Balatoni Szövetség és a közreműködő szervezetek a gyenesdiási Diási Játékstrandon hirdette ki a strandminősítési rendszerének idei eredményét. A sárga hullámmal díszített kék zászlók – a szervezők Kék Hullám Zászlónak hívják – mellett több különdíjat is átadtak a strandok üzemeltetőinek.
A szövetség a rendszert 2004-ben indította el a Magyar Marathon Klubbal. A munkát támogatta a környezetvédelmi minisztérium és más szervezetek is bekapcsolódtak a rendszer működtetésébe. Az első nyolc alkalommal csak a sárga hullámos kékzászló odaítélése jelezte a minőséget, majd 2012-ben és 2013-ban csillagok adásával bővítették az értékelést. A múlt évben az értékelés idején hunyt el a munkát addig szervező dr. Lázár János, a Balatoni Szövetség titkára. Váratlan halála zavart okozott a strandok értékelésében. A zászlókat végül kiosztották, de a csillagos értékelés tavaly kimaradt. Az idén újra visszatértek a két éven már korábban is használt rendszerhez. Annyit változtattak rajta, hogy amíg tíz éven át május közepétől tartották a szemléket, most erre június közepén került sor, amikor már vendégeket fogadnak a strandok.
A Nyugat-Európában, illetve a mediterrán térségben használt rendszer mintájára kialakított minősítésnél értékelik a jogszabályokban egyébként is előírt kötelezettség teljesítését, de ezeken túl több más szempontra is figyelnek. Így több más mellett a sportolási, szórakozási lehetőségekre, játszóterekre, a panaszkezelés módjára, az esélyegyenlőség biztosítására a mozgáskorlátozottak esetében, a kerékpárosoknak biztosított lehetőségekre.
Az eredményhirdetés résztvevőit Gál Lajos polgármester és a község kabalafigurája, Bala Toni (balról) köszöntötte
A résztvevők a strand parti koktélbárjának ernyője alatt
Három csillagos strandok:
– Lidó strand Vonyarcvashegy
– Esterházy strand Balatonfüred
– Kisfaludy strand Balatonfüred
– Községi strand Csopak
– Községi strand Balatongyörök
– Napfény strand Balatonlelle
– Diási Játékstrand Gyenesdiás
– Községi Strandfürdő Szigliget
Két csillagos strandok:
– Fövenyfürdő Balatonfűzfő
– Községi strand Ábrahámhegy
– Balatonakali Strand
– Wesselényi strand Balatonalmádi
– Központi Strand Balatonszárszó
– Központi strand Balatonfenyves
– Badacsony Strand Badacsonytomaj
– Platán Strand Balatonboglár
– Zánka Községi Strand
– Alsóörs Községi Strand
– Balatonföldvári Keleti Strand
– Városi Strand Keszthely
– Nagystrand Zamárdi
– Községi Strand Balatonberény
A zászlókat a Balatoni Szövetség elnöke, Balassa Balázs (jobbról) adta át, aki egyben az értékelő rendszert is bemutatta – a képen Csendes Antal, a keszthelyi Városi strand és Helikon strand vezetője veszi át a zászlókat
Egy csillagos strandok:
– Helikon strand Keszthely
– Keszthelyi Libás strand
– Badacsonytomaj Városi strand
– Tobruk strand Balatonfűzfő
– Sport Beach Gárdony
– Nagystrand Siófok
Kék Hullám Zászlót kapott kikötő: Erzsébet kikötő Zánka (egykori úttörőváros)
Több strandnak különdíjat is adtak az egyes kiemelt területeken mutatott különösen jó minőségért.
A Balaton családbarát strandja a balatonfüredi Esterházy strand – a képen Ágoston Ferenc, a füredi önkormányzati strandok vezetője és a különdíj mellé vándorserleget felajánló Magyar Turizmus Zrt. képviseletében Varga-Dani Barbara regionális marketing igazgató
A Balaton kerékpáros-barát strandja a balatonberényi Községi strand – a képen a strandot üzemeltető önkormányzati cég vezetője, Véghelyi Róbert és Varga-Dani Barbara
A Balaton legsportosabb strandja különdíjat a vonyarcvashegyi Lidó strand, a legjobb balatoni szabadstrand különdíjat pedig balatonboglári Platán strand kapta.
A Nők a Balatonért Egyesület (NABE) a minősítés során legtöbb pontot elérő strandnak különdíjat ajánlott fel, amit a balatongyöröki Községi strand nyert el.
A képen Biró Róbert gyenesdiási polgármester és Vetőné Zeke Erzsébet, a NABE elnökségi tagja.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Itt is feliratkozhat a heti hírlevelünkre