Régen kísérte akkora érdeklődés a balatoni menetrend szerinti hajózási szezon balatonfüredi megnyitását, mint amekkora most szombaton. Ebben persze nagy szerepe volt a rendkívül szép időnek és az ilyenkor szokásos ingyenes sétahajózási lehetőségnek.
A Balatoni Hajózási Zrt. (Bahart) és a déli parti önkormányzatok képviselői, a múlt évhez hasonlóan a Bahart-flotta legnagyobb befogadóképességű hagyományos hajójával, a Szent Miklós motorossal érkeztek nem sokkal délelőtt tíz előtt. A vendégeket a füredi mólón Balatonfüred Város Koncert Fúvószenekarának térzenéje fogadta Hégely Ákos dirigálásával, és Domján Tamás körzeti állomásfőnök tett jelentést dr. Halmos Gábor vezérigazgatónak, hogy az északkeleti part kikötői felkészültek a 170. hajózási szezonra.
A siófoki kórus és a Bahart tisztikara az ünnepségen
A műsor az évtizedek óta megszokott módon alakult, a Lovrek Károly vezetésével működő Siófoki Férfi Dalkör a Himnusz után elénekelte a Balaton Himnuszt és rövid műsort adott balatoni népdalokból. Abban sem volt változás, hogy a Balatonfüred Néptánc Együttes lánytagjai a konkurens hajóscég, a Vanyolai család borával megajándékozták a Bahart tisztikarának tagjait, akik egy-egy csokor virággal viszonozták a kedvességet. A 2014-es évjáratú száraz balatonszőlősi Olaszrizling a “Hajósok bora” névre hallgat. A hátcímkén olvasható felirat szerint: Aki hajózni tud, az mindent tud. Aki nem tud hajózni, mégis vízre száll, az mindenre képes.
Az idén is több önkormányzati vezető mondott köszöntőt és dr. Halmos Gábor beszélt arról, hogy minden közforgalmú kikötőben felkészültek a szezonra. Az új szezonra végzett munkák közül külön is kiemelte a július elejére elkészülő Siófok katamarán felújítását. Mint korábban írtuk, a hajónak teljesen átalakul a külső megjelenése, a szögletesség helyett legömbölyített formák, körbejárhatóság és nyitott terek jellemzik majd. Az ország első száz százalékosan akadálymentesített hajója lesz, amelyiken kerekesszékes lift is segíti a mozgássérültek közlekedését. A katamaránon pelenkázó szobát és a bicikliknek is megfelelő tároló részt alakítanak ki.
Tavalyi kép a kicsit megroggyant katamaránról a siófoki kikötőben
A külső-belső átalakítást az a csapat tervezi, amelyik tavaly nemzetközi formatervezési díjat nyert egy hajótervével. A Siófok katamarán váratóan Fonyód és Badacsony között közlekedik majd.
A füredi rendezvénnyel egy időben Keszthelyen is megindult a rendszeres sétahajózás. Siófok, Balatonfüred és Tihany, illetve Fonyód és Badacsony között menetrendszerinti járatok is közlekednek mostantól a sétahajókon kívül. Május 1-től Balatonföldvárról, majd június 6-tól több más kikötőből is elindulnak a sétahajók.
A beszédek után a Szózat elhangzása közben felvonták a nemzeti zászlót, majd a Bácsi Gabriella vezetésével működő Balatonfüred Néptánc Együttes adott műsort.
A zászlófelvonás pillanatai
A szezonnyitó rendezvény az idén is Borsos Miklós Balatoni szél című szobra alatt zajlott
A Balatonfüred Néptáncegyüttes és az önkormányzati vezetők
(Szerkesztői megjegyzés: Több tudósításban 169. hajózási szezonról írtak, mert állítólag mostantól egyesek nem tekintik igazi szezonnak az 1846-os indulási évet a szeptember 21-ei kezdés miatt. Ennyi erővel kivehetjük a háborús éveket is, ha már annyira csomót keresünk a hajókötélen. Én maradnék a korábbi évtizedekben követett számítási mód szerinti 170. szezonnál. Ha meg az a gond, hogy elfelejtettek felkészülni a kerek szám megünneplésére, még mindig ott a lehetőség, hogy a júliusi avatón megtegyék. Ennyire tisztelni kellene az elődöket, ha azt várjuk, hogy majd a mi tetteinket is tiszteljék egyszer.)
