesten és környékén 7,8 százalékos volt a javulás, de csak a fővárost nézve is 4,9 százalékos emelkedést regisztráltak. Észak-Magyarországon 7,8, az Észak-Alföldön 5,1, a Tisza-tónál 21,1, a Dél-Alföldön 8,8, a Közép-Dunántúlon 9,1, a Nyugat-Dunántúlon 5,9 százalékos volt a növekedés. A balatoni régió a 2 százalékos növekedéssel egyedül a Dél-Dunántúlt tudta lekörözni a javulásban, ahol 0,2 százalékkal kevesebb volt a belföldi forgalom. Mivel a tavalyi szezon sikere nem múlhatott a Balaton vízének minőségén, de még az időjárásra sem lehetett igazán panaszunk, a növekedés visszafogottságát talán az egyes helyeken túltolt szállásdíj emelésekkel magyarázhatjuk.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Iratkozzon fel a heti hírlevelünkre, hogy ne maradjon le semmiről!