A Balaton egyik legszebb látványt nyújtó kilátóját, messzelátótornyát avatták április 29-én az alsóörsi Somlyó-hegyen.
A falu északi oldalát adó 228 méteres magaslaton már a 80-as évek közepe óta állt egy fából készült, háromszintes egyszerű kilátó. Nagyon kedvelt volt, mert a Balaton keleti medencéjének majdnem egészét be lehetett látni róla, és az északi oldal is szép látványt nyújtott. Mostanra azonban nem csak életveszélyessé vált a szerkezet, a környező fák is annyira megnőttek, hogy kilátásra igazán már nem sok lehetőség maradt, inkább csak találkahelyként használták a helyi fiatalok.
A kilátó újjászületését a helyiek munkája mellett az Európai Unió polgárainak köszönhetjük, akiknek adóiból a területet kezelő Somlyó 2002 Erdőbirtokossági Társulat 24.1 millió forint támogatást nyert egy új kilátó építésére benyújtott pályázatára. A támogatási döntés tavaly szeptemberben született azzal, hogy az idén májusra már használatbavételi engedéllyel kell rendelkezni. Így a projektet lebonyolító és előfinanszírozó önkormányzatnak és a kivitelezőknek igencsak bele kellett húzni, hogy időben elkészüljenek.
A hatszög alaprajzú, 17,5 magas kilátót Magyar János tervezte, a helyi kötődésű T 13 General Bau Kft. építette fel. A nyers fenyőfa színű szerkezet konzolos kiugró galériájára egy a középső mag körül vezetett kényelmes lépcsőn lehet felújítani. Az önkormányzat a süvegszerű sátortető alá a későbbiekben egy webkamerát akar telepíteni, amin bárki bármikor megnézhetné, hogy éppen milyen idő van Alsóörsön.
A hatszögű belső mag, amit körül a csigalépcső kanyarog
A kilátót Veszprém felől legegyszerűbben a helységnévtábla előtt 50 méterrel az erdőbe vezető földúton közelíthetjük meg – a térképen a zöld színű útvonal. (Az autót akár itt is letehetjük, vagy a tábla után található nagyobb parkoló teraszon, ahol talán nem sokára egy “szépkilátót” hoznak létre a kilátást zavaró bokrok, suhángok eltávolításával.)
A jelenlegi és a tervezett megközelítési lehetőségek
Az erdei úton mintegy 200 méter után az egykori “levente térre” érünk, ahol padokkal, asztalokkal, szalonnasütővel pihenőhelyet alakítottak ki. Innen balra fordulva újabb száz méter után érjük el a kilátót.
A másik út a temető alatti parkolóból indul – sárga útvonal. Pillanatnyilag a temető közepén áthaladva, majd egy száz méteres erdei szakasz után a “levente térre” érve az előbbiek szerint folytathatjuk utunkat.
Hogy a temetőt ne zavarják, az önkormányzat tervez egy harmadik útvonalat is, amelyik keletről kerüli majd meg a temetőt – piros útvonal.
Én néhány nappal ezelőtt Hebling Zsolt polgármesterrel voltam fenn. A polgármester szerint a falut szinte megkoronázó kilátó Alsóörs új jelképe lehet.
Így magasodik a falu fölé a kilátó a Szent István utcáról nézve
Egy rövid körpanorámás videó arról, hogy mit láthatunk, ha körbesétálunk a kilátó erkélyén – szigorúan csak vázlatnak, látványleltárnak készítettem, különleges minőséget ne várjatok tőle!
Az alábbiakban néhány kép a kilátóról és a kilátásról.
Kicsit párás volt a levegő, így az akarattyai magaspartból ennyi látszott
A siófoki szállodasor
Ugyanaz kicsit közelebb hozva
Kilátás délnyugatra – a távolban a Tihanyi-szoros
A félsziget közepe a templommal
Előttünk a füredi kerekedi rész – jobbról az Annabelle Hotel -, majd a Tihanyi-sziget északi része, a Diósi-rét, a távolban pedig a fonyódi hegyek – ellenfényben sajnos csak ennyit jött elő. Ez a rész a délelőtti órákban lehet igazán szép tiszta időben
A Tihanyi Bencés Apátság – kicsit közelebb hozva és megdolgozva
Paloznak – Csopak – Balatonfüred
Lovas
Északnyugati hegyoldal
Az északi oldalon a Gál-rét a lovardákkal
Birkák a Gál-réten
Az egykori kőbányából kialakított amfiteátrum
Alsóörs keleti része – a nagy, világos épület a sportcsarnok
Alsóörs nyugati része a focipályával és messzebb a kikötőkkel
Edzenek a gyerekek
Az AVSK kikötője a Kisfaludy lapátkerekes hajóval
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Itt is feliratkozhat a hírlevelünkre