Balázs püspök segít – sokan kaptak áldást a torokbetegségek ellen – 2015.02.09.
Több százan vettek részt szombaton a Balatoncsicsóhoz tartozó Balázs-hegyen tartott ünnepi szertartáson, amivel a gyógyító püspököt, vértanút Szent Balázst köszöntötték az Árpád-kori romtemplomnál.
A misét Tál Zoltán keszthelyi plébános celebrálta, mások mellett Csizmazia Sándor révfülöpi plébános, Baladincz József balatoncsicsói plébános és Tódor Szabolcs keszthelyi káplán közreműködésével. Részt vett a misén dr. Léber Mihály nyugalmazott keszthelyi kanonok, egykori csicsói plébános is, aki több mint két évtizede egyik elindítója volt a programnak.
A hagyomány szerint Szent Balázs, a 3. században élt gyógyító püspök különösen a torok betegségeitől tudja megóvni az embereket, amit az a csodatétel is bizonyít, amikor egy szálkát nyelt fuldokló fiút áldásával megmentett a haláltól. Az egykori csodából kialakult hagyomány most is abban élt tovább, hogy a mise végén a papok különleges formájú, Y-alakú és U-alakú gyertyákkal osztottak áldást Szent Balázs segítségét kérve.
Tál Zoltán plébános áldást oszt
A résztvevő többsége a környező községekből, városokból érkezett, sokan jöttek Keszthelyről is. A Balázs-áldás után sokan betértek a nyitva tartó pincékbe, hogy a környék borait is megkóstolják.
Az egyik közeli pince tulajdonosa, Mersics János (jobbról) a forralt borozó vendégeivel
A programot az idén is a Balatoncsicsó Fennmaradásáért Közalapítvány és Balatoncsicsó önkormányzata szervezte. A szertartáson összegyűlt perselypénzt a romtemplom állagának a megóvására fordítják.
A Nivegy-völgy jelképeként ismert Szent Balázs-hegyi romtemplomot legutóbb 2002-ben újították fel részlegesen.
Az őrtoronyként a hegygerincen magasodó egy tornyú épületnek sokszor volt bizonytalan a helyzete a több mint 800 éves fennállása során. Az ezredforduló előtt az is felmerült, hogy lakásként értékesítik. A lelkes híveknek és egy sikeres pályázatnak köszönhetően végül mégis mindenkié maradt az értékes műemlék.
A 2002-es felújítással többek között megerősítették a tornyot, újra boltozták a kriptát, s mivel a védőtető kialakítására nem kaptak engedélyt, a falkoronákat víztaszító anyaggal itatták át, és kiépítették a csapadékvíz elvezető rendszert. A 17 millió forintos költség zömét a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal biztosította, de a tulajdonos csicsói önkormányzat és több magánszemély is mintegy egymillió forint értékű munkával segítette a felújítást.
Kép és szöveg Győrffy Árpád