A napokban értesülhettünk arról, hogy a Balaton kempingjeinek többségét üzemeltető Balatontourist csoport bekerült a Mészáros Lőrinc neve alatt formálódó bűvös gömböcbe. A tranzakcióban az egykori SCD elnök, Jászai Gellért volt a társa.
Az idén januárban a Világgazdaság még arról adott hírt, hogy a Balatontourist Idegenforgalmi Kft. “Varga Jenő egykori felszámoló, egyúttal milliárdos üzletember érdekeltségébe került.” A lap szerint Varga, illetve cége a Balatontourist Camping Kft.-t és a Balatontourist Füred Club Camping Kft.-t – is megvásárolta.
“Minél több Balaton-parti kempinget és egyéb ingatlant szeretnék üzemeltetni, illetve ellátni” – nyilatkozta a Világgazdaságnak Varga Jenő, aki a korábban tulajdonosként ismert Nagy Gábor tanácsadójaként szerepelt az ügyben.
A Világgazdaság akkor arról is írt, hogy “Varga két új szerzeményéből egy-egy új társaság válik ki a cégbíróságnak leadott tervezet szerint. A Balatontourist Camping Kft.-ből az MMBTC Kft., amely a mérlegtervezet szerint magával viszi a 156 millió forintos saját vagyon csaknem 98 százalékát. A Balatontourist Füred Club Camping Kft.-ből pedig MMBFCC Kft. néven válik ki új társaság. Utóbbi a 49 milliós vagyonból bő 56 százalékot hasít ki. A kempingszolgáltatók klónozását az üzemeltetéshez szükséges hatékonyabb struktúra kialakításával indokolta Varga Jenő” – írta a lap.
Közben talán meggondolhatták magukat, mert a cégnyilvántartás az MMBFCC Kft.-ről egyáltalán nem tartalmaz adatot, az MMBTC Kemping Kft.-ről is csak az adó és cégjegyzékszám, valamint székhelyként a veszprémi Balatontourist irodaház szerepel. Ráadásul most az eredeti cégek is a bevezetőben említett pároshoz, illetve közös cégükhöz, a BLT Group Zrt.-hez kerültek.
Mészáros Lőrincet talán nem kell bemutatni senkinek, ha nem is tudjuk, pontosan sejtjük valójában kiről is van szó. Jászai Gellért a fiatalabbaknak új szereplőnek tűnhet, pedig egykor az SCD Group elnökeként szoros szálakkal kötődött a balatoni turizmushoz. Az SCD 2005 végére a három egykori nagy balatoni szállásadó cég, a Siótour Zrt., a Balatontourist Zrt. és a Zalatour Kft. több lépcsőben lezajlott privatizációjával a balatoni régió legnagyobb turisztikai cégévé vált.
Balatoni körökben máig talány, hogy a valóságban kik álltak a hivatalos kommunikáció szerint Jászai Gellért többségi tulajdonaként szereplő SCD mögött. A név betűi – és az akkori politikai viszonyok – alapján sokan úgy vélték, a Simicska, Csányi, Demján nevekből születhetett az SCD rövidítés. Ha így volt, ha nem, ma már biztos nem így lenne. Annyi azonban akkor is egyértelmű volt, hogy a cégnek nagyon jó volt a beágyazottsága a legfelsőbb körökben. A megyei turisztikai vállalkozások megszerzését, majd később a tervezett fejlesztésekhez kért jogszabályi lazításokat szinte népfrontos koalícióban segítették a mérvadó pártok.
Az első években az SCD-t sokan megváltóként fogadták a Balatonnál, tőlük remélték az évtizedek óta hiányzó fejlesztések elvégzését. Persze szavakban tettek is az imázs kialakulásárt.
A 2007-es bemutatkozó konferenciájuk anyagában azt ígérték, hogy az SCD Csoport “a következő hét év során több mint 100 milliárd forint értékű turisztikai beruházást valósít meg a balatoni régióban. A 21 településen 28 projektet felölelő fejlesztési program keretében többek között szállodák, kikötők, a konferencia- és egészség-turizmust kiszolgáló létesítmények, magas minőségű kempingek, valamint szórakoztató parkok épülnek… Az első beruházások már a 2007-es nyári szezont követően elindulhatnak, míg a teljes program 2014-ben zárulhat le…. A program során közel 20 ezer minőségi szálláshely létesül, melynek hatásaként a Balatonon eltöltött vendégéjszakák száma 30%-al növekedhet.”
Az egy évvel később ismét megtartott tapolcai konferencián Jászai Gellért tételesen ismertette a beruházás sorozat 2008-ban várható ütemezését, melynek során “Balatonalmádiban 1,8 mrd forintos beruházással 50-60 egységet tartalmazó apartman ház, Badacsonyban 5,5 mrd forintos beruházással 4-5 csillagos Bor- és Gasztronomiai Hotel, Balatonszemesen 3,6 millió forintos beruházással Beauty Hotel, Siófokon pedig 2,6 mrd forintos beruházás keretében az Aranypart Kemping és Üdülőpark fejlesztése kezdődhet el”.
A fejlesztések elmaradását a 2008-as válság miatt megnehezült banki finanszírozással magyarázták. A fejlesztések elmaradásánál is nagyobb gond volt, hogy a közben projektcégekre szabdalt ingatlan vagyon jelentős része különböző kezekbe került, a bevételből a cégcsoport máshol keletkezett hiányait próbálták kipótolni.
Jászai Gellért, illetve az SCD 2011-ben vált meg a maradéktól, amikor a felszámolás alatt lévő, de még mindig tízmilliárdos értéket képviselő ingatlanok és a már csak a szálláshelyek működtetéséhez szükséges ingóságokkal rendelkező Balatontourist Nagy Gábor egy héttel korábban fél milliós tőkével létrehozott cégéhez került. (A vagyon sorsáról itt olvashatnak részleteket: Az SCD-csoport széthordása: Irányított felszámolás )
Ha már nem is SCD-ként, Jászai Gellért most barátja, Mészáros Lőrinc társaságában visszajött a maradékért. Ezzel a tulajdon odakerült, ahová talán eredetileg is szánták. S ha nem gondolunk a “régi szép időkre”, még örülhetünk is, mert az új tulajdonosokkal stabilizálódni látszik az utóbbi időben az egyik évről a másikra tervező Balatontourist helyzete. No meg abban is jobban bízhatunk, hogy az új tulajdonosok sikeresebben szerepelnek majd a fejlesztési pályázatokon.
Persze maradnak elvarratlan szálak, köztük a vagyont terhelő kötbér tartozás. Az SCD és a Veszprém megyei önkormányzat 2007-es szerződésmódosításánál került be a szövegbe, hogy az SCD 2013 nyaráig 15 milliárd forint értékű turisztikai fejlesztést hajt végre. Ha ezt nem tenné, akkor ennek 15 százalékát, tehát 2,25 milliárd forintot kötbérként ki kell fizetnie a Veszprém megyei önkormányzatnak.
Azóta nem volt hír arról, hogy az SCD, vagy valamelyik átmeneti tulajdonos kipengette volna a pénzt. Most itt a lehetőség, hogy a kérdést az eredeti ígéretet adóval tisztázzák. Igaz, az eredeti vagyonhoz képest ez legfeljebb csak egy maradék marcipándísz a tortáról.
Győrffy Árpád
Itt is feliratkozhat a heti hírlevelünkre