A korábbi időszak sikeres beruházásai után újabb komoly fejlesztéseket terveznek Földváron, de a fenntarthatóság érdekében fizetős strandokkal, parkolókkal is számolnunk kell.
Holovits Huba polgármester szerint nagyon szép eredményeket értek el az elmúlt hat évben a második önkormányzati ciklusban együtt dolgozó, szinte változatlan összetételű képviselő-testülettel. Uniós források felhasználásával, kistérségi pályázatokkal, állami vagyonjuttatással és önerős fejlesztésekkel több mint kétmilliárd forinttal növelték a város vagyonát. Számos közterület mellett megújult a Keleti strand, a Közösségi ház, a központi parkoló, piac épült, volt egy 150 millió forintos út- és járdafelújítási program is.
– Az új uniós pályázati ciklusra egy jelentős beruházásunk nyúlt át, a magaspartra tervezett kilátó és interaktív látogatóközpont megvalósítása. A projekt az önkormányzat hibáján kívüli okokból kicsit elhúzódott. Egy nagyon nehéz épületet kellett megvalósítani, és a kivitelezővel is voltak vitáink, amik véglegesen még nem zárultak le. Ennek ellenére is kimondhatjuk, hogy mind Balatonföldvárnak, mind a nagyközönségnek örömteli esemény volt a kilátó és látogatóközpont átadása július 1-én.
A megnyitás óta eltelt négy hónap alatt közel 48 ezer látogatója volt az új attrakciónak. Ez az érdeklődés messze felülmúlta a várakozásokat, hisz a pályázathoz készített pénzügyi tervekben az év végéig terjedő teljes időszakban, tehát hat hónap alatt is csak ennek éppen a fele, 24 ezer látogató szerepelt ahhoz, hogy a létesítmény önfenntartó legyen, mondta a polgármester.
– Természetesen ez nem azt jelenti, hogy nyugodtan hátradőlhetünk, hisz tudjuk, az indulásnál ez újdonság volt mind helyi, mind országos szinten. Ezt az érdeklődést, ezt a látogatói intenzitást a jövőben is fenn kell tudni tartani. A létesítmény vezetőjének fontos feladata lesz a holtszezonban a megfelelő reklám, marketing, ismeretterjesztő kampány révén, hogy ezt a hullámot továbbvigyék. Ha a jövőévben is 50-60 ezer látogató felkeresi a kilátót, akkor nem lesz semmi gondunk a működtetésével, fenntartásával.
Holovits Huba szerint hasonlóan jól teljesített a város gazdálkodás egészét nézve is. Mint elmondta, az idei év nem az uniós, illetve pályázati források felhasználása miatt számít rekordévnek a korábbi időszakokhoz képest, hanem a magas adóbevételeknek köszönhetően.
– 2016 végén várhatóan 120-150 millió forint pozitívummal fog fordulni a város költségvetése. Az idegenforgalmi adóból tervezett 55 millió forintot közel tíz százalékkal javítva, 60 millió forint fölé tudtuk vinni az adó emelése nélkül. Ugyanez elmondható az összes adónemünkre, tehát a kommunális-, építmény- és iparűzési adóra is. Mindegyiknél a tervezett, de annál inkább magasabb összeg folyt be már eddig.
A polgármester úgy véli, szükség is lesz erre a pénzre 2017-ben, mert a város méreteihez képest négy jelentős fejlesztést terveznek a Településfejlesztési Operatív Program (TOP) keretein belül.
Zöld város – megújuló szabadtéri színpad és park
– A legnagyobb ezek közül az úgynevezett Zöld város programsorozat keretében a városközpont felújítása, az ott található, a Kultkikötőnek otthont adó szabadtéri színpad elbontása és teljes újjáépítése, a környezetének, a parknak és a kapcsolódó közterületeknek a felújítása, korszerűsítése. A szükséges előkészületek, illetve a még hiányzó pályázati döntés miatt a munka legkorábban a jövő év végén kezdődhet el. De akkor sem keseredünk el, ha 2018-ra csúszik át ez a folyamat, hisz több mint két esztendő áll rendelkezésre a megvalósításhoz. Első rendű szempont, hogy a nyári hónapokban továbbra is zavartalanul tudjon működni a Kultkikötő, hisz a déli part egyik leglátogatottabb kulturális központja, ami szezononként több mint ötvenezer látogatót vonz. Ezért a projekt nem csak környezeti és esztétikai, hanem idegenforgalmi szempontból, tehát gazdasági oldalról is egy rendkívül rentábilis beruházás lehet.
