Nagyon téved, aki azt gondolja, hogy szilveszterkor bárhol szabadon koccinthat a boldogabb új évre. Egyes balatoni önkormányzatok máig fenntartották, vagy újra meghozták az utcai ivást tiltó szabályokat. Néhol még a szilveszteri pezsgőzés sem kivétel ezek alól.
A rendszerváltás előtt központi jogszabály rendelkezett arról, hogy közterületeken tilos szeszesitalt fogyasztani. Napjainkban a szabálysértésekről szóló törvény az önkormányzatokra bízza, akarják-e korlátozni a területükön tartózkodó felnőtt polgárokat a kulturált szeszelésben.
Az önkormányzati rendeleteket is tartalmazó központi jogszabálytárt átböngészve az derül ki, hogy több Balaton-parti település önkormányzata ma is él a tiltás lehetőségével, ami alól legfeljebb egyedi esetekre ad felmentést. Általános gyakorlat, hogy az ivási tilalom nem vonatkozik a hivatalos rendezvényekre és a közterületen engedéllyel működő ivóhelyekre. Több helyen gondoltak a szilveszteri elhajlásokra is, ezért egy konkrét időszakra felfüggesztették a tilalmat. Az alábbiakban tételesen összegyűjtöttem a balatoni városok “száraztörvényeinek” kapcsolódó részeit.
Balatonbogláron az önkormányzat rendelete szerint, ha valaki közterületen szeszesitalt fogyaszt, megsérti a közösségi együttélés alapvető szabályait. A tiltás az év minden napjára, percére érvényes, így szilveszterkor sem ajánlatos utcán koccintani a képviselők egészségére.
A nyaranta az ország legnagyobb kocsmai kerthelyiségét működtető balatonfüredi képviselők is vigyáznak a viselkedésünkre. A közterületek használatáról szóló rendeletükben rögzítik, hogy a meghatározott kivételektől eltekintve közterületen tilos szeszes a italok fogyasztása. Balatonfüreden a boglárinál annyival nagyobb a szabadság, hogy a tilalom nem terjed ki a “minden év december 31-én 18.00 órától a következő év január 1. napján 6.00 óráig terjedő időszakra”.
Balatonkenese önkormányzata is a közösségi együttélés alapvető szabályai között rögzítette, hogy szabálysértést követ el, aki a közterületen engedélyezett rendezvények, vásárok területének kivételével szeszesitalt fogyaszt. Mivel itt is az év minden percére vonatkozik a tilalom, figyeljünk, hogy hol – és milyen társaságban – iszunk.
Hévízen a füredivel megegyező a szabályozás, a “december 31. napján 18 órától a következő év január 1. napján 06 óráig terjedő időszak” kivétel tilos a közterületi alkoholfogyasztás. A belvárosban ilyenkor folyamatosan működő borutca miatt azonban itt szinte mindig adódik lehetőség szabadtéri koccintásra.
Keszthelyt nem ajánlhatjuk éjféli utcai koccintás helyszínéül, mert a közterületi szeszes ital fogyasztást tiltó rendelet az általános kivételeken túl itt sem ad felmentést egyetlen percre sem a tilalom betartása alól.
A siófoki önkormányzat a “közterületek rendeltetésüktől eltérő célra történő használatához” sorolja a szeszes ital fogyasztást, ezért azt megtiltja a “Tátra utca, Krúdy sétány és a vasútvonal által határolt közterületen” (a hajóállomástól a Petőfi sétány északkeleti végéig). Az általános kivételeken túl itt sem adnak felmentést a szilveszteri koccintásra sem. Igaz a vasúttól délre és a város más területein bármikor lehet inni. Persze csak módjával!
Zamárdi önkormányzata külön rendeletet alkotott a közterületen történő szeszes ital fogyasztás korlátozásáról. Mint ebből kiderül, a korábban említett városok önkormányzatainál sokkal rugalmasabban kezelik a kérdést. Minden év december 31-én 18.00 órától következő év január 1-jén 8.00 óráig terjedő időszak kivételével tiltják az alkoholizálást a különböző intézmények területén, a játszótereken, temetőkben, a Malsch parkban, a Szabadság téren és az élelmiszert árusító üzletek bejáratától számított 20 méteres sugarú körzetben. Ugyanakkor időkorlát nélkül szabad folyást engednek a kulturált italozásnak a város Balaton-parti részén, a szabadstrand területén, a közforgalom számára a tulajdonos, használó, bérlő által megnyitott és kijelölt magánterületen, Zamárdi város utcáin, útjain, járdáin, parkjaiban – a korábban említett kivételekkel.
Ha a fenti településeken valaki a közterületi szeszfogyasztás tilalmát megszegi, akkor a szabálysértések általános szabályai szerint ötezertől százötvenezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható, amit akár szabálysértési elzárással, vagy közérdekű munkával is meg lehet váltani.
A többi balatoni város – a Badacsonyt is magába foglaló Badacsonytomaj, Balatonalmádi, Balatonfűzfő, Balatonlelle, Zalakaros – önkormányzatának hozzáférhető helyi jogszabályaiban nem találtam tiltást a közterületi szeszfogyasztásra.
A fentiek természetesen csak magára a fogyasztásra vonatkoznak. Az alkoholos állapothoz esetlegesen kapcsolódó garázdaság, közbotrány okozás, környezetszennyezés természetesen helytől és időszaktól függetlenül szabálysértés mindenhol.
Búék és egészségünkre!
Győrffy Árpád
Itt is feliratkozhat a hírlevelünkre
Kedves László! Azzal a szabállyal nem találkoztam, de néhány éve hoztak egy olyan rendelkezést, ami bizonyos napokon, napszakokban tiltja a zajkeltést – flex, fűnyíró, stb.
Búék!
Győrffy Árpád
Kedves Szerkesztő Úr! Sok évvel ezelőtt Balatonfüreden, a kórház főigazgatójának javaslatára (a betegek védelme érdekében), egy tanácsi rendelet értelmében a vasúti sínek alatt még nappal is tilos volt mindennemű zajkeltés-, a táskarádió hallgatás is. Ha ez a rendelet nem került visszavonásra, akkor még a mai napon is érvényes.