Visszatérve a szezonnyitóra. A műsor végén jött az igazi ünnep. A mintegy háromszáz főnyi közönség felszállt a hatalmas Szent Miklós motoros fedélzetére, hogy egy órás sétahajózásra induljanak a Füred és Tihany közötti útvonalon.
Elhagytuk a füredi kikötőt
A város a Tagore sétány felől
A másik oldalon az Aszófő és Füred közötti présházak a hegyoldalon
Kicsit messzebb az aszófői katolikus templom
Füredtől északkelet felé tanuló vitorlázók a csopaki partok előtt
Távolabb Paloznak temploma és házai
Kicsit még arrébb az alsóörsi templom látható. A kép bal felső sarkában a rövidesen elkészülő új kilátó
Fiatal lézeresek, a háttérben a kárókatonák ürülékével legyilkolt alsóörsi fák
A hajó másik oldaláról a tihanyi hegy tetején álló házakat láthattuk
Néhány száz méterre megközelítettük a bencés apátság alatt lévő tihanyi kikötőt
Távcsővel, teleobjektívvel közelről is megcsodálhatjuk az apátsági templomot
Füredi panoráma a tihanyi kikötő elől
Újabb találkozás a fiatal vitorlázó csapattal
A balatonfüredi Hajógyári Kikötő a visszafelé tartó hajó bal oldaláról
A felújítás alatt lévő Füred Hotel és a református Fehértemplom
Újabb fiatal vitorlázók 470-es hajókkal már Füredhez közeledve
A füredi kikötő a Csobánc hajóval és háttérben a Kerektemplommal
Ez volt az útvonalunk – lent középen a tihanyi Öregkikötő
A Szent Miklós hajó már a déli parti delegációval hazafelé a Tagore sétányról
Megváltoztak a kompdíjak
Mivel olyan igazi messze látó idő volt, elugrottunk a tihanyi révhez is, hogy a kompot megnézzük. Mint korábban már írtuk, január 1-én több ponton is változott a kopok díjszabása. A személyjegy változatlanul 600 forintba kerül, de egyes járműtípusoknál drágul, míg másoknál csökken a korábbi díj.
Több más mellett a személygépkocsi díja 1670-ről 1700 forintra, a kerékpároké 270-ről, 300 forintra, a korábban maximum 1 tonna hordképességűnek, mostantól 1,5 tonna össztömegűnek besorolt utánfutók díja 1300 forintról 2000 forintra nőtt. Velük szemben a segédmotor kerékpár, motorkerékpár, quad díja 860-ról 800 forintra, a Lakókocsi, Lakóautó 3460-ról 2300 forintra csökkent, a bringóhintó, mopedautó díja pedig továbbra is 1300 forint.
A Tihany felé tartó komp, a háttérben a szántódi rév épületével
Néhány ponton változtak a szabályok is, így a tehergépjárműveket a jövőben együttes tömeg alapján sorolják be kategóriákba, a személygépjárművekkel vontatott utánfutók 1,5 tonna össztömegig azonos díjbesorolásba kerültek. A lovakat, szamarakat, kecskéket, juhokat és más nagyméretű haszonállatokat a továbbiakban csak erre a célra kialakított járműben lehet szállítani. Tehát ha valaki lovagolva, hintón vagy ökrösszekéren akar kompozni, akkor annak különjáratot kell fogadni.
Sokakat érinthet a jövőben, hogy bevezették a poggyászdíjat. A hivatalos szöveg szerint a bármely irányban mért, 70 centimétert meghaladó poggyász után a díjszabásban meghatározott viteldíjat kell fizetni. Ez januártól 300 forint lesz. A poggyászra példaként hozzák a surfdeszkát, vitorlát, kézikocsit, összecsukott kerékpárt. Ugyanakkor a lesznek mérettől függetlenül kézipoggyászként díjmentesen szállítható eszközök, tárgyak, ilyenek például a gyermekkocsi, a kézitáska, a bőrönd, a kézi hangszer, a horgászbot, a sétapálca és az esernyő.
A komp a tihanyi révnél nézelődőkkel
Ha már itt jártunk, nem hagyhattam ki a Kőröshegyi völgyhíd lefényképezését sem
És az igazi bónusz, amit még eddig nem sokan láthattak így: a balatonföldvári magaspart az új múzeumkilátó tornyával
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Itt is feliratkozhat a hírlevelünkre