Több fejlesztés átadásával és mások indításával kezdődött a turisztikai szezon Alsóörsön. A sort egy felújított tanösvény felavatása nyitotta április végén, de azóta már az új strandi játszótér is elkészült.
A Vöröskő tanösvény első változata már az ezredforduló idején is működött a egykori kőbánya mellett, de az elmúlt másfél évtizedben lassan elfogytak, eltűntek a táblái. Mint Hebling Zsolt polgármester elmondta, tavalyelőtt jelentkezett náluk a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatósága a Pangea Egyesülettel, hogy az egyesület hagyományos nyári tábora keretében szívesen felújítanák a tanösvényt. Az önkormányzat biztosította a szállást, étkezést, a táborozók az első nyáron kitisztították az utakat, tavaly korlátokat, táblákat helyeztek el. A táblákra a nemzeti park készített információs anyagokat.
A hét tábla többek között bemutatja a vöröskő eredetét, használatát, a vele kapcsolatos hagyományokat és a tanösvény környezetét. A tanösvény a jövőben egyik eleme lesz majd annak az ökológiai és kulturális együttesnek, aminek megvalósításához 254 millió forintos uniós támogatást nyert a község a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) megyei kezelésű forrásaiból.
Mielőtt a polgármestert a tervekről kérdeznénk, talán érdemes kicsit visszatekinteni a terület elmúlt másfél-két évtizedes történetére. A mai amfiteátrum eredetileg egy kőbánya volt, amit 2000-ben rekultiváltak állami forrásokból, és a bánya falában egy körbefutó lépcsősort alakítottak ki ülőhelynek, melyen mintegy 1500 néző férne el egyszerre.
A nézőtér állapota a talajmozgások és az erózió miatt folyamatosan romlott, azóta sem tudták megoldani az állandó energiaellátást, szociális létesítményeket is csak alkalmanként telepítettek az előadásokhoz. A Pannon Várszínház több darabot is bemutatott az amfiteátrumban, így például a “Képzelt riportot”, az Egri csillagokat, az idén A Pál utcai fiúk bemutatóját tervezik ide.
Mint Hebling Zsolt polgármester elmondta, a most elnyert támogatásból megvalósítják teljesen, amit az ezredfordulón elkezdtek, és új elemekkel is bővítik a projektet.
– Idehozzuk a szükséges közműveket, kialakítjuk a működéshez elengedhetetlen infrastruktúrát. Tehát lesz állandó víz, villany és szennyvíz csatlakozás, mosdót, fogadórészt, ajándéküzletet és egy fedett interaktív játszóházat, parkolókat építünk. Felújítjuk a 2000-ben kialakított nézőteret, színpadot építünk. Az amfiteátrum környezetében lévő erdőben létrehozunk egy “Varázserdő” nevű családi kirándulóközpontot. Amiben labirintusszerűen lesznek olyan állomások, amiken a családoknak végig kell majd menni. Kapnak egy okosórát és varászpálcát, amikkel különböző fizikai és szellemi feladatokat kell megoldaniuk. A próba teljesítését a végén oklevéllel ismerik majd el.
Eddig a koncepció készült el, most kezdődik a tervezés és a tartalom kibontása. A támogatás mellett az önkormányzat 20 millió forintot biztosít a kiadásokra. A terveket szeptemberig kell elkészíteni, és akkortól 20 hónapjuk lesz a megvalósításra. Tehát a teljes befejezés 2019 májusára várható, de lépcsőzetes megvalósítás miatt már közben is elkészülhetnek fontos létesítmények – mondta a polgármester.
Hebling Zsolt, a kisebb, de “izgalmas” ügyek között említette egy új parkoló kialakítását Alsóörs északi, Veszprém felőli kapujában. Nem csak az út melletti szabad terület lemurvázásáról, elegyengetéséről van szó, hanem a templomdombon felette lévő területen is létrehoznak egy kisebb parkolót, ahonnan még jobb kilátás nyílik a Balaton keleti medencéjére. A felső parkoló szélére vöröskő mellvédet építenek, távcsövet is állítanak, afféle igazi szépkilátót alakítanak ki. Az új hely joggal igényt tarthat majd a Balaton második legszebb panorámájú parkolója címre.
A parkolókból könnyen meg lehet gyalogosan közelíteni a Somlyó-hegyi kilátót, a református templomot, a Török-házat, de akár “Kocsmát” is. Hebling Zsolt abban bízik, hogy a Szépkilátó parkoló a tervezett kiegészítőkkel még az idén elkészül.
A balatoni strandok támogatására megnyitott keretre 44 millió forint összértékű tervekkel pályáztak. A projekt egyik része a játszótér megújítása. A pünkösdre elkészült játszótér nagyon sok új elemet tartalmaz. Egyik része úgy lett kialakítva, hogy a mozgássérültek is használni tudják.
Ugyancsak elkészültek már az új öltözőkabinok is. Az ősszel teljesen felújítják a strandsétányon lévő hét épületet, a belső részeken pedig kisebb szigeteket alakítanak ki az asztalok, padok környékének lekövezésével.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Itt is feliratkozhat a heti hírlevelünkre