Több kényesnek ígérkező téma is szerepelt a zánkai önkormányzat hétvégi közmeghallgatásán, de végül különösebb vita nélkül tudomásul vették Filep Miklós polgármester tájékoztatóját és a kérdésekre adott válaszait.
Az 1021 lakosú Zánka elmúlt 12 hónapjáról a múlt szombaton adtak tájékoztatást a képviselő-testület tagjai. A több mint harminc érdeklődő között egyaránt voltak állandó lakosok és üdülőtulajdonosok.
Mint Filep Miklós elmondta, az idei első háromnegyed évben 700 millió forintos költségvetéssel dogozó önkormányzat gazdálkodása kiegyensúlyozott, hitelállománnyal nem rendelkeznek. Nagyon jól alakult a működés a turisztikai területen, a strandi belépőjegyekből, bérletekből és a vállalkozói befizetésekből 49 millió forint folyt be. A vendégéjszakák utáni idegenforgalmi adóból a tervezett 15 millió helyett 18.7 milliót fizettek be a szállásadók szeptember végéig.
A múltév végi előző közmeghallgatás óta több nagyobb beruházás készült el. 2016 utolsó negyedévében mintegy 47 millió forintból felújították az iskola utcát, járdát építettek mellé, a közös hivatalnál parkolót alakítottak ki, felújították az orvosi szolgálati lakást is. 2017 eddigi beruházásaira saját forrásból mintegy 17 millió forintot fordítottak. Több más mellett kishajó kikötőt terveztettek, bővítették a strandi beléptető rendszert, elkészítették egy a strandon kívüli szabadtéri színpad látványterveit.
Az önkormányzat az idei évben különböző pályázatokon mintegy 60 millió forintot nyert. A legnagyobb támogatás a strandi gyermek animációs és foglalkoztató közösségi tér létesítésére kapott 30 millió forint, amihez a község még néhány milliót hozzátett a tervezés és részben a kivitelezés finanszírozásával.
A tervekben szerepel egy kiállítóterem építése a községháza mellett lévő millennium emlékparkban. Ebben helyeznék el a zánkai születésű, 2016-ban elhunyt Szekeres Károly Munkácsy-díjas keramikus művészi hagyatékát, amit a családja a községnek ajándékozta. A jövőévben elkezdik a főutca nyugati oldalának rendbetételét is. Leburkolják a nyitott árkot, járdát építenek, utcai bútorokat helyeznek ki, parkolóhelyeket is létesítenek az orvosi rendelő és a Balaton-part közötti szakaszon – mondta több más mellett Filep Miklós.
A polgármester az előzetesen beérkezett kérdésekre válaszok között beszélt a község keleti határában lévő, korábban Demján Sándor érdekeltségébe tartozó borászati üzemnél tervezett borhotel építésről. Az ügy szeptemberi zárt tárgyalása az országos sajtóba is bekerült. Az érdeklődés vélhetően annak is köszönhető, hogy Canter Borházként ismert a borászat nem sokkal korábban a felcsúti Mészáros Lőrinc és felesége, illetve cégeik tulajdonában lévő Búzakalász 66 Kft. birtokába került.
Mint Filep Miklós elmondta, eredetileg a korábbi tulajdonos képviselője kereste meg az önkormányzatot tavaly azzal, hogy a borászati épületek szomszédságában borhotelt és kapcsolódó létesítményeket szeretnének építeni. Ehhez kérték a helyi építési szabályzat módosítását.
A képviselő-testület egyöntetűen támogatta az elképzelést. Úgy gondolták, a településnek hasznos lehet egy ilyen szálloda felépítése, mert az új munkahelyek mellett nőnek az adóbevételek is. A cég 20 millió forint támogatást is felajánlott, amit például a környék útjainak javítására fordíthatnának.
Az új tulajdonos a közelmúltban jelezte, hogy fenntartja a tervet és a 20 milliós ajánlatot is. Az ügyet legutóbb azért tárgyalták zárt ülésen, mert a szerződés úgy szólt. Közben Lukács Ágnes jegyző tisztázta, hogy a szerződésben szereplő 20 milliós díj közérdekű adatnak minősül, ezért is ismertette most a közmeghallgatáson.
