Meghatározatlan időre megtiltották a tavaly ősszel átadott Tihanyi Őrtorony, vagy Apáti-hegyi kilátó látogatását, de arról már nem beszélnek, hogy mi az oka a tilalomnak.
“A Bakonyerdő Zrt. felhívja a kirándulók, túrázók figyelmét, hogy a tihanyi Őrtorony kilátó használatbavételi engedélyezési eljárása jelenleg folyamatban van. Egyben felhívjuk a figyelmet arra, hogy a kilátó látogatása SZIGORÚAN TILOS! Szíves türelmüket és megértésüket köszönjük!” – fogalmaznak a március 14-re dátumozott felhívásban a kilátót építtető Bakonyerdő Zrt. honlapján.
Korábban a Balatontippen is többször foglalkoztam azzal, hogy a kilátó megépítésekor statikai problémák merültek fel, de különböző módosításokkal biztonságossá tették az építményt.
Az előzményekre is alapozva bővebb információt szerettem volna kérni a hét elején elrendelt tilalom okáról. Arra is kíváncsi lettem volna, hogy ha esetleg valamilyen veszélyhelyzet miatt rendelték el, tesznek-e valamit a tilalom betartatásáért. Ugyancsak kíváncsi lettem volna arra is, hogy az esetleges tihanyi problémák miatt terveznek-e hasonló korlátozást a Bakonyerdő Zrt. által az elmúlt években építtetett hasonló szerkezetű kilátóknál.
A szóbeszéd szerint egyébként nincs szó ilyen problémákról. Többen is tudni vélik, hogy a kilátó használatát egyes sajkodi ingatlantulajdonosok torpedózták meg, akiket zavar az új látványosság miatt kialakult nagy turistaforgalom. Tavaly októberben itt a Balatontippen is az alábbi fenyegetést fogalmazta meg egyikük: “Senkinek sem ajánlom hogy a Mályva utca felől közelítse meg a kilátót. A sajkodiak vérebeket tartanak amelyek elszabadulnak és csúnyán megmarják a gyerekeket és a nőket.”
Most állítólag nem vérebeket használtak, hanem bíróságon érték el, hogy semmisítsék meg a kilátó építési engedélyét. Hogy így van-e, jó lenne tudni, ahogy a többi kérdésre is válasz kellene. A cég több, az ügyben érintett dolgozóját megkerestem, de akit megtaláltam, az máshoz küldött, azok viszont nem voltak elérhetők. Végül a vezérigazgatói titkárságon azt a választ kaptam, hogy az állami tulajdonban lévő Bakonyerdő tulajdonosi jogainak gyakorlója – tudtommal a Földművelésügyi Miniszter – megtiltotta, hogy a honlapon írtaknál több információt adjanak.
Frissítés 2017.03.21-én
A jelek szerint mégis van válasz, ha nem is megyünk sokra vele. Mint fentebb olvasható, engem elhajtottak a Bakonyerdő Zrt. illetékesei, de a régiós “hivatalos” sajtót az alábbiak szerint válaszra méltatták. “A hirbalaton.hu megkeresésére a Bakonyerdő Zrt. osztályvezetője szintén szűkszavúan válaszolt; „A kilátó a jogerős építési engedélyek birtokában készült el. A használatba vételi eljárás során jelentkezett be ügyfélként egy civil szervezet. Az építésügyi hatóság ennek kapcsán új engedélyeztetési eljárást rendelt el. Amíg az tart, a kilátó nem látogatható. Ennek időtartama több hónap is lehet” – áll a válaszlevélben.”
Én kíváncsi lennék arra is, hogy az építésügyi hatóság milyen indokokkal rendelte el az új engedélyeztetési eljárást. Gondolom, nem vagyok egyedül ezzel.
Frissítés 2. 2017.03.21-én
A Bakonyerdő Zrt. a tihanyi Őrtorony kilátó helyzetével kapcsolatban az alábbi közleményt adja ki:
A Bakonyerdő Zrt. közjóléti fejlesztéseinek keretein belül, Tihany Község Önkormányzatával szoros együttműködésben, építtette meg a tihanyi Apáti-hegyen az Őrtorony kilátót.
A kilátó építése civil kezdeményezésként merült fel, legutóbb a Börzsöny Természetbarát és Hegymászó Egyesület részéről, melyet Tihany Község Önkormányzata és a Bakonyerdő Zrt. karolt fel.
A kilátó építési helyének kiválasztása és kialakítása a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóságával közösen történt. Külön hangsúlyozzuk, hogy az építkezés jogerős építési engedély birtokában kezdődött meg.
A kilátó a tervek szerint megépült-, biztonságos, a legmodernebb elvárásoknak megfelelő, az építménnyel kapcsolatban semmilyen műszaki probléma nem merült fel.
A jogerős építési engedély ellen nyújtott be kifogást egy helyi civil szervezet (Sajkodért Egyesület), melynek kapcsán az építésügyi hatóság új engedélyeztetési eljárást rendelt el. Ennek okán az újraindított eljárás befejezéséig, vagy az ideiglenes használatba vételi engedély megszerzéséig a kilátó nem látogatható. A kilátó az új jogerős engedélyek birtokában ismét látogatható lesz. A Bakonyerdő Zrt. minden rendelkezésére álló jogi lehetőséget megragad, hogy a balatoni tájban gyönyörködni kívánó kirándulók minél hamarabb újra birtokba vehessék ezt a közjóléti építményt is. (kiemelés gy.á.)
♦
Amíg a kilátó lezárása tart, addig itt van néhány fotó arról, hogy mit látnánk ilyenkor a kilátóról, ha felmehetnénk rá.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Korábbi írások a Balatontippen a kilátóról
Tihany, Apáti-kilátó – A félsziget és a füredi part szépségei egy csomagban
Tihany – November elején csodakilátó nyílik az Apáti-hegyen
Itt is feliratkozhat a heti hírlevelünkre