A három éve elindított tihanyi Dunántúli Bourdon Zenei Tábor mára a térség meghatározó nyári népzenei képzésévé vált, miközben a záró programjaként szervezett Visszhang fesztivál az éppen a községben tartózkodó turistáknak és más érdeklődőknek is kellemes és hasznos elfoglaltságot kínál.
A bourdon – vagy burdon – név azokat a hangszereket jelöli, amelyek közös jellemzője, hogy háttérként egy változatlan hangot szólaltatnak meg. Nálunk a tekerő, duda és citera tartozik ebbe a körbe. A táborban a bourdon hangszereken kívül furulyára és énekre tanítják a főleg gyerekekből, fiatalokból álló jelentkezőket.
Mint Legeza Márton, a tábor elindítója és főszervezője elmondta, az idén mintegy 110 tanuló vett részt a hangszeres és énekes képzéseken, akikkel 10 oktató foglalkozott. Idén is szűkösek voltak a férőhelyek, nagyobb volt az érdeklődés, mint ahány embernek szállást tudtak adni.
Az oktatók között volt többek között Navratil Andrea népdalénekes, aki a Fölszállott a páva vetélkedő énekes versenyzőinek felkészítőjeként is dolgozott. Ugyancsak éneket tanított a Junior Prima-díjas népdalénekes Soós Réka is. Furulyát Dóra Áron, a Népművészet Ifjú Mestere és Juhász Zoltán népzenekutató, furulyás, a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetettje tanított. Dudát Bese Botond és Németh Anna, citerát Lipták Péter, tekerőt Németh András, Szerényi Béla és Legeza Márton tanítottak. Több oktató a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzenei Tanszékén is tanít, illetve Legeza Mártonhoz hasonlóan tagja a hasonló hangszereket használó Tallabille zenekarnak.
A tábor oktatóinak egy része a skanzen udvarán tartott spontán zenélésen – Legeza Márton (balról), Szerényi Béla, Sáringer Kálmán, Juhász Zoltán, Bese Botond – hátul énekel Szabó Csaba, jobbra kék ruhában Soós Réka
A korábbi táborok hírének és közösségépítő hatásának is köszönhető, hogy a tavaly már év közben is elindulhattak a népzenei foglalkozások a Németh László Művelődési Házban, ahol Dóra Áron furulyástól és Legeza Márton tekerőstől egyre többen tanulnak népzenét. Navratil Andrea is rendszeresen jár Tihanyba énekfoglalkozásokat, Dúdolót tartani.
A táborban az idén is bakonyi és Balaton-felvidéki dalokat tanultak. Megemlékeztek Bársony Mihály tekerősről, hangszerkészítőről, valamint Pál Istvánról, az “utolsó dudásról” is. Mindketten a Népművészet Mesterei voltak.
A tábor zárásaként megtartott Visszhang Fesztivál a képzéshez hasonlóan a Balaton északi partjának autentikus népzenéjét kívánta bemutatni, illetve a magyar népzene régebbi hagyományához illeszkedő bourdon hangszereknek, az azon játszó művészeknek és fiatal tanítványoknak kívánt teret adni. Így a bourdon hangszeres koncertek mellett fellépő tánccsoportok – a szombathelyi Szökős Táncegyüttes, a Tördemic Táncegyüttes, szennai és zselickisfaludi táncosok – is dunántúli táncokat hoztak, vagy bourdon hangszeres kísérettel táncolták más koreográfiájukat. A fesztivál “sztárvendége”, a tihanyi főtéren szombaton este koncertező Sebestyén Márta is olyan műsort hozott, amiben Andrejszki Judit csembalóművész mellett tekerősök kísérték az előadását.
Szombaton a fesztivál programjában a színpadi táncos és zenei programokat utcaszínházi előadásokkal, játszóházi és kézműves foglalkozásokkal, mesemondással, utcazenével, tánccal tették teljessé a Visszhang-dombon, a Pisky sétányon és a skanzenben.
Juhász Zoltán (balról) és Sáringer Kálmán a Visszhang-dombra is kiült játszani
Az egyik tekerős hallgató, Korpics Máté utcazenészként is fellépett a lányok énekét kísérve
De nem csak zenével, tánccal is bemutatkoztak a Pisky sétányon sétálóknak – tekerő: Korpics Máté, tánc: Péter Réka és Kőhídi Sebestyén
Közben ilyen kilátásban gyönyörködhettünk a sétányról
Kép, videó és szöveg Győrffy Árpád
Ide kattintva feliratkozhat heti hírlevelünkre, ha értesülni akar új cikkeinkről