Ha az időjárás engedi, az idén is több száz résztvevő várható február első szombatján a Zánka és Nagyvázsony közötti út mellett magasodó Balázs-hegy Árpád-kori templomromjához a hagyományos Balázs-napi misére és a Balázs-áldásra.
A 13. században épített katolikus templomot egykor a torokbetegek védőszentjeként számon tartott Szent Balázs püspök oltalmába ajánlották, így ilyenkor, Balázs-nap idején tartják az emléke előtt tisztelgő szabadtéri misét a szomszédos tisztáson. A délután egy órakor kezdődő szertartás hagyományosan a torokbetegségek és más nyavalyák ellen védő Balázs-áldással zárul.
Az áldást egyszerre több környékbeli és keszthelyi pap osztja különleges formájú gyertyákkal. Mivel az eddigi tapasztalatok szerint más vallásúaknak sem árt – sőt, talán még használ is -, minden évben nagyon sokan gyűlnek össze a környező falvakból, városokból és az ország távoli vidékeiről, hogy felfrissítsék a védettségüket.
A mise után a többség nem siet haza, mert a korábbi évek szokása szerint az idén is több pince kinyit a hegyoldalban, hogy kóstolót tartson a Nivegy-völgy finom boraiból. A környék elsősorban a fehérborok termőhelye, különösen a Juhfark és az Olaszrizling hálálja meg a klímát és a talajt. Persze vörösbort is találunk, és kiváló rozékat is készítenek mostanában.
A templomot a Szentantalfa északkeleti végétől 300 méterre elágazó hegyi úton lehet megközelíteni. Az első szakaszon betonozott, majd burkolás nélküli út száraz időben biztonságosan járható autóval egészen a templomig. Persze szép időben egy séta sokkal kellemesebb lehet.
Győrffy Árpád fotói a korábbi Balázs-ünnepeken készültek
Iratkozzon fel a heti hírlevelünkre, hogy ne maradjon le semmiről!