Praktikus és látványos fogadóközponttal egészült ki a 111 éve felfedezett Tapolcai-tavasbarlang, a hol közvetlenül a városi házak pincéi alatt csónakázhatunk.
A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság (BFNPI) működtetésében lévő barlang korábbi lejárata helyén, annak külső képét megőrizve látogatóközpontot alakítottak ki. A 300 millió forintos európai uniós támogatásból megépített létesítmény a vendégek fogadása mellett kiállítóhelyként is funkcionál. .
A keddi avató ünnepségen a nemzeti park igazgatója, Puskás Zoltán emlékeztetett rá, hogy a tavasbarlangot 1903-ban fedezték fel kútásás közben, tíz évvel később már a látogatók számára is megnyitották. Hazánkban ez volt az első villanyvilágítással ellátott, turisztikai célra is használt barlang. Már 1942-ben – hazánkban másodikként – védelem alá helyeztek, 1982 óta fokozottan védett kategóriába tartozik. Kiemelt védelmi státuszát geológiai, genetikai, morfológiai, hidrológiai és biológiai értékei, valamint kiterjedése indokolja.
Balról Puskás Zoltán, a negyedik ollóval az eseményt több más mellett köszöntő Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter
A mai ismeretek szerint a tapolcai barlangrendszer a kórház alatti szárazbarlanggal és a közelmúltban felfedezett Berger Károly-barlanggal együtt mintegy 10 kilométer hosszú. Ennek alig több mint egy százaléka a nagyközönség által ismert, csónakkal bejárható rész.
A látogatóközpont egyben az igazgatóság által irányított Bakony-Balaton Geopark nyugati kapuja és a nemzeti park egész területéről információt ad.
A földszinten a fogadótér – ruhatár, elektronikus kapuk, mosdók – mellett elkezdődik a “Csodálatos karszt” című kiállítás. A “cseppkőteremben” hagyományos és térhatású képek, makettek, leírások, ásványok segítségével ismerhetjük meg a karsztosodás folyamatát, jellemzőit, különböző formáit, jelenségeit, a karsztosodás során keletkezett kőzeteket. Itt és a bemutató többi részén is a példák többségét a közvetlen térségünkből láthatjuk, de az ország más vidékeiről, Szlovéniából, Horvátországból, sőt Kínából is láthatunk érdekességeket.
Bepillanthatunk a barlangi búvárok munkájában is annak kapcsán, hogy a tapolcai barlangrendszerben 1957 óta dogoznak folyamatosan, és egyre több új járatot fedeznek fel.
A Denevér terem a karsztos területekhez kötődő élőlényekkel, az emeleten a földtörténeti múlttal – barlangi őslényekkel, régészeti leletekkel ismerkedhetünk meg.
A Bakony-Balaton Geopark fontosabb elemei
A Balaton-felvidék nagyobb változásai az elmúlt 250 millió évben
Makettsorozat a tanúhegyek kialakulásáról
Tapizós feladat – vakon kell felismerni a tárlóban elhelyezett ásványokat
Szemüveget is adnak a térhatású képekhez és mozihoz
Bűvös oszlop – a földtörténeti korokat kell megfelelően “kitekerni”
A tapolcai barlangrendszer vázlata
A kiállítás bejárása a vetítőteremben zárul, ahol egy közel 10 perces térhatású filmen látványos karsztjelenségeket, köztük a Berger Károly-barlang különleges képződményeit is megcsodálhatjuk.
A látogatás a legfőbb látványossággal, a tavasbarlangi csónakázással zárul.
Ez a régi lépcső visz le a látogatóközpontból az utcaszint alatt mintegy 15 méterre elhelyezkedő tavasbarlangba
A föld alatti fogadóterem
és a csónakkikötő
Indulás a túrára
A barlang dolgozói szerint jelenleg szokatlanul magas a vízszint, így néhol az alacsonyabbaknak is figyelni kellett a plafonra
A végállomás a mintegy 180 méteres csónakázás után
A tavasbarlang egész évben minden nap látogatható. Mielőtt valaki elindulna, nem árt egy bankautomatát is felkeresni, mert a belépők nagyon húzósak. A felnőttek jegye kétezer, a “kedvezményezett jegy” – gondolom, diák, nyugdíjas – 1800, a 3-14 éves gyermekeké 1400, a családi jegy 5400 forint.
Győrffy Árpád