Turizmus – Drasztikus vendégfogyás Hévízen – 2015.05.15.
A korábbi hangos jólteljesítés után zuhanó repülésbe kezdett a balatoni turizmus egyes településeken. Legalábbis erre lehet következtetni a Központi Statisztikai Hivatal kereskedelmi szálláshelyekről szóló adataiból.
Az év első három hónapjában a rögzített vendégéjszaka adatokat végigszámolva az derül ki, hogy a régió egészét nézve 5,3 százalékkal csökkent a szálláshelyek forgalma az előző év hasonló időszakához képest. Miközben papírforma szerint inkább alapból javulni kellett volva az évet nyitó négynapos ünnepnek köszönhetően.
A gyengébb forgalom nem vonatkozik minden településre. A régió év eleji összeforgalmát adó öt település közül Balatonfüreden 17,2 százalékkal töltöttek több éjszakát a vendégek az első negyedévben, mint egy évvel korábban. A belföldiek esetében 12,3 százalékos, a külföldi vendégeknél 131 százalékos volt a növekedés – igaz, ez az utóbbi csak 1420 plusz éjszakát jelent, ami a régió 138 ezres kölföldi forgalmán nem sokat változtatott.
Siófok 0,7 százalékkal javított teljes forgalmán. Miközben a belföldi forgalma 3 százalékkal romlott, a külföldi 31,1 százalékkal nőtt.
Zalakrosnál 0,1 százalékos emelkedés volt a teljes forgalomban, annak ellenére, hogy a külföldi éjszakák száma 19,9 százalékkal csökkent. A visszaesést a jóval nagyobb arányú belföldi forgalom 4,9 százalékos emelkedése ellensúlyozta.
Keszthelyen 1,1 százalékos csökkenést regisztráltak a teljes forgalomban. Itt a siófokihoz hasonló tendencia figyelhető meg, a kismértékű külföldi forgalom 69,3 százalékkal nőtt (592 éjszakával), miközben a hatszor ekkora volumenű belföldi forgalom 7,4 százalékkal csökkent.
Az igazi gondok a régió teljes forgalmának mintegy 40 százalékát produkáló Hévíz adataiban láthatók. A város kereskedelmi szálláshelyinek teljes forgalma az előző év azonos időszakához képest 14,8 százalékkal, 2013 első negyedévéhez képest 17,8 százalékkal csökkentek. A belföldi vendégek esetében a múlt évhez képest csak 0,8 százalékos, 2013-hoz képest 6,4 százalékos volt a visszaesés. A külföldi vendégek esetében viszont a múlt évhez képest 22,1 százalékos, 2013-hoz képest pedig 23,9 százalékos csökkenést regisztráltak.
Az orosz forgalom közel felére csökkent az idei első negyedévben
A város 102 ezer éjszakás külföldi forgalmának 24 százalékát adó osztrákok éjszakái 11,2 százalékkal, a 34 százalékkal részesedő németek forgalma 4,7 százalékkal, a jelenleg már csak 26 százalékos részt kitevő orosz forgalom 46,1 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A 2013-as első negyedévhez képest pedig ugyanezen országoknál 9,4 százalékos, 16,5 százalékos, illeve 36,6 százalékos volt a lemaradás az idén.
A sajtónak kiküldött meghívó szerint a Magyar Turizmus Zrt. és a Hévíz TDM Egyesület május 19-én stratégiai megállapodást ír alá Magyarország idegenforgalmi, turisztikai kínálatának fejlesztése és az elérhető idegenforgalmi szolgáltatások színvonalának emelése érdekében. Az együttműködés célja többek között a külföldi gyógyvendégek számának növelése és ezzel az ország meghatározott régióinak fejlesztése – írják a meghívóban.
A fenti adatok szerint nem igazán lehetne tovább halogatni egy ilyen lépést. Sőt már jóval előbb is szükség lett volna arra, hogy a nemzeti marketingre elkülönített forrásokról döntők észrevegyék, Budapesten és a fővárosi szálláshelyekre vendéget hozó programokon túl is van élet, van feladat.
Azt ma még csak remélhetjük, hogy a kedden aláírásra kerülő megállapodás több lesz egy formális dokumentumnál, és segítségével valódi források nyílnak meg a munkához. Azt is csak remélhetjük, hogy folytatása is lesz a balatoni turizmus más területén. Ehhez természetesen arra van szükség, hogy először is mindenki megtalálja a maga valódi helyét, szerepét, és a jövőben annak megfelelően végezze feladatát.
Győrffy Árpád
Ide kattintva feliratkozhat heti hírlevelünkre, ha értesülni akar új cikkeinkről