Korszerűbb és esztétikusabb városháza
A városháza teljes energetikai felújítását mintegy 250 millió forintból szeretnék elvégezni. Ebbe a szigetelés megoldása, a nyílászárók cseréje, a geotermikus energiára való átállítása és külső látványának korszerűsítése is beletartozik.
– A városháza déli részét képező egykori Rákosi Jenő-villát természetesen megőrizzük eredeti szépségében. A hozzákapcsolódó északi szárnyat szeretnénk modernizálni, a 21. századnak megfelelő formájúra alakítani. Tehát egy megújult látványú, gazdaságosan és takarékosan üzemeltethető középületet szeretnénk a fejlesztés eredményeként.
Megújuló Nyugati strand
A Nyugat strand rendbetételére 150 millió forintra pályáznak. Feladat van bőven, hisz az elmúlt harminc évben itt nem történt jelentős felújítás.
– Nem olyan gigaberuházásról beszélünk, amilyenről az elmúlt években már szó volt, tehát a mostani tervek között nem szerepel kikötő építés. A projekt a strand parti részének felújítását, a kiszolgáló épületek átépítését, modernizálását, korszerűsítését foglalja magába. Ha megvalósul, akkor reményeink szerint a 2018-as, de a 2019-es szezonra mindenképpen már egy megújult strand várja itt is a látogatókat.
A polgármester nem, zárja ki, hogy a strand fizetős lesz a felújítás után.
Állandó és időszakos kiállítások a Kulipintyóban
A Kulipintyó felújítására, turisztikai attrakcióval való feltöltésére 120 millió forintos pályázatot nyújtottak be.
– A Kulipintyó a településünket alapító Széchényi-családból gróf Széchényi Viktornak volt a villája, amiben fia, gróf Széchényi Zsigmond, a későbbi híres afrikai vadász és író is a gyerekkorát töltötte. Az épületet 2012-ben ingyenesen kaptunk meg az államtól, ami nagyon jelentős gesztus volt a kormánytól. Akkor egy önerős 40 milliós gyors beruházással felújítottuk a legszükségesebb részeket, de most ennél sokkal többről lenne szó. Az épület tetőszerkezete borzalmas állapotban van. Ez is átesne egy renováláson – miközben az épület persze megtartaná jellegét a helyi védelem előírásainak megfelelően. Kiállítóhelyiségeket alakítanánk ki benne. Szeretnénk, ha a már meglévő helytörténeti kiállítás bővülne a Széchényi családhoz köthető kiállítási anyaggal, illetve időszakos kiállításoknak is helyet adna, tehát galéria jelleggel működne.
Holovits Huba a fejlesztéseknél maradva néhány nem önkormányzati ügyről is beszélt, köztük a Bahart városban működő legnagyobb balatoni vitorláskikötőjének felújításáról.
– A cég vezetőivel le is egyeztettük, hogy ha a szükséges források rendelkezésre állnak, akkor a 2018-as szezonra a kikötő egy nagy felújításon esik át. Új vizesblokk, új üzletsor épül, és 90 férőhellyel bővítik is a kikötőt. A város ehhez a munkához igazítja az érintett területek útburkolatainak, járdáinak, parkolóhelyeinek felújítását. Ezeket a közterületeket 2018-ra szeretnénk úgy felújítani, hogy látványos, robbanásszerű hatásuk legyen. Ide tartozik a magántulajdonban lévő egykori kaszinó, a Club Balaton felújítása is, ami szintén a 2018-as szezonra fog elkészülni. Ha mindez meglesz, az egész kikötő és a kikötő környéke nagyságrendekkel nívósabb képet fog mutatni a mainál.