– Semmi titok nincs benne, és maga a rendezési terv módosítása is nyilvános folyamat – jelentette ki a polgármester, aki azt is elmondta, hogy amennyiben a jogszabályok lehetővé teszik, a képviselő-testület támogatni fogja a borhotel megvalósítását, illetve elvégzi az érintett szabályzat módosítását. Továbbra is úgy gondolják, hogy a községnek nagyon hasznos lenne egy ilyen létesítmény.
A másik kritikus kérdés a kerékpárút nyomvonala volt, ami a kormány által beharangozott nagy balatoni kerékpárút korszerűsítés kapcsán lett aktuális. A Dózsa György utca lakói más megoldást szeretnének az út állapota és a strandolók ott parkoló autóival is nehezített forgalmi helyzet miatt. Hasonlóan az utca folytatásában lévő balatonszepezdi Halász utca lakóihoz.
A két település képviselő-testülete a közelmúltban együttes ülést tartott az ügyben. A szepezdi képviselők a község keleti részén a kerékpárút jelenlegi nyomvonalon, tehát a Halász utcán át való vezetése mellett foglaltak állást. A zánkai képviselők a tervekben változatlanul szereplő nyomvonallal kapcsolatban úgy látják, hogy a Dózsa György utca jelenlegi műszaki állapotában és szélességében nem alkalmas a gyalogos, jármű és kerékpáros forgalom lebonyolítására. Az Önkormányzat ezért azt kéri vizsgálják meg egy a Dózsa György utcával párhuzamosan, a vasúti sínek és az utca északi oldalon lévő házai között menő új nyomvonal, illetve kerékpárút kialakítását, amihez az önkormányzat biztosítaná az ott lévő területét. Az új szakasz Balatonszepezd határában csatlakozna a Halász utcába.
A képviselő-testület álláspontját Németh Balázs települési főépítész képviselte a napokban a balatoni kerékpárút felújításával kapcsolatos döntéseket hozó budapesti tervbírálaton a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt.-nél.
A főépítész elmondta, hogy az ülésen egyedül maradt a zánkaiak álláspontjával, a szavazásban résztvevő másik három személy a jelenlegi nyomvonal megtartását támogatta.
Ugyancsak kérdésre válaszolva a polgármester elmondta azt is, hogy a község keleti részén, az egykori úttörővárossal határos területen lévő 1600 négyzetméteres parti sáv korábbi bérbeadási szándékától elálltak, és azt közcélra szeretnék megnyitni. Mérete alapján sétára, horgászásra alkalmas. A terület megközelíthetősége érdekében felszólították a korábban bérleti szándékkal fellépő Zánkazen Kft.-t, hogy gondoskodjon a “tulajdonában lévő 721/20 hrsz-ú 1.123 m2 területű, “kivett közforgalom elől el nem zárt magánút” megnevezésű ingatlan megnyitásáról a közforgalom számára. Mivel a cég vezetője azt jelezte vissza, hogy nem akarják megnyitni az utat, az önkormányzat jogi lépéseket tesz.
A közmeghallgatáson többször szóba került, hogy az üdülőhelyi élet terhet is jelenthet, de ezt normális határokon belül viselni kell. Szó volt a korábban már említett strand beléptetőrendszerről is, ami a jövőben talán egyszerre biztosít majd rugalmasabb lehetőséget a belépéshez és szigorúbb ellenőrzést. Mint a polgármester elmondta, a napi többszöri ki-be járás eddigi korlátozását többek között a sok visszaélés indokolta. Rendszeres volt, hogy a megvett jegyeket, lakossági és üdülőtulajdonos bérleteket kiadták a kerítésen akár többször is. A jövőben az ilyen visszaéléseket a bérletek bevonásával fogják szankcionálni. Ugyanakkor a beléptetőrendszer lehetőséget adhat arra, hogy például karszalagos megoldással lehetővé tegyék a többszöri szabályos belépést. Megfontolják a szabályok ilyen módosítását – ígérte a polgármester.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Iratkozzon fel a heti hírlevelünkre, hogy ne maradjon le semmiről!
A pm állítása alantas heccelés az üdülőtulajdonosok ellen. Azóta eltelt öt év, mutasson fel egyetlen bevont bérletet is.
Állítja, hogy azt kiadják a kerítésen át. Pláne “rendszeresen”, pimasz alak.
Miért nincs szó a 71-es föút és a Rákoczi ut keresztezödésének körforgalommá alakításáról??