Balatonakali – Halnap – A bojkott ellenére megmutatták az igazi halgasztronómiát – 2015.09.22.
Nagyon szomorú hangulatban indult az első Balatonakali Halnap szombaton, de amennyire szomorú volt a kezdés, annyira jó hangulatú volt a folytatás és befejezés.
A Balatonakali Sporthorgász Egyesület tagjai találták ki, hogy ne csak nekik legyen igazi buli a hagyományos “Búcsúi” Horgásztalálkozó, hanem a falu többi lakójának és más érdeklődőknek. Mint Koncz Imre polgármester elmondta, az ötletet azért is fogadták nagy örömmel, mert a horgásztalálkozó apropóját adó búcsú inkább már csak az emlékekben él, ma már nem olyan piros betűs ünnep, rokoni, baráti összejövetel, mint egykor.
A Halnap terve egyszerű volt, a horgászok délelőtt versenyeznek, délután mindenféle halétellel megvendégelik az érdeklődőket. Az önkormányzat ehhez helyet, kemencét, szükség szerint eszközöket ad a művelődési ház udvarán tavaly kialakított barátkozó központban, valamint kiegészítő programokat szervez a gyerekekre kihegyezve és kirakodó vásárt is szervez, hogy igazi legyen a búcsú.
A bevezetőben már említett szomorúságra az adott okot, hogy a halak egyszerűen bojkottálták a délelőtt megrendezett horgásztalálkozót. Lehet, hogy valaki velük is egyeztetett a tervekről, lehet, hogy más okok miatt, a lényeg, elhúztak az akali partok elől. Hiába ülte végi a strand sétányát 45 versenyző, hiába etettek, lógatták a csalikat egész délelőtt, a halak nem akartak horogra akadni.
Sárközi István, a helyi horgászegyesület vezetője, a verseny főszervezője szomorúan összegezte, hogy a 45 versenytő által kifogott halak együttes súlya éppen csak 40 grammal haladta meg a 12 kilogrammot. Egy versenyzőre így átlagosan alig 30 deka jutott a főleg keszegből, dévérből, gardából álló zsákmányból. Eredményt persze így is hirdettek. A felnőtt korosztályhoz sorolt 21 versenyző közül az aszófői Bánó Zoltán lett az első 1840 grammos fogással. Elsőségét jelentősen meghatározta, hogy ő fogta a legnagyobb halat is, egy 1570 grammos pontyot.
A felnőttek közül a második helyet az ajkai Hemző Csaba szerezte meg 1670 gramm hallal, harmadik a balatonudvari Meilinger Róbert lett 1300 grammal.
A 17 szenior korú versenyző közül az első az akali Blázsi József lett 1600 grammos teljesítménnyel. A szintén helyi Tóth Pál 450 grammos teljesítménnyel lett a második. Ugyanennyit fogott a harmadik helyet megszerző debreceni Czipa Mihály is – mindannyian a helyi egyesület tagjai. A versenyen induló hét utánpótlás korú horgász közül a csabrendeki Hegedűs Benedek érdemelte ki az első helyet 80 grammos összsúlyú zsákmányával.
Még jó, hogy a délutáni halas piknikre egyébként sem lehetett volna a verseny zsákmányát használni, hisz az ott fogott halakat mérlegelés után azonnal vissza kell engedni a tóba. Mivel így előre kellett dolgozni, volt bőven alapanyag a főzéshez, sütéshez, füstöléshez.
Mindenki próbálta a maga specialitását készíteni, így aztán hatalmas volt a választék. Mivel a mennyiséggel sem volt probléma, a többség végig kóstolhatta, ehette a teljes választékot – ha volt ereje hozzá. Mivel a receptek többségét papíron is kitették a tálak mellé, akár otthon bárki el is készíthette.
Csönge Ferenc Marinált pontyot kínált mindenkinek. Alapvetően ezt a maradék rántott, vagy sült hal későbbi fogyasztásához találták fel, de annyi kedvelője van, hogy sokan eleve ennek készítik.
– A sózott pontyszeleteket kirántom. Ecetes alaplevet fűszerezem és felforralom. A kihűlt szeleteket, szálakra vágott vöröshagymával, a nyáron kiürült kovászos uborkás üvegbe rétegelem, majd a kihűlt alaplével nyakon borítom. Néhány napot hűtve állni hagyom. Kenyérrel és tíz ujjal fogyasztjuk – adta meg a komplett receptet a mester.
