KOGART Tihany – A nyár és a fürdőélet Vaszary János képeivel Tihanyban – 2015. november 1-ig
A nyár, a vízpart, a fürdőzés eszenciáját kínálja a látogatóknak a KOGART Tihany idei főszezoni kiállítása. A Vaszary János balatoni, tengerparti és más fürdőhelyi képeiből rendezett tárlat persze nem csak afféle instant valóság, amilyen egy kávé vagy más élelmiszer tömörített kilúgozott változata, hanem egy az eredeti világot hordozó, ugyanakkor a művészi közvetítés miatt többet is nyújtó anyag.
Fertőszögi Péter, a Kovács Gábor Művészeti Alapítvány kuratóriumának elnöke a kiállítás megrendezésének indokait, hátterét bemutatva arról beszélt, hogy kevés olyan nagy mester van a magyar művészet történetében, mint az 1867-1939 között élt Vaszary János, aki többet váltott volna stílust, ugyanakkor minden stílusban mesterműveket hozott létre.
Fertőszögi Péter a tárlat megrendezésének hátteréről beszélt
A tihanyi kiállításhoz életművének egy speciális részét, azokat a strandképeket, fürdőjeleneteket választották ki, amelyek elsősorban az 1920-as, 30-as évek könnyedebb világához, a Riviérához, a strandokhoz, az üdülőhelyekhez kapcsolódtak. A harminc alkotás túlnyomó többsége a nagyközönség számára ritkán látható magángyűjteményekből származik.
Kikötő, 1927 – olaj, ceruza, lemezpapír – Kecskeméti Katona József Múzeum
Lovaglás a Lidón, 1928 – olaj, tempera, vászon – Virág Judit Galéria közreműködésével
Ha csak egyik előkészítő tanulmány formájában is, de szerepel a kiállításon annak a hatalmas pannónak az előképe is, amit Vaszary állami megrendelésre az akkor létrehozott Tihanyi Limnológiai Intézet tanácstermébe készített. Az ötvenes évek óta ismeretlen sorsú kép vízfátyolon keresztül, stilizáltan ábrázolta a vízmeder flóráját és faunáját.
A képek központi témáját adó fürdők, fürdőhelyek a művészeknek egyszerre jelentették a közösségi életteret, aminek alakításába akár a közvetlenül is bekapcsolódhattak, ugyanakkor az alkotásnak olyan tárgyát, ahol új kifejezési lehetőségeket kereshetnek.
A képeket a látogatók figyelmébe ajánló Szücs György művészettörténész szerint különösen így volt ez Vaszary János esetében, akinek életművében a víz, a levegő nem csak egy-két balatoni, tengerparti képén kap hangsúlyos szerepet, hanem mindig is a festészet egy fontos médiuma volt. Hiszen ezek megtörik a napfényt, áteresztenek, megfognak, leárnyékolnak. Egy olyan vérbeli impresszionista művésznek, mint amilyen Vaszary volt, különösen nagy szüksége volt erre a vibrálásra, vélte a Magyar Nemzeti Galéria főigazgató-helyettese.
Fények a vízen, 1930-as évek – akvarell, tus, papír – Kovács Gábor Gyűjtemény
Rapallo, 1934 – olaj, vászon – magángyűjtemény
Rimini, 1928 – akvarell, papír – magángyűjtemény, Ernst Galéria
Strand (Fehér hajó), 1939 – olaj, vászon – Magyar Nemzeti Galéria
Strandon Portorose-ban, 1928 körül – olaj, vászon – magángyűjtemény
Mint Szücs György elmondta, Vaszaryt minden korszakban valamilyen művészeti problematika izgatta, amit maximálisan ki akart dolgozni. Például, ha az 1911-es Fürdőzők című művét jobban megnézzük, kiderül, hogy a visszafogott rajzos, satírozott képen a vízbe beszaladó meztelen test mozgásfázisait vetíti egymásután, igazából a mozgást akarja megragadni ezen a képen.
