Drónokat, légdeszkákat, lézerágyukat még nem kapnak a balatoni halőrök, de olyan informatikai eszközökkel szerelik fel őket, amivel minden fontos információhoz a helyszínen hozzáférnek az ellenőrzött személyekről.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) nem rég közleményben tudatta szerkesztőségünkkel is, hogy 241 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatást nyertek a Magyar Halgazdálkodási Operatív Program „Az uniós ellenőrzési, vizsgálati és végrehajtási rendszer megvalósítása” című konstrukcióhoz. Mivel a közlemény szövegét túl általánosnak és “szakmainak” találtuk, részletesebb információt kértünk a közlemény kibocsátóitól. Egy korábbi horgászkonferencián elhangzottak alapján megkérdeztük, hogy drónokat, lézerágyukat, szupertelés kamerákat, műholdakat, lopakodó üzemmódú motorcsónakokat, légdeszkákat, vagy milyen más eszközöket vásárolnak a fejlesztés keretében.
A MAHOP program keretében sajnos drónokat, lézerágyúkat, szupertelés kamerákat, műholdakat, lopakodó üzemmódú motorcsónakokat, légdeszkákat nem vásárolhatott hivatalunk. A pályázati kiírás szerint a 240 milliós összeg közvetlenül halőrzésre nem, csak a halőrzés támogatására fordítható – kezdték a “rossz hírrel” a napokban megküldött választ. Szerencsére jó híreik voltak.
A NÉBIH a támogatási összeg 90 százalékát informatikai fejlesztésekre használja fel. Ennek keretében megújul a halgazdálkodási vízterületek és a hallgazdálkodásra jogosultak, valamint a halászati őrök nyilvántartása. A horgászok, halászok nyilvántartása is korszerű, új formában készül el.
Szintén megújul a halászattól-horgászattól eltiltott személyek, valamint az általuk elkövetett jogsértések nyilvántartása. A fejlesztést követően az intézkedő halászati őr közvetlenül a vízparton, a személyiségi jogok sérelme nélkül győződhet meg arról, hogy az adott személy a tevékenységtől történő eltiltás hatálya alatt áll vagy sem.
Kempingező horgászok az egyik tihanyi rondellánál (két évvel ezelőtt)
A haltelepítések informatikai szakrendszeren történő bejelentése, valamint a halfogások szakrendszeri rögzítése nemcsak a Magyarországon kötelező nemzetközi jelentések elkészítését teszi egyszerűbbé és pontosabbá, hanem a halgazdálkodás tervezhetőségét is elősegíti.
A halászati őrök számára az elektronikus jegyzőkönyv bevezetése egyszerűsíti a feladatvégzést, valamint az esetleges bírósági perek során biztosítja a komplett dokumentáció (jegyzőkönyv, fénykép, videó felvétel) meglétét, egyszerűbb elérhetőségét.
A pályázat lehetőséget biztosított arra is, hogy a szomszédos államok halgazdálkodási rendszerét, halászati őrzését megismerhessük. Ennek keretében Ausztriában, Romániában és Szlovákiában vettek részt a munkatársaink tapasztalatcserén. Mindhárom ország halőrzési rendszere különböző, de számos hasznos ötletet merítettünk az adott országban már bevált módszerekből.
A pályázat lehetőséget ad a halászati őrök képzésre, az új rendszerek használatának elsajátítására, valamint a lakosság halőrzéssel kapcsolatos tájékoztatására is – írták a NÉBIH munkatársai válaszukban.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Iratkozzon fel a heti hírlevelünkre, hogy ne maradjon le semmiről!