Fenntartható működést szeretnének a jövőben is
A fejlesztések kapcsán óhatatlanul adódik a kérdés, hogy elbír-e a város ennyi intézményt.
– A városvezetésnek az a határozott elképzelése – amit az eddigiek szerint a testület többsége is támogat -, hogy
a településnek fel kell készülni arra az időszakra, amikor már nem lesznek, vagy nem ilyen mennyiségben érkeznek Balatonföldvárra az uniós források. Olyan működést kell kialakítani, amiben a kiépült intézményrendszert fent tudjuk tartani, modernizálni tudjuk, fel tudjuk újítani, amikor erre szükség lesz. Tehát egy önellátó, önfenntartó várost szeretnénk kialakítani.
Ennek érdekében dolgozunk az önkormányzati intézmények működésének gazdaságosabbá tételén. A kilátó üzemeltetésére alapítunk egy nonprofit Kft-t, ami a város történetének az első önkormányzati gazdasági társasága. Időközben a Közösségi Ház is bekerült a Kft-be, és január 1-től a GAMESZ, a városüzemeltető szervezet is ennek a száz százalékban önkormányzati tulajdonú vállalkozásnak a keretében működik majd, kiegészítve a strandok üzemeltetésével.
Fizetős parkolás, a Keleti strandon gyereköböl és 7-800 forintos belépő
Holovits Huba szerint ebbe az önfenntartást megcélzó folyamatba tartozik a strandok fizetőssé tétele, és ugyancsak ennek az egyik lépése, hogy a nyári szezonban a turisztikailag frekventált városrészben visszaáll a fizetős parkolás húsz év után.
– Ez a terület egyébként is nagyon túlterhelt, egyszerűen közlekedhetetlen és balesetveszélyes, állandó káosz van ott. Ezen kicsit segíthet, hogy ingyenes állami juttatás révén önkormányzati kézbe került a kikötőtől keletre elhelyezkedő egykori vízmű. A mintegy kétezer négyzetméteres terület közvetlenül a forgalmi gondokkal terhelt alsó útról nyílik. A tavaszra itt alakítunk ki egy fizetős parkolót, és fizetősek lesznek a két vasúti átjáró között, tehát a Fesztivál tér és a kikötő közötti szakaszon kialakított parkolóhelyek is.
A polgármester beszélt a Keleti strandon várható változásokról is. A strandot az előző időszakban felújították, most a következő szezonra önerős önkormányzati fejlesztéssel szeretnék bővíteni a szolgáltatásait.
– Reményeink szerint a nyárra elkészül egy 1300 négyzetméteres fövenyes rész a strand keleti oldalán, a nádas mellett, a csúszda előtti részen. Nem a mederbe hordunk be homokot, hanem a partvédőmű elbontásával egy homokos öblöt hozunk létre a jelenlegi szárazföldi részen. Már eldőlt, hogy a strandolóknak a következő szezonban belépőt kell fizetni a Keleti strandon. A többi balatoni fizetős strandnál 300 és 1000 forint közötti díjakat találtunk, mi ezen a skálán a felső harmadhoz akarjuk igazítani az árainkat, a felnőttek esetében 7-800 forintos díjra gondolunk.
Holovits Huba ugyanakkor azt is elmondta, hogy ehhez kapcsolódva kialakítanak egy “Földvár kártyarendszert”, aminek része lesz a strand és a kilátóval kapcsolatos szolgáltatások igénybevétele is. A helyi adófizetők, tehát a helyi lakosok és üdülőtulajdonosok, illetve közvetlen családtagjaik ötezer forint körüli áron hozzájuthatnak majd ehhez a kártyához, amivel térítésmentesen használhatják az említett szolgáltatásokat. A kártyával kedvezményhez juthatnak majd azok a vendégek is, akik regisztrált szállásadóknál megszállva kurtaxát fizetnek. A polgármester abban bízik, hogy ez motivációs tényező is lesz a vendégek számára. Ha megfelelő kommunikációs csatornákon híre megy, akkor az ideérkező vendég előbb-utóbb számonkéri a szállásadóján, hogy ő miért nem kap kártyát. Ha pedig megkapta, akkor követni lehet, hogy valóban befizették-e utána az idegenforgalmi adót.
