A Gardafesztivál idején már az új tihanyi kilátóból gyönyörködhetünk a Balaton északkeleti részében, sőt megfelelő időben és napszakban a tó nyugati medencéjének jelentős része is feltárul előttünk. Ha minden jól megy.
Az érintettek még a nyár elején adtak hírt arról, hogy “a Bakonyerdő Zrt. kilátót létesít a Tihanyi-félsziget központi részén, az Apáti-hegyen Tihany Község Önkormányzata és a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság közreműködésével. Az egykori római őrtornyokra hasonlító építmény mintegy 15 méterrel magasodik majd a térszín fölé, csodálatos körpanorámát nyújtva a kirándulóknak.” Igaz, a “Tihanyi-félsziget központi részén” megfogalmazás sántít, mert a hely inkább a félsziget északnyugati sarkának mondható, de a “csodálatos körpanoráma” ígérete nem túlzás.
A közleményben előre is védeni próbálták az építkezéssel járó természetkárosítást. Mint írták, “a kivitelezés, a gépek mozgása során elsődleges szempont a természeti értékek megőrzése, de az építés ideje alatt elkerülhetetlenül nagyobb terhelés éri az érintett területet, az építőanyagoknak, a gépeknek a helyszínre kell jutniuk. Rövid időre nem csak madárdal, hanem az építkezés zajai is hallhatók lesznek.” Én úgy láttam, a gépeknek nem csak a zaja okozott maradandó nyomokat.
Persze ennek is megvan a jó oldala, hisz akár biciklivel is fel lehet jutni a kilátóhoz, ha valaki ehhez megfelelő erővel és kerékpárral rendelkezik. Négykerekű járművek közlekedését – a munkagépeken kívül – talán a jövőben sem engedélyezik.
A nyár eleji közlemény augusztus végére jósolta a kilátó elkészülését. A hírek szerint szeptember 16-ára tervbe is vettek egy avatási időpontot, amit aztán még a kihirdetés előtt gyorsan el is vetettek. Az indok valószínűleg a stabilitási problémák felfedezése volt. A jelek szerint nem gondoltak arra, hogy a 15 méter magas építmény kikötés nélkül imbolyogni fog a szélben, vagy ha valaki körbejár a felső erkélyen – ami a látványrajzzal ellentétben túlnyúlik az alsó erkélyszinteken.
Október elején azt láttam, hogy sodrony rögzítő pontokat szereltek két szinten is az oszlopokra és a látványterven nem szereplő belső merevítőket is beépíthettek. Közben valószínűleg deformálódhatott is a nem stabilizált építmény. Legalább is erre utal, hogy egyes helyeken szétszedték, újraépítették a már lerögzített padlózatot és belső korlátokat is.
Az október közepi hírek szerint október 20-ára, vagy 21-ére tervezték a megnyitó újabb időpontját. Közben a “20-án” szövegből “20. után” lett a Bakonyerdő Zrt. honlapján. Mint írják, “a tihanyi Apáti-hegyen épülő kilátót még nem nyitottuk meg a kirándulók előtt. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a Bakonyerdő Zrt. mint a kilátó építtetője nem szed és nem is fog szedni belépő jegyet a kirándulóktól, így aki önjelölt jegyszedővel találkozik, kérjük ne fizessen neki! Minden a Bakonyerdő Zrt. kezelésében lévő közjóléti objektum szabadon és térítés mentesen látogatható. A tihanyi kilátót előre láthatólag 2016. október 20. után nyitjuk meg nagyközönség előtt, melyről tájékoztatást fogunk adni.”
Október 20-án annyit tudtunk meg az érintettektől, hogy november 3-a után már lehet látogatni a kilátót, így jó idő esetén akár a Tihanyi Gardafesztivál kiegészítő programjaként is számolhatunk vele.
Amennyiben lehetőségünk lesz, mi is beszámolunk a megnyitásról. És talán pontosabb információkat is kapunk a fenti következtetéseknél az építés csúszásának okairól.
Addig egy kép, amit a kilátó felé vezető útról készítettem.
Megközelítés
Mi a Sajkodi sorról a Kárász, majd a Mályva utcán közelítettük meg az Apáti-hegyi kilátót. Az utca végén a földúton jobbra kell fordulni. A kilátó az utca végétől alig 500 méterre van. Igaz, közben egy meredek hegyoldalt kell leküzdeni. Itt lefelé különösen vigyázzunk, mert könnyen meg lehet csúszni a sok apró kő miatt.
A térképen a kék vonal az utcákban megtett út, a piros a gyalogút a Mályva utca végétől a kilátóig.
Autóval praktikus a Mályva utca alján, vagy még korábban leállni, mert ezek az utcák igazán csak egy autó keskenységűek.
A faluból, illetve a község északi végéről a Belső-tó felől kényelmesebb, de jóval hosszabb földúton érhetjük el a kilátót – a felső térkép. Az edzettebbek akár biciklivel is fel tudnak tekerni.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Itt is feliratkozhat a hírlevelünkre
Nekem is fáj. A kedvenc kilátópontomat tették tönkre, egy abszolút felesleges építménnyel. Attól még, hogy lehet uniós pénzeket lenyúlni hozzá, nem kéne minden létező magaslatra kilátót építeni!
Több, mint 60 éve ismerem ezt a területet.Ha veszik a fáradtságot, körülnézni a csucshegyről, vagy a hegyvonulat különböző pontjairól, netán a tihanyi templom mellől, ugyanazt láthatják, vagy még többet, mint ebböl a római kori “csodából” 100 000 000 forint nem kis pénz, de ennyire feleslegesen elkölteni ordas disznóság. Égesse ki mindhárom résztvevő zsebét a hasznuk.40 éve leállitották a TIHANYI KŐ bányászását, környezetvédelmi okokból. Most pedig közel 1000m2 felületet feltörtek a hegybő, a kilátó lába ebböl készült. Több tucat tonnás erőgépekkel feldulták a fokozottan védett természetet,élővilágot.Háboritatlanul. Nem fáj ez másnak is?