Balatonfüred – FüredJam 2015 – koncertek a Kisfaludy strandon – 2015.07.17-18.
A IV. FüredJam Fesztivál – az előző évek koncepciójához hasonlóan – a zeneművészet, a magyar könnyűzene műfajának egy különleges szakmai tartalommal bíró koncertsorozata. Minden évben egy sajátos, egyedülálló zenei interpretáción alapul a fesztivál programja – írják a szervezők a program bemutatójában.
Idén a zenei oktatás mellett a versengésnek is nagy szerep jut. Hiszen a fesztivál fellépői vívnak baráti zenei csatát, a Török Ádám és a Minivel a frontvonalban, a vezetésükkel, míg az első napon Ripoff Raskolnikové a főszerep és a Balatonfüredi Világzenei és Improvizációs Tábor tanárainak és a Cseh Tamás program nyertesének a D.A.S. Triónak. Generációk találkoznak egymással, hogy átadják ezt a különleges zenei élményt a közönségnek. Célunk, hogy a magyar könnyűzene világában egy közösségformálás mellett a közönséget is formáljuk.
Ripov Raskolnikov a 2012-es fesztiválon – Fotó Győrffy Árpád
A két napos fesztiválon kilenc egyéni zenei előadón túl négy együttes lép fel az amatőr zenészek mellett. Együttműködő művészeti partnereink a Balatonfüredi Világzenei és Improvizációs Tábor szervezői.
Nem csak zenei stílusok, hanem a zenei világ generációi találkoznak egymással, hiszen a Török Ádám és a Mini mellett fellép az Irie Maffia, a Kerekes Band. Bemutatkozásuk, koncertjük mellett a versenyre hívás nem csak a zenekarok között, hanem hangszerek vagy az énekesek között történik, zárva a koncertet egy közös “Generációk” Rock Párbajjal. A “generációk találkozása” nem csak a fellépők, a magyar könnyűzene fejlődésének irányvonalait képviselői, hanem a közönség szempontjából is érvényes.
A program:
Július 17. péntek
18.00 órától kapunyitás
19.30 Ripoff Raskolnikov
21 óra
D.A.S. Trió a BVIT 2015 vendége”
Fellépnek még: Mózes Tamara, Vincent Mascart (Fra), Nagy János, Szerényi Béla, Szappanos György, Mogyoró Kornél, Kéri Gábor
Július 18. szombat
16.00 órától kapunyitás.
19.00 Irie Maffia
20.00 Török Ádám és a Mini
21.30 Kerekes Band
23.00 FüredJam közös zenélés:
generációk rock párbaj – Irie Maffia, Kerekes Band és a Mini közös örömzenéje
Jam – Kerekes Band, Irie Maffia és a Mini tagjai közös örömzene a FüredJam alkalmából…
Zárás 24 órakor
Ripoff Raskolnikov
A muzsikus évekig élt Angliában és többször koncertezett az Egyesült Államokban is. Elektromos és akusztikus gitáron játszik és énekel, de a zongora billentyűit is nagyszerűen ütögeti. Műsorában főleg saját dalok hallhatók. A kritikusok Joe Cockerhez és Tom Waitshez szokták hasonlítani, míg ő maga Robert Johnsontól Van Morrisonig zenéjének számtalan forrását jelöli meg. Dalai régi szerelmekről, utazásokról, a mindennapok gondjairól és szépségeiről szólnak. (forrás: port.hu)
Török Ádám & Új Mini
Jelen korunk egyik legjobb rock-blues fuvolistája, énekese, dal- és szövegírója, zenei szervezője Török Ádám, a műfaj hazai ősmotorja, egyik legkiemelkedőbb egyénisége 67 éves és 47 éve van a színpadon. Pályafutása során a stílus szinte minden fontos hazai eseményénél előtérben volt. Életműve bizonyítja, hogy szövegei, előadói stílusa, zenei ötletei, a közönség szeretete és a benne élő, szűnni nem akaró zenei őstűz, spirituális erő, nem csak saját korosztályára, de a mai huszonévesekre is hatással van. Ádám zenéje üzenet, híd és kapcsolat az utána jövő generációknak
új felállás, régi hangok: Török Ádám legújabb Mini együttesét fiatal és kipróbált muzsikusok alkotják. A két régi bútordarab a kiváló billentyűs Németh Károly aki most pont 40 éve tagja az együttesnek és Zsoldos Tamás az egyik legjobb magyar rockbasszusgitáros aki most 20 év után tért vissza a Minibe mellettük a tehetséges gitáros Gazdag Viktor és a fiatal Tóth Dénes dobos játssza a régi és új Mini szerzeményeket és az új cd az Elrohant idő dalait.