A Keleti és esetleg a Nyugati strand fizetőssé válása után is marad szabadstrand a városban, a kikötőtől nyugatra eső öböl, illetve a Kassay sétány partszakasza.
– Ez a rész marad úgy, ahogy eddig volt. Ha valaki nem engedheti meg magának, vagy valamiért nem akar fizetni, az ezen a részen továbbra is ingyenesen, szabadstrandi körülmények között fürödhet.
Megkérdeztük azt is, hogyan számolnak a jövőben az idén nyáron nyitott kutyás stranddal.
– A strandnak láthatóan nagy sikere volt az érintettek körében, hisz 30-40 kilométerről is jártak ide emberek a kutyájukat fürdetni. Talán jöttek szállóvendégek is ezzel a céllal. Az a kérdés, hogy ők mennyi bevételt hoztak a városnak, mennyit költöttek nálunk. Erről sajnos nincs információnk és mérni sem tudjuk.
Annyit tudunk, hogy a hivatalnak többlet munkát okozott a különböző vélemények kezelése. Ebben voltak pozitív vélemények is, de jelentős mértékben voltak olyanok, akik a nemtetszésüknek adtak hangot. Sőt voltak, akik azt is kilátásba helyezték, hogy többet nem jönnek Földvárra, ha ennyi kutyát még egyszer egy helyen látnak a vízpart közelében. A képviselő-testület úgy nyitotta meg a strandot, hogy a tapasztalatok összegzése után döntünk a folytatásról, vagy a folyamat befejezéséről. Örülnénk neki, ha a hírnéven kívül egy kis bevételhez is jutna a város, hogy legalább a költségeinket ellensúlyozza. A következő évben még nem lesz változás, de a jövőben nem zárom ki annak a lehetőségét, hogy legalább a költségeinkre a használóktól pénzt kérjünk – mondta Holovits Huba.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Itt is feliratkozhat a hírlevelünkre
Kedves Polgármester Úr! Nyilatkozata szerint ezzel a kemény intézkedéssel kiszűrik az egyébként szívesen látott hűtötáskás strandolókat. Engem, 78000 Ft. adót fizető nyugdíjast ezzel a belépő árral és a kegyes 7000 Ft.-os Fv.-kártyával máris kiszűrtek. Ha egy négytagú család eddig a strandon étkezett, most a 3200 ft. belépő mellett hűtőtáskát visz. Különben: a lázas pénzosztás közepette, miért veszi oly csendesen tudomásul az önkormányzat az 1,5 Ft. támogatás 1Ft-ra való csökkentését. Miért nem verik a Kormány asztalát. Mire ez a nagy csend? Miért hagyják, hogy a kormány Önökkel vitesse el a balhét? Általános kormányzati adócsökkentések, megszorítások közben az önkormányzatokat mogyorózzák. De a hűtőtáskákat a bejáratnál nem kobozzák el ugye? Üdv!
A fejlődés csodálatos a városban, ezért gratuláció jár a Polgármester Úrnak és Kollégáinak.
DE….
1./ A kutyás strand a nagy vízben egészségügyi kockázatot jelenthet, szerintem.
Ez egy álló víz!
Kellene egy külön medencét csinálni akkor nekik, ahova eljutna a tó vize, de vissza nem folyhatna./Hátha pályáztaható a téma/
Így, ahogy van, mit szól ehhez az Egészségügyi Felügyelet? Egészségügyi kockázat, különösen a kisgyerekek számára.
2./ A strandbelépők ára nagyon jól átgondolandó. Ez nagy sokkot okoz majd, mert hirtelen nagy változás.
Sok vendég elmaradna, ha ez így alakulna.
Fokozatosabban jobb lenne talán.
/ Ki sokat markol, keveset fog.” – jó magyar közmondás…/