Alsóörs – A lényeg a nagyon sűrű, tisztán pontyból készült alaplé – 2015.07.29.
Tiszai pontyhalászlé nyerte az első díjat az alsóörsi önkormányzat hagyományos Halászlé Piknik című rendezvényén, de más tájegységek, vízpartok stílusában is többen főztek.
A vihar előtti szombati kánikulában megtartott versenyen 10 csapat indult a strand melletti parkolóban kialakított gasztrofaluban. Körben a csapatok asztalai, bográcsai, középen a finom halászlére váró érdeklődők.
A szervezők minden csapatnak biztosították az asztalokat, tűztálcát, tűzifát, műanyag tányérokat, evőeszközöket, sőt háromezer forintos határig a halak és más hozzávalók megvásárlásába is beszálltak megfelelő számla ellenében. A főzőedényt, a haltisztító eszközöket és a szükséges további anyagokat a versenyzőknek kellett hozni. A nevezőknek vállalni kellett azt is, hogy tíz adag halászlét támogatói jegy ellenében kiosztanak a közönségnek. A főzéshez Hebling Zsolt polgámester kívánt sok sikert a verenyzők és a kóstolóra váróknak.
A zsűrit Huzinger János, a János pince tulajdonosa, Pall Ildikó Tünde, az Arany Nádas étterem tulajdonosa és Major József a községi strand gondnoka alkotta. Különdíjjal jutalmazták az alsóörsi óvóda csapatát, amit Horváth Józsefné konyhavezető irányított. A harmadik helyen az “Egyszerűen a Béláék” csapat végzett, másodikon pedig a “Magozott cseresznye”.
Az első helyet és ezzel a Legjobb halászlé címet a “B-oldal” néven induló csapat szerezte meg egy tiszai pontyhalászlével. A nagy létszám társaság az ország minden részéből verbuválódott. Győrből Rudabányáról, Veszprémből, Budapestről voltak benne többen is, de az igazán meghatározó mag szentesiekből állt, akik tiszai pontyot is hoztak magukkal, és a receptet, a stílust is meghatározták.
Mint kérdésünkre elmondták, a halászlé lényegét a nagyon erős, sűrű alaplé adta meg, amihez csak pontyot használtak. Ketten négy órán keresztül passzírozták leve szűrő kanállal a halakat a nagy mennyiségű halászléhez.
A B-oldal a győztesnek járó serleggel
Jádi Luca a tiszai pontyhalászlé maradékával
A zsűri többek mellett oklevéllel jutalmazta a dr. Tóth Zoltán – dr. Somogyvári István korábbi belügyi, igazságügyi államtitkár párost és csapatukat. A séf Tóth Zoltán volt, akiről kiderült, hogy nem csak választási és közigazgatási szakértő, hanem nemzetközi érvényességű szakács szakvizsgával is rendelkezik.
Somogyvári István (balról) és Tóth Zoltán a budaőrsi halászlével
Budaörsi halászlét főztek harcsából, aminek az alapjához apró “törmelékhalakat használtak. Nem passzíroztak, nem turmixoltak, csak fölfőzték, átöblítették az alaplével a csontokat. Ebbe a tiszta lébe főzték bele a harcsát. Paprikát, hagymát, sót tettek bele, és ezzel meg is volt minden – magyarázta Tóth Zoltán. Ha valaki maga is el akarja készíteni, akkor Karácsonyra velencei halleves címmel a teljes receptet megtalálja a séf blogján.
Bár a verseny csak a halászlékre lett meghirdetve, volt, aki mást is főzött, hogy a halételeket esetleg nem kedvelők se maradjanak éhesen. A Borjú bécsi csapat például vörösboros marhapörköltet készített.
Gál Gyula a vörösboros marhapörkölttel
A pörkölt igazi jellegzetességét talán az adta, hogy marhanyakat használtak nyersanyagként, tudtuk meg a séftől, Gál Gyulától.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Ide kattintva feliratkozhat heti hírlevelünkre, ha értesülni akar új cikkeinkről