Jankó László Akali hallevest készített balatoni halakból
– A francia bujabes receptjét igazítottam a balatoni viszonyokra. Ott tengeri halakból, fekete és zöld kagylóból, rákból főzik. Én pontyot, csukát, angolnát és belsőségeket használok. Készítettem egy alaplevelet ánizzsal, kaporral ízesítve, ebbe főztem bele a filézett halat. Egy savanykás tejfölös, citromos, fehérboros íz hatást kell elképzelni, illetve azt lehet érezni, ha valaki megkóstolhatja.
Anyósa, Vági Gyuláné Kapros pontypaprikást csinált, amit saját készítésű galuskával tálalt a vendégeknek.
– Ugyanúgy kell elkészíteni, mint a sertés- vagy csirkepörköltet, csak ez pontyból van, amit lefilézek, lebőrözök és összekockázok. A kaporral vigyázni kell, mert nem mindenki szereti.
Vági Gyuláné és Jankó László egy éhes vendéggel
A francia mintára készült Akali halleves
Vári-Kovács Gábor Füstölt pontyot, angolnát és balint készített a Halnapra.
– A tisztított és darabolt halat sózzuk, “Házi arany” halfűszerrel és reszelt fokhagymával fűszerezzük, egy napig állni hagyjuk, hogy a fűszerek jól átjárják a halhúst. A füstöléshez keményfa fűrészporát – lehetőleg bükkfáét használjuk, körülbelül 40 perc meleg füstön végezzük. Aztán kézzel-lábbal fogyasztjuk – tér ki Vári-Kovács Gábor receptje a helyes fogyasztási módszerekre is.
Vári-Kovács Gábor (jobbról) éppen Sárközi Istvánnak ad egy komplett kóstolót a háromféle halból.
Tóth Zsolt és segítői Sült keszeggel, fogassal, illetve süllővel kínálták a vendégeket.
A beirdalt keszegek a lisztbe forgatás előtt
Tóth Zsolt szerint a megfelelő irdalás után jól át kell sütni, hogy a szálkák teljesen eltűnjenek
– A halakat megtisztítjuk. A keszeget beirdaljuk, a süllőt daraboljuk. Sóval, borssal és petrezselyemmel ízesítjük. A paprikás finomlisztbe vagy kukoricalisztbe hempergetett halat forró olajon megpirítjuk. A majonézes burgonyasalátával a legtutibb! – tette még hozzá az egyébként kapuvári Zsolt, de nem csak szövegben, a valóságban is saját készítésű majonézes burgonyasalátát adtak a halhoz.
A halászlé Benedek Józsi bácsi receptje alapján készült.
– A zsíron megdinsztelt vöröshagymára ráteszem a keszegféléket, balint, pontyot és süllőket. Feltöltöm vízzel és befűszerezem. Addig főzöm, amíg a hús elválik a csonttól és a szálkáktól. Ekkor átpasszírozom, és ezzel kész az alaplé. Ebbe teszem az átmosott és besózott halszeleteket és ikrát. Ha szükséges még tovább ízesítem – szól a sikeres halászlé receptje.
Tóth László alpolgármester, a horgászegyesület elnökségi tagja a funkcióihoz hasonlóan sok feladatot keresett magának a Halnapra is. Az egyik főfogás nála az Olajos balin és keszeg volt “Pali bátyám receptje alapján”.
– A megtisztított darabolt halat bátran megsózom, borssal és fokhagymával fűszerezem. A hagymát karikázom és sózom. Ezeket a kuktába egy babérlevéllel, fél liter étolajra rétegelem. Egy napig állni hagyom, majd feltöltöm olajjal. Lassú tűzön 4-5 órát párolom. Pirítós kenyérre rakva, citrommal vagy lilahagymával fogyaszthatjuk – szól az egyik receptje.
A másik saját étele a Paradicsomos balin, ponty és keszeg volt.
– Előkészítése hasonló, mint az olajoshalé, csak minden réteghez 1-2 dl bazsalikommal és cukorral ízesített paradicsom sűrítményt töltök. Állni hagyom ezt is, majd lassú tűzön 4-5 órát párolom. Közben a kuktát többször óvatosan megrázogatom, hogy le ne kapja. Ha mégis kicsit lekozmál, akkor a levet leszűröm a húsról, és új paradicsom szószt készítek.
A fogyasztáshoz a paradicsomos változatnál is a pirítós kenyeret ajánlja.
