Balatonalmádi – Kemény kérdések a testvérvárosi jubileumon – 2015.10.14.
Az országhatárokon átnyúló partneri kapcsolatok különösen fontosak a mai viharos időkben, amikor nyomás alá kerülnek az Európa Ház megváltoztathatatlan alapértékei is – hangsúlyozta Wolfgang Grubwinkler, Eggenfelden polgármestere Balatonalmádiban.
A német város vezetője azon az rendezvényen beszélt, amit a két település közötti testvérvárosi kapcsolat 15. évfordulója alkalmából tartottak szombaton.
Eggenfelden és Balatonalmádi kapcsolata azért maradt fenn mostanáig, mert nem formális, elsősorban a két város lakói formálták, alakították hosszú éveken keresztül, úgy épül, ahogy egy katedrális – jelentette ki köszöntőjében Keszey János.
Keszey János szerint a kapcsolat ereje a polgárok közvetlen együttműködésének köszönhető
A polgármester részletesen szólt az együttműködés kialakulásáról, az Almádiban nyaraló eggenfeldeni Gottfried Andersről, akinek annyira megtetszett a város, hogy kezdeményezte a hivatalos kapcsolatfelvételt. A kölcsönös látogatások, egymás kulturális csoportjainak, sportolóinak, alkotóinak bemutatása, vendégül látása több mint húsz éve elkezdődött, majd 1997-ben és 2000-ben hivatalosan is oklevélbe foglalták a testvérvárosi együttműködést.
Keszey János köszönetet mondott az eddig munkáért a polgármester elődöknek, Karl Riedlernek, Werner Schiesslnek, dr. Kerényi Lászlónak, Pandúr Ferencnek, valamint a bajor város mai vezetőjének, Wolfgang Grubwinklernek.
Külön is kitért a kapcsolatot elindító, hat éve elhunyt Gottfried Anders érdemeire, aki Csobay Zoltánnal első vezetője lett a 2001-ben létrehozott Balatonalmádi-Eggenfelden Baráti Körnek. Két évvel később jegyezte be a bíróság közhasznú egyesületként az Eggenfelden-Balatonalmádi Baráti Társaságot, aminek Silló Piroska lett a vezetője.
Silló Piroska, Kontrát Károly országgyűlési képviselő, Wolfgang Grubwinkler, Brumo Holzleitner, az Balatonalmádi-Eggenfelden Baráti Kör eggenfelni elnöke és Keszey János
A polgármester beszéde zárásaként szólt arról a meggyőződéséről, hogy mindkét fél stabil alapokra, értékállóan építkezett, így a távolabbi jövőbe is optimistán tekinthetünk. Abba a jövőbe, mely Európa, s benne természetesen a mi országaink számára is tartogat megpróbáltatásokat, kihívásokat. Ha pedig azokat meg tudjuk oldani, akkor mondhatjuk: a testvéri szálak elszakíthatatlanokká erősödtek – mondta Keszey János.
A két korábbi polgármester, Pandur Ferenc (balról) és dr. Kerényi László – mellettük Kovács Piroska Rózsa aljegyző és dr. Hoffmann Gyöngyi jegyző
Wolfgang Grubwinkler is felelevenítette a kezdeteket. A két város távolsága, eltérő történelme, hagyományai nagyon megnehezítették a kapcsolatot, de sikerült leküzdeni minden távolságot és egyaránt gazdagabbá váltak a közös munkának köszönhetően. Eggenfelden polgármestere szerint is abban van az eredményesség titka, hogy nem a formális, hivatali kapcsolat volt a lényeg, hanem a polgárok közvetlen együttműködése.
Wolfgang Grubwinkler szerint a határokon átnyúló együttműködések különösen fontosak a mai viharos időkben, amikor nyomás alá kerültek azok a megváltoztathatatlan közös értékek, amiken az Európa Ház nyugszik: az emberi méltóság, a személyes szabadság, a szolidaritás és a demokrácia. Most derül ki, hogy mennyire terhelhető ez a közös alap, hogyan gyakorolja 28 tagállam az egymás közötti szolidaritást.
Németország soha nem fogja elfelejteni, hogy Magyarország 1989 nyarán megnyitotta határait, ezzel elérte a hidegháború alatt Kelet és Nyugat közé húzott vasfüggöny szétnyitását. Magyarországnak ezzel kiemelkedő szerepe volt a német újraegyesítésben.
Wolfgang Grubwinkler szerint most derül ki, hogy mennyire terhelhető ez a közös alap, hogyan gyakorolja 28 tagállam az egymás közötti szolidaritást
Nekik most 14500 eggenfeldeni polgár felelős vezetőjeként helyi válaszokat, megoldásokat kell keresni hasonlóan nehéz kérdésekre, például az egyre duzzadó menekültáradat kezelésére. Jelenleg féltucatnyi intézményben mintegy 450 embert helyeztek el. Van, aki csak néhány napot, hetet marad náluk, mások éveket töltenek ott. Eggenfelden kezdeményezően közelít ezekhez a problémákhoz. Hat hónap alatt egy új befogadó állomást építettek a város költségén. Több tucat polgár társadalmi munkában vállal szerepet. Egy olyan filmet készítenek, amivel az újonnan érkezők számára érthető vizuális nyelven mutatják be, hogyan viselkedjenek, hogyan tudnak ebben a kulturális környezetben konfliktusok nélkül élni. Ennek alapja a pozitív emberkép. Ugyanakkor az integráció azt is jelenti, hogy vegyék át fogadó ország szabályait.
A dolgok változni fognak körülöttünk, a társadalom helyi szinten új arcot ölthet a következő években. A problémák előli meghátrálás egyenlő lenne a beletörődéssel. A vezetőknek nagy bátorság kell a valóság megismeréséhez és a szükséges, akár népszerűtlen döntésekhez. Wolfgang Grubwinkler azt kívánta, hogy a barátságuk adjon erőt ehhez a szükséges bátorsághoz, és ahhoz, hogy a két település kapcsolata terjedjen ki újabb évtizedekre, generációkra.
Az ünnepi alkalomból köszöntőt mondott az Eggenfelden-Balatonalmádi Baráti Társaság két vezetője, Brumo Holzleitner és Silló Piroska.
A beszédek után a két polgármester újabb szerződés aláírásával erősítette meg a testvérvárosi kapcsolat folytatását.
Keszey János (balról) és Wolfgang Grubwinkler kicseréli az új szerződést – a háttérben Brumo Holzleitner
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Ide kattintva feliratkozhat heti hírlevelünkre, ha értesülni akar új cikkeinkről