Jól szerepelnek az idei évjárat első borai a Balatoni Borrégió hivatalos bírálatain, és a 2016-os évjárattal is elégedettek lehetünk, tudtuk meg Kulka Gábortól.
A Balatoni Borvidék Borbíráló Bizottságának titkára elmondta, hogy a csütörtöki bírálaton vizsgálat alá került 16 OFJ-s, azaz oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott bor közül 15 már az idei évjáratból származott, az 59 OEM-es, vagyis oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel ellátott bor felét korábban, felét az idei évben szüretelték. A 75 borból a bírálók hármat utasítottak el, közülük egy volt idei.
A Balatoni Borrégió borainak túlnyomó részénél a régiós borbíráló bizottság végzi a forgalomba hozás előtt előírt érzékszervi vizsgálatokat. A bizottság a borrégió hat borvidéke közül ötben egyaránt illetékes az OEM borok és az OFJ borok esetében, a Balatonbolgári Borvidékről viszont csak az OFJ borok minősítése tartozik a Badacsonyban működő testülethez. A bíráló bizottságba a hegyközségek delegálnak az előírt képzettséggel rendelkező szakértőket. A mintegy száz fős keretből a bizottság titkára állítja össze egy-egy bírálatra az öt fős csapatot.
Mint Kulka Gábor elmondta, az öt éve működő bizottság évente mintegy 1500 bort vizsgál. Az éves átlagos kifogásolási arány 8 százalékos volt. Az elutasított borok aránya jellemzően mindegyik évben az átlaghoz közeli értéket mutatott. A több borvidék esetében vizsgálati helyként működő NÉBIH-nél tavaly a borok 4,5 százalékát találták problémásnak, szemben a balatoni 8 százalékkal. Kulka szerint ez is azt jelzi, hogy a Balatoni Borrégióban nagyon komolyan veszik a minőséget.
Az elmúlt évi vizsgálati tapasztalatok szerint összességében jók voltak a 2016-os évjárat borai. Több helyen problémák voltak a fagy és különösen a jég miatt. A jég sérüléseket okozott a fürtökön, emiatt sok beszáradt, rohadt szem kerülhetett a termésbe. Ha ritkán is, de a vizsgálatok során találkoztak olyan borokkal, amik hordozták a jégesőből származó károkat, hibákat. Szerencsére nem ez jellemezte az évjáratot, így összességében elfogadható, a sok kár ellenére átlagon felüli volt a minőség. Különösen szépek voltak a 2016-os rozéborok, amik még ma is tartják a frissességüket, ellentétben a 2015-ös rozékkal, amik többnyire már 2016 nyarán nagyon fáradtnak mutatkoztak – mondta Kulka Gábor.
A szakember szerint az utóbbi évtizedekben jól érzékelhető átalakulás zajlott a szőlők érésében. Amíg korábban például az Olaszrizlinget jellemzően október végén szüretelték, az idén már szeptemberben végeztek a normál szürettel, a szőlő majdnem egy hónappal előbb beérik. Ez azt is hozza, hogy nincs gond a cukortartalommal, inkább arra kell figyelni, hogy a sav ne menjen teljesen el, és ne emelkedjen meg a ph-érték, mert az már íz-, zamatbeli problémákat okoz.
Persze az ilyen folyamatokat megfelelő eljárásokkal meg lehet fogni, de ez a minőség rovására mehet, eltűnhetnek a fajtára, helyre jellemző illatok, ízek, zamatok.
Az idei évjáratnál nem voltak olyan komolyabb időjárási problémák, amik kihathattak a szőlő egészségére. Az újborok közül az elmúlt hónapban már több mint 70 sikeresen átesett a bírálaton, mivel a termelők igyekeznek, hogy friss boraikkal már a karácsony előtti időszakban a piacon legyenek. Eddig elsősorban az illatos szőlőfajták boraiból és rozékból kóstoltak. Nagyon szépek voltak az Irsai Olivér és a Sauvignon Blanc fajta borai, és a rozék közül is több kiváló minőségű került már a bírálók elé – mondta Kulka Gábor.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Iratkozzon fel a heti hírlevelünkre, hogy ne maradjon le semmiről!