Balatoni strandok – A víz minősége kiváló, már csak egy kis meleg hiányzik – 2014. május 9.
Nem csak bőséges mennyiségű víz van a Balatonban, de a minősége is nagyon jó, derül ki az Országos Környezetegészségügyi Intézet (OKI) frissen nyilvánosságra hozott mérési adataiból.
A legutóbbi mérések szerint az összes vizsgált fürdőhelyből – beleértve a kempingek, szállodák és más üdülők strandjait is – 97 kiváló, 10 jó, 2 tűrhető. További 27 strand a “besorolás alatt” címkét kapta. Ezeknek is megfelelő a minősége, csak a korábbi vizsgálatok száma, vagy más ok miatt nem lehet használni esetükben az uniós minősítést.
Csak a nyilvános strandokat nézve kiváló eredményre jutottak 70 strandnál, 7 kapott jó minősítést, 2 tűrhető és további 19 került a “besorolás alatt” kategóriába.
A fürdőzők számára a lényeg, hogy közegészségügyi szempontok alapján egyetlen olyan strandot sem találtak amelyik nem felelne meg a követelményeknek.
Az adatok között nem szerepelnek azok a szabad partszakaszok, ahol strandot nem jelölnek ki, de az általános fürdési szabályok szerint lehetőség van a strandolásra. A fentiek szerint ezeken a helyeken is megfelelő vízminőségre számíthatunk, hacsak valamilyen pillanatnyi helyi szennyezés nem történt. Igaz, ez a vizsgált strandoknál is előfordulhat.
Május 9-én a Balaton átlagos vízállása 128 centiméter, átlagos vízmélysége 376 centiméter volt. A víz hőmérséklete a siófoki mérésnél 15,5 Celsius fok. Még egy kis melegedés, aztán lehet fürödni.
A vizsgált fürdőhelyek az Országos Környezetegészségügyi Intézet térképén
Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) MTI-nek adott tájékoztatása szerint a Velencei-tavon, a Fertő-tavon és a Tisza-tónál található fürdőhelyek túlnyomó többsége is kiváló minősítést kapott, továbbá a Duna évek óta javuló vízminősége lehetővé tette, hogy a folyó főágán is fürdőhelyet jelöljenek ki Gödnél.
A kifogásolt fürdőhelyek a Tisza mentén, Gergelyiugornya szabadstrandján, valamint a Kettős-Körös mentén, a Szanazugban, a dobozi és a gyulai oldalon találhatók – közölte az ÁNTSZ.
A tájékoztatás szerint az idei adatközlés az első, amely már mindenben maradéktalanul megfelel az Európai Unió elvárásainak és uniós értékelési rendszer alapján történt – közölte az ÁNTSZ, hozzátéve, egy strandot általában egy szezon alatt négy alkalommal vizsgálnak, nyitás előtt, és a nyár folyamán havonta egyszer.
A szabadvízi fürdővizek esetében a vízmintavétel mellett a helyszínen szemrevételezik, hogy a víz felületén van-e darabos és/vagy úszó szennyeződés, esetlegesen olajfolt, vagy megfigyelhető-e intenzív hínárosodás. A tavakon a vízvirágzásra is figyelnek, ami a köznyelvben kék algának nevezett, allergén toxinokat termelő baktérium elszaporodása.
A besorolás szerint kiváló, jó, tűrhető és kifogásolt minősítést kaphat egy szabadvízi fürdőhely.
|
Balaton balatoni szabadstrandok bicikliutak balatoni bringakör bringakörút bizonyítvány boros kulturális sport szabadidős programok koncertek látnivalók