A Tóth László által emlegetett “Pali bátyám”, azaz Tóth Pál, az olajos és paradicsomos halak receptjének megalkotója Marinírozott sült keszeget hozott. Csönge Feri barátom kirántotta a pontyot a marinírozás előtt, én paprikás lisztben sütöttem ki a keszeget – magyarázta.
Annyit még hozzátesz a Tóth László által elmondottakhoz, hogy nem szabad előre agyon aromázott fűszereket beletenni az olajos és paradicsomos halak anyagába.
– Csak a sima alapfűszer, a só, a bors, a vöröshagyma, babérlevél kell, más nem. Ebben 5-6 órán keresztül főzve egyben marad a hal, de a kenyéren úgy tudom kenni, mint a vajat, a szálkák meg eltűntek. Hűtőben tartva egy hónap múlva is ugyanolyan az állaga, mert nem maradt semmi benne, ami megbuggyanhatna. Ha elkezded enni, nem tudod abbahagyni – teszi hozzá nevetve.
Közben Tóth László kinyitotta a kemencét, amibe egy nagy tepsi halakkal, zöldségekkel volt megpakolva.
– Ez igazán csak egy kísérlet. Felajánlásként kaptunk sok zöldséget, cukkinit, burgonyát, különböző paprikákat, hagymákat. Ezeket összevágtuk, lesóztuk és az ebből készült ágyra raktuk a pontyot, keszeget és egy nyolc kilós ponty fejét. Most egy fél órája-órája pároljuk alufólia alatt a kemencében. Lehet, hogy a halaknak már sok, de a zöldségeknek még kevés lehet – magyarázta, amikor leszedte a fóliát, hogy a halak kicsit megpirulhassanak.
A kemencés kísérlet is elkészült.
Tóth László és az asszonyok arcán látható tanácstalanság a krumpli állagának szólt. Azt mondják, minden nagyon finom, de annak még kellett volna egy kis idő. Legközelebb módosítanak a recepten.
Ahogy készültek az ételek, a horgászok folyamatosan osztották a vendégeknek és persze egymásnak is. Még a szabadtéri színpad is terülj-terülj asztalkámmá alakult.
A halételek kóstolgatása közben többször is előjött, hogy miközben egyesek hangos akciókat szerveznek a balatoni büfék halas kínálatának megújításához, addig ez az egy rendezvény annyi hagyományos halételt mutat be, hogy csak ez bőven elég lenne újdonságnak. Ráadásul bevált, bárki által elkészíthető receptekről van szó.
– Vannak, akik koncepciókat készítenek, kampányokat indítanak, sokszor talán nem is kis pénzen. Mi ebből kimaradnánk, inkább megfőzzük a hallevest – mondta az egyik horgász.
Azt már én teszem hozzá, hogy a horgászok könnyen beszélnek a balatoni halételekről, hisz ők hozzájutnak a valódi balatoni halakhoz, amíg más halandók lassan két éve ki vannak zárva ebből.
Talán ez a kép is bizonyítja, hogy mindenki rendkívül elégedett volt a horgászok munkájával és a balatoni halakkal – a délelőtti viselkedésüket leszámítva.
Ahogy a bevezetőben olvashatták, az önkormányzat igazi búcsúi környezetet ígért a halételek mellé. Így is lett. Játszóparkot béreltek, vásározókat hívtak és a helyi önkéntesek is játékos, kézműves foglalkozásokat tartottak.
A füredi Pécsi Krisztina fazekas termékeivel, kerámiáival települt ki
Nanett, azaz Nagy Anett dörgicsei kézműves csokijait és lekvárait kínálta
Nagyváradi Betti – avagy a Babetti Fashion egyedi elképzelés alapján készült kézműves textíliáival jött a búcsúi vásárba
Hagyományos búcsúi kínálat az egyik vásározónál
A legnagyobb sikere a szappanbuborékos sorozatlövő fegyvereknek volt
Lóverseny egy kicsit labilis ménnel
A testfestőnél a pillangó volt a legnépszerűbb motívum
Arcfestés előtt és után egyaránt jó volt a közös kézműveskedés
A bio meghajtású körhintát csak a 20 kiló alattiak próbálhatták ki
Rövid műsort adott a helyi iskolásokból álló moderntánc csoport is – a fellépés utáni fényképezkedés a művelődési ház kőkerítésén
Késő délutáni hangulat
Az első Halnapot a New Roking bulija zárta
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Ide kattintva feliratkozhat heti hírlevelünkre, ha értesülni akar új cikkeinkről