A reformkori Magyarország egyik jeles balatoni közéleti személyiségének, a Balatonudvariban 228 éve született Kerkápoly Istvánnak avattak szobrot szülőfalujában az augusztus 20-ai ünnepségek keretében.
Kerkápoly István életútját a család történetét kutató Kerkápoly Piroska mutatta be. A 17. század közepéig visszakövetett dokumentumokból többek között kiderült, hogy Kerkápoly István ősei eredetileg Kislődön éltek. A református családot a faluban birtokkal rendelkező Padányi Bíró Márton katolikus püspök üldözte el egy diktált földcserével. Így kerültek Balatonudvariba, ahogy más egykori kislődi protestánsoknak Monoszlón, Szentantalfára, Tótvázsonyba kellett új hazát keresni.
Kerkápoly István 1789. március 26-án született, a Pápai Református Kollégiumban tanult, majd ugyanitt a Jogi Akadémián jogi végzettséget szerzett. 1821-ben Kővágóörsre költözött családjával. Több más mellett dolgozott a tapolcai járás főszolgabírájaként, később Zala vármegye másod-, majd első alispánja lett. Baráti viszonyban volt több más mellett Csányi Lászlóval, Deák Ferenccel. Segített Kisfaludy Sándornak a balatonfüredi színház építésében. Neki köszönhető a balatonarácsi téglaégető létesítése. Nem sokkal második nősülése, illetve második feleségének az esküvőt tíz nappal követő halála után Kerkápoly István is elhunyt 1848. március 10-én. Azóta két felesége mellett nyugszik a kővágóörsi temetőben, aminek Kerkápoly Piroska a gondozója.
Méltatta az emlékállítást és az emlékállítókat Kontrát Károly országgyűlési képviselő. A szobrot Borbáthné Török Éva reformázus lelkész áldotta meg.
Szabó László polgármester különlegesnek nevezte a napot, hogy egy ilyen kis község, mint Balatonudvari emléket állíthat egykori szülöttjének. Köszönetet mondott Kerkápoly Piroskának, hogy Balatonudvarit választotta a szobor helyéül. Ugyancsak köszönetet mondott Máhr Ferenc szobrászművésznek a szobor megalkotásáért és Tavasz Lászlónak a talapzat elkészítéséért.
Az ünnepségsorozat részeként zajlott a hagyományos augusztus 20-ai tűzijáték augusztus 19-én a strandon. Az alábbiakban néhány képet mutatunk a rendkívül látványos fényjátékról.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Iratkozzon fel a heti hírlevelünkre, hogy ne maradjon le semmiről!