Török Ádám – ének, fuvola, eMeRTon- és Blues-Életmű-Díjas az 1976. Év egyéb hangszerese
Németh Károly – billentyű
Zsoldos Tamás – bass
Gazdag Viktor -gitár
Tóth Dénes – dob
Irie Maffia
A 2005-ben alakult Irie Maffia rövid idő alatt az egyik legjobb magyar koncertzenekarrá nőtte ki magát. Nem csoda, hiszen a reggae, hiphop, rock és funk határait egymásba mosó banda igazi supergroup: nem csak a négy (!) frontember – Sena, MC Columbo, MC Kemon és Busa -, de a mögöttük álló zenekar is jócskán letett már a hazai – és nemzetközi – zenei élet színpadára. 2013-as albumuk, a Nagyon jó lesz rengeteg, a szó jó értelmében vett slágert tartalmazott.
Az idén 10 éves fennállását ünneplő zenekar a hazai fesztiválpaletta minden lehetséges színpadán koncertezett a Szigettől a Balaton Soundon át a Volt fesztiválig, 2015-ben pedig az a megtiszteltetés érte őket, hogy a Sziget Fesztivál idei himnuszát ők adhatják. Az erre az alkalomra készült Easy As One Two Three című dal előhírnöke a hamarosan megjelenő vadonatúj albumnak is.
A 2015-ös év a 10 éves jubileumé lesz, és ehhez vadonatúj koncertprogram is jár. Az újragondolt műsorban a zenekar megmutatja, honnan indult, és hová jutott el az egy évtizedes működése során. A régi slágerek ugyanúgy helyet kapnak, mint az aktuális album dalai. A színpadon pedig régi tagok, és a lemezeken közreműködő vendégek is feltűnhetnek!
Az Irie Maffia tagjai:
Sena Dagadu – ének, rap, spoken word
Kéri András (MC Columbo) – ének, vokál, ragga, rap
Busa István (Busamann)- ének, vokál, rap
MC Kemon – ének, vokál, rap
Élő Márton (ELO) – harsona
Horváth Gáspár (JumoDaddy) – billentyűk
Demeter Zoltán (Zozi) – basszusgitár
Szekér Ádám (Szeki) – gitár
Dési Tamás – dob
Meggyes Ádám (Mézi) – trombita
Oláh Antal (Zsömi) – ütős hangszerek
Baranyai Ákos (DJ Future) – szkreccs
Kerekes Band
Betyárok. Bűnözők a hivatalos álláspont szerint, szabadságharcosok a nép dalaiban. A hatalom és elnyomás ellen vívott harcuk magasztos volt, dalaik mégis magányról és rabságról mesélnek. “Pásztor neveli a betyárt” – tartja a mondás, és a Kerekes Bandet alapító Fehér testvérek pont egy ilyen pásztor család leszármazottai. Ez az örökség a Kerekes Band ihlető forrása, és a magyar népzene szűnni nem akaró megújítására való törekvés. A pásztorfurulya, a csángók által használt koboz és mezőségi brácsa adja eklektikus hangzásukat, melyet alátámaszt a rock szabad lüktetése és az erős színpadi jelenlét. Kemény, ellentmondást nem tűrő, mégis szabad zene ez. A Kerekes Band zenéje egy magával ragadó világ, amely csak felfedezésre vár, és amelyben a hallgató átélheti, hogyan formálódik át a múlt a jelenben. A Kerekes együttes 1995-ben alakult Egerben. A zenekar máig alapérvényű Pimasz című lemezét a legtekintélyesebb világzenei szakmagazin, a brit Songlines beválogatta a világ 10 legjobb, újonnan megjelent lemeze közé. A Pimasz azóta arany és platinalemez lett, és elindította a zenekart az országos és nemzetközi hírnév felé. Európa szinte valamennyi országában játszottak, az itthoni fesztiválokon pedig szinte állandó fellépők. A zenekar ismertségét tovább emelte a szintén aranylemezes What The Folk?! album, mely meghozta a Kerekes Band számára az első Fonogram-díjat és az első rádiós slágert, a Mr. Hungaryt, amely hetekig vezette az MR2 slágerlistáját. A második Fonogram-díjat a Folklore Man kapta, hogy aztán egy élő koncertlemezzel is jelentkezzenek Live at A38 címmel.
A lemezek mellett az elismerések sem maradtak el a zenekar életéből: Fehér Zsombor, a zenekar vezetője megkapta a Népművészet Ifjú Mestere állami kitüntetést; 2008-ban az Oktatási és Kulturális Minisztérium a Kerekes Bandet választotta Magyarország kulturális nagykövetévé, majd a zenekar megyei Príma-díjat szerzett.
Tagok:
Fehér Zsombor (furulya)
Fehér Viktor (dob)
Csarnó Ákos (brácsa)
Námor Csaba (koboz)
Kónya Csaba (basszusgitár)
Ide kattintva feliratkozhat heti hírlevelünkre, ha értesülni akar új cikkeinkről