Fürdőzők, 1911 – olaj, vászon – Magyar Nemzeti Galéria
Az 1909-es, Fényes-fürdő Tatán című képből pedig az derül ki, hogy itt sem igazán a fürdőzés volt Vaszary számára az izgalmas, hanem az, hogyan lehet festészet nyelvére áttenni a forróságot, a víz hűvösségét, a víz felszínén vibráló fénypászmákat.
A Fényes-füdő Tatán, 1909 – olaj, vászon – Kovács Gábor Gyűjtemény – Szalay Ágnes látogatókat kalauzol
Ugyanez jól megfigyelhető már kiérleltebb formában a későbbi balatoni, és az 1920-as, 30-as években tett isztriai, itáliai, franciaországi látogatásai során készített tengerparti képein is.
Tengerpart pálmafákkal, 1927-28 körül – olaj, vászon – Kovács Gábor Gyűjtemény
Tihanyi Csúcs-hegy, 1926 – olaj, papírlemez – magángyűjtemény, Ernst Galéria
Viareggiói strand napernyőkkel, 1929 – olaj, vászon – Kovács Gábor Gyűjtemény
Akt tengerparton, 1938 – olaj, vászon – Virág Judit Galéria közreműködésével
Szücs György szerint Vaszary nem egyszerű turistaként, nem csak fürdőzésként tekintett ezekre a tájakra, pillanatokra, hanem úgy akarta átírni a művészet nyelvére, hogy nagyközönség is rögtön élvezze azt a lelkiállapotot, azokat a benyomásokat, amit ő ott abban a pillanatban érzett.
Szücs György, a Magyar Nemzeti Galéria főigazgató-helyettese
Terasz a tengerparton, 1934 körül – olaj, vászon – Magyar Nemzeti Galéria
Strandsátrak között álló akt, 1938 körül – olaj, vászon – Kovács Gábor Gyűjtemény
A kiállítás kurátora Szabó Noémi művészettörténész. A munkában Szalay Ágnes és Libárdi Julianna művészettörténészek segítették.
A megnyitón a Lakeside Trió – Makk András, Kádár Dávid (gitár), Szép Attila (trombita) – játszott az anyaghoz korban, hangulatban illő zenét.
A Lakeside Trió – Makk András (balról), Szép Attila, Kádár Dávid
A november 1-ig látható időszaki kiállítás mellett a galériában megtekinthető a Tihany vonzásában című tárlat Borsos Miklós szobrászművész munkáiból.
A KOGART gyűjteményeinek gazdag anyagából válogatott állandó kiállítás a 20. század egyik legnagyobb magyar szobrásza, a nyarakat 1943-tól Tihanyban töltő Borsos Miklós (1906-1990) művészetét mutatja be.
A Kogart Tihany Galéria a falu főutcáján
KOGART Kiállítások Tihany
8237 Tihany, Kossuth Lajos utca 10. – a falu központjában, a polgármesteri hivatal szomszédságában.
Nyitva tartás
június 15-augusztus 31. között minden nap 10-20 óráig
szeptember 1-október 31. között minden nap 10-18 óráig
Belépődíjak
Felnőtt 1.000 Ft
Nyugdíjas 500 Ft
Felnőtt csoport (15 főtől) 750 Ft/fő
Kombinált jegy – KOGART Tihany – Tihanyi Bencés Apátsági Múzeum 1600 Ft
Egyéb kedvezményekre jogosultak
Pedagógus igazolvánnyal rendelkezők 500 Ft
ICOM/ICOMOS kártyával rendelkezők 500 Ft
MAOE igazolvánnyal rendelkezők 500 Ft
Balaton Best Carddal rendelkezők: 25 százalék kedvezmény
A belépők mindkét kiállításra érvényesek!
Ingyenes belépésre jogosultak
6 éven aluli gyermekek
Diákigazolvánnyal rendelkező 26 év alatti fiatalok
Fogyatékkal élők, egy kísérővel
Újságírók arcképes igazolvánnyal
Idegenvezetők (fényképes igazolvánnyal) csoporttal (15 főtől)
Diákcsoportok, előzetes bejelentkezés alapján
Képek, reprodukciók és szöveg Győrffy Árpád
Ide kattintva feliratkozhat heti hírlevelünkre, ha értesülni akar új cikkeinkről