Pénteken megtartották a Balatonfüredi Borhetek tömegpróbáját. Ha az időjárás nem lép valami durvát, akkor szombaton este várhatóan csak forgalomirányítók segítségével, esetleg egyirányúsítással lehet közlekedni a borházak és asztalok között.
A Tagore sétány a korábbi években is szűkösnek tűnt a város legnépszerűbb rendezvényéhez a legforgalmasabb napokon, de az idén már a biciklisektől elvett kerékpárúttal sem tudtak elég helyet csinálni, mert a sétány és Balaton-part közötti sávot továbbra is vizes vébére felhúzott kerítések zárják el a sétálóktól, borozóktól. A rendezvény indulásának egy hetes csúszása is az úszóprogramnak köszönhető, de így legalább kényszerből kipróbálhatják, mennyire van igény a programra szeptember első napjaiban.
Az áraknál azt mondhatjuk, hogy csak a pohár betéti díja nem változott. A füredi borárak 20-30 százalékkal haladják meg a környékbeli hasonló programokon látott árakat. A legolcsóbb borok decije jellemzően 350, 400 forintról indul. (Az ilyeneket a termelőnél 500-600 forintért adják literenként gasztro-csomagolásban.) Több termelő ugyanahhoz fajtához tartozó borának árai drágábbak lettek a tavalyinál.
Ahogy a borosgazdákról már korábban kiderült, a számok közül csak az ötvenre és százra végződőket tartják használhatónak – vagy csak ezeket jegyezték meg az általános iskolákban. Így a minimális emelés 50 forint a deciliterenként tételeknél, de a legolcsóbb kategóriában is előfordul 100 forintos, 20 százalékot meghaladó drágítás is.
Érdekes módon az idén egy termelőnél találtam 250 forintos deciliterenkénti árat is – egy Piros traminit és egy Pinot noirt mértek a füredi viszonyok között meglepően olcsón. Mint a termelőről kiderült, első borhetező. A borháznál áthatóan meglepődtek, amikor mondtam, hogy egyedüliként van náluk ilyen ár. Náluk is jobban meglepődtek a többi borházban, amikor a 250 forintos árról beszéltem. Volt, aki el sem akarta hinni. Gondolom, legközelebb már nem lesznek ilyen elhajlások, ahogy az egyik ilyen tavalyi elhajló is az idén már felzárkózott a fősodorhoz.
A legdrágábbak a muzeális és jégborok, illetve egyes nagyon megcsinált nevű borok. Ilyeneket decinként 1500-2000 forintért láttam, de nem zárom ki, hogy lehet ennél drágább is, mert a borházaknak csak mintegy felét jártam végig. Ha elfogadjuk a 400 forint körüli induló árt, a 2000 nem is igazán sok a sokkal kényesebb jégborért. Persze, ha a 400 forint reális.
Az alkoholmentes italok és nassolni valók árai is próbálnak igazodni a borok árszínvonalához. Főtt kukorica 500/db, a pattogatott 450/l, a szimpla kávé 390, az üdítő 450/0,5l, szőlőlé (must) 150-250/dl, zsíros kenyér 300-350, pogácsa 250, ásványvíz 300-350/0,5 l, szóda 50 Ft/dl.
Hogy a borok minősége milyen, arról mindenkinek magának kell meggyőződni.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Figyelmükbe ajánljuk: Tűzijátékok a Balaton körül 2017. augusztus 19-én és 20-án
Iratkozzon fel a heti hírlevelünkre, hogy ne maradjon le semmiről!