A balatoni régió idei legnagyobb sétányfejlesztésének kivitelezési munkái kezdődtek el a napokban hivatalosan is Balatonfűzfőn.
A város déli partvonalán végigfutó útvonal gyalogos és kerékpáros összeköttetést biztosít a település különálló részei között, felfűzi, megközelíthetővé teszi a már meglévő és tervezett turisztikai attrakciókat, egyben a Balatoni Bringakör nyomvonalát módosítva javítja a regionális kerékpározási lehetőségeket is.
Mint Marton Béla polgármestertől és a hivatal illetékes munkatársaitól megtudtuk, az önkormányzat 2012 szeptemberében nyújtotta be pályázatát, hogy támogatást nyerjen a fejlesztéshez. Az első határozat még a szükségesnél kisebb összegről szólt, de az önkormányzati kifogás elismerése után a regionális fejlesztési ügynökség korrigálta saját korábbi döntését és megítélte a kért 449 milliós vissza nem térítendő támogatást. Az összeg a beruházás teljes költsége, tehát nincs szükség helyi forrásra, a finanszírozás egészét az Európai Unió polgárainak adóiból biztosítják.
Több körös pályáztatás, egyes részek újraterveztetése, engedélyeztetése után végül az idén júniusban tudták kihirdetni a már eredményes közbeszerzési eljárás eredményét. Egy hónappal ezelőtt megkötötték a vállalkozási szerződéseket és a munkaterületet is átadták. A konkrét kivitelezői munkákra, a sétány és a kapcsolódó elemek kialakítására, megépítésére összesen három hónap áll rendelkezésre, hisz a beruházás tervezett műszaki átadás-átvételének időpontja 2015. október 26.
Marton Béla (jobbról) és Wolf Gábor, a sétány építését végző cég vezetője elhelyezi a beruházás jelképes alapkövét. A kő alatti fémurnában elhelyezett anyagok a településről szóló információk mellett digitális formában tartalmazzák a fejlesztés terveit
A tervezett fejlesztéseket bemutató térképből kiderül az is, hogy az Almádi felől érkező biciklisek – a 6/B jel irányából – a jövőben a tobruki utcák bejárása helyett közvetlenül a parton folytathatják az utat
A fejlesztés legfontosabb célja, hogy mind a helyi lakosoknak, mind a turistáknak elérhetőbbé, megközelíthetőbbé tegyék a vízpartot az év 12 hónapjában használható parti sétány és kerékpárút kialakításával. A fejlesztéssel egy útvonalra fűzik fel a már meglévő part menti attrakciókat, a Fövenyfürdőt, a Szörfcentrumot, a három vitorlás- és egy csónakkikötőt, a horgásztelepet, a Fűzfő Motelt, a Balaton Center Kempinget, a Tobruki csónakkikötő és a Fűzfői-öböl közötti természet közeli erdőt az úgynevezett Panoráma Kilátóponttal és Panoráma híddal, a Tobruki strandot és a strand területén található szabadtéri színpadot.
A következő szezonban már nem kell a bicikliseknek a tobruki átjárónál erőlködni
Ez, a most nagyon kedvelt szakasz is kimarad, de helyette még szebb helyen vezetik a bicikliutat
A FAK kikötő mellett elvezető utat fel szeretnék újítani
A projekt keretében további kisebb élményelemeket, attrakciókat is kialakítanak, mint például játszóteret a Fövenystrand felőli sétányszakaszon, esőházat a Panoráma Kilátópont mellett, gyalogos és kerékpáros pihenőhelyeket a kilátópontnál, a Fűzfői-öböl csücskében, valamint a projekt keretében létrejövő, egész éven át működő kerékpáros információs pontnál, több helyen lesznek ivókutak, kerékpártámaszok és más kisebb elemek.
A Föbenystrand főépületében kintről is megközelíthető, ingyenes vécét működtettek már eddig is a sétálóknak, bicikliseknek, a jövőben tovább bővítik a szolgáltatásokat
Mint Marton Béla elmondta, a parti sétány és a kapcsolódó elemek megépítése azért is rendkívül fontos, mert a jövőben további önkormányzati és vállalkozói fejlesztésekre ad majd lehetőséget. Köztük olyan attrakcióknak, mint az Öböl Park ökoturisztikai látogatóközponttal, játszó- és pihenőparkkal, ifjúsági táborral, közforgalmú csónak és hajókikötő a Marina-Fűzfő vitorláskikötő melletti önkormányzati területen, lombkoronaösvény a Marina-Fűzfő és a Kalóz köz közötti part menti területen, pihenőhely és játszótér a Sirály étterem előtti és melletti területen.
A fejlesztés eredményeképpen teljesíteni tudják egyrészt a Balaton-törvényben előírt kötelezettségüket, másrészt a vízparti panoráma, a Balaton-part megközelíthetőségének biztosítása elősegíti a város üdülőhelyi arculatának kialakulását, ezáltal turisztikai szerepkörének javítását, turisztikai pozíciójának erősítését.
A projektet az önkormányzat konzorciumi partner bevonása nélkül, civil szervezetekkel és vállalkozásokkal szoros együttműködésben valósítja meg – mondta a polgármester.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Itt is feliratkozhat a hírlevelünkre