A római katolikus gyülekezetek közül a balatonudvariak élesztették újjá először az ősi keresztény szokást, a természetes vizek megszentelését vízkereszt idején.
Három évvel ezelőtt Gáspár Adalbert, a Tihanyi Bencés Apátság szerzetese vonult le először a vasárnapi mise után a falu lakóival a községi strandra, hogy a kereszt vízbe mártásával, a tó megáldásával ünnepeljenek.
A szertartás idei levezetője, Kiss Domonkos tihanyi bencés atya bevezetőjében szólt vízkereszt helyéről a katolikus ünnepkörben és beszélt a hozzá kapcsolódó események jelentéséről. A latin egyház ezen a napon Jézus életének három eseményére emlékezik: a Három Királyok látogatására a gyermek Jézusnál, a felnőtt Jézus megkeresztelkedésére a Jordánban, valamint a kánai menyegzőre, ahol Jézus borrá változtatta a vizet.
A víz a keresztény gondolkodásban rendkívül fontos helyet tölt be, a teremtés, a bűnbeesés, a megváltás, az élet és halál, a feltámadás, az örök élet valamennyi döntő vonatkozását magába foglalja és hordozza. Régi szokás vízkereszt ünnepén a természetes vizek, folyók, források, tavak megszentelése. A magyar elnevezés is erre, az ünnepen szokásos nagy vízszentelésre, a víz megkeresztelésére utal.
Az énekek, imák után Kiss Domonkos tihanyi szerzetestársa, Barkó Ágoston, az udvari plébánia lelkésze vízbe mártotta a keresztet, hogy ezzel megkereszteljék és megáldják a Balaton vizét.
A szertartás végén az önkormányzat megvendégelte a résztvevőket.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Iratkozzon fel a heti hírlevelünkre, hogy ne maradjon le semmiről!