A barátság lesz a központi témája a hévízi Csokonai Vitéz Mihály Irodalmi és Művészeti Társaság idei találkozójának, az október 7-9. között megrendezésre kerülő Hévízi Tanulmányi Napoknak.
A Hévíz Város Önkormányzata, a Hévízgyógyfürdő és Szent András Reumakórház, valamint több magánszemély, illetve vállalkozás támogatásával megrendezésre kerülő háromnapos program első két napján előadások hangzanak el a barátság kapcsán. Szó lesz egyes jeles személyek barátságágáról, vagy mások esetében barátságosnak éppen nem mondható viszonyáról. Az előadók beszélnek olyanokról is, akik közvetíteni próbáltak a rosszban lévő személyek között. Az egyes személyekkel foglalkozó előadások mellett megvizsgálnak különböző korokat, helyzeteket is. Így például vizsgálják az emberi kapcsolatok rendszerváltás utáni alakulását, a barátság erejét extrém körülmények között, vagy éppen a magyar–francia barátság történetét.
Az előadások mellett kiállítás segítségével ismerkednek meg a Hévízi-tó történetével, bemutatkozik több folyóirat szerkesztősége, részt vesznek borkóstolón, sőt költőversenyt is rendeznek Zalán Tibor vezetésével.
Mint Tar Ferenc történésztől, a hévízi Csokonai Vitéz Mihály Irodalmi és Művészeti Társaság elnökétől megtudtuk, a társaság egy Zalából elszármazott svájci magyarnak köszönheti létrejöttét. Major-Zala Lajos az 1970-es években Hévízen, a Hunyadi utcában vásárolt nyaralót. Ide hívta meg Lajos napra barátait. Az egyre gyarapodó irodalmárok, művészek rövid felolvasásokkal mutatták be újabb műveiket. A házigazda és barátai 1985-től Csokonai Asztaltársaságnak nevezték magukat.
A rendszerváltozás fordulópontot jelentett a Társaság életében. 1990 után az első hévízi polgármester, majd a Szent András Kórház igazgatója támogatásáról biztosította a svájci-magyar költőt és művész barátait. E változás új szervezeti forma kialakítását is jelentette: 1992-ben bejegyzésre került a “Csokonai Irodalmi és Művészeti Társaság”. Az évente megrendezésre kerülő tanulmányi napokon számtalan előadás hangzott el, amelyekből később kötetek, publikációk születtek. A Társaság vendégeként sokan megfordultak Hévízen a magyar szellemi élet kiválóságai közül.
A közösség létrejötte óta történtek változások. Megmaradtak azonban a baráti borozások, beszélgetések, séták és persze fürdőzések a híres tóban. Alexa Károly irodalomtörténész – a Társaság korábbi elnöke – néhány évvel ezelőtt a következő módon fogalmazott: “A Csokonai Társaság találkozói a mindennapok ünnepei. A polgári mindennapoké, amelyhez alkalmasabb kulisszát elgondolni sem lehet, mint azt, amit Magyarország legszebb fürdőhelye nyújtani tud és akar. A Csokonai Társaság léte a művészi minőség és a szabad gondolkodás fóruma, egy olyan hévízi társulás, amelynek szélső pontjai Washington és Kárpátalja, Pozsony és Párizs, Keszthely és Kolozsvár.”
Reméljük, hogy Csokonai hévízi követői még sokáig fogják szolgálni az egyetemes magyar kultúrát! – hangsúlyozta a társaság jelenlegi elnöke, Tar Ferenc.
A tanulmányi napok tervezett programja
2016. október 7. péntek
Hévízgyógyfürdő és Szent András Reumakórház kultúrterme
9.30 Tar Ferenc elnöki megnyitója
Papp Gábor polgármester és dr. Kvarda Attila főigazgató köszönti a résztvevőket
10.00-13.00 Előadások – elnököl: Jász Attila
10.00 Katona Csaba: A barát
10.30 Pomogáts Béla: Fejtő Ferenc a békítő /József Attila és Illyés Gyula/
11.00 Tóth Éva: Csokonai és barátai
11.30 Kardos Gy. József: Arany és Petőfi barátsága
12.00 Kapiller Imre: Kutya-macska barátság /Kisfaludy Sándor és Szegedi János/
12.30 Szilágyi Márton: A költő, mint társadalmi jelenség című könyvét mutatja be
13.00 A Tótörténeti Kiállítás megtekintése – séta
14.00 Ebéd a Szent András Reumakórház éttermében
15.00 Folyóiratok bemutatkozása – Beszélget: Bokányi Péter Kriterion kiadó (Szabó Gyula), Pannon Tükör (Kaj Ádám), Hévíz (Szálinger Balázs)
17.00-19.00 Előadások – hozzászólások Elnököl: Hizsnyai Zoltán
17.00 Kántor Lajos és Kovács Kiss Gyöngy: A korunk és barátai
17.30 Szabó Zsolt: Koós Károly és Szentimrei Jenő barátsága
18.00 Gálfalvi György: Barátok, sorstársak /a második forrás nemzedék/
19.00 Vacsora a Szent András Reumakórház éttermében
20.00 Költőverseny Zalán Tibor vezetésével
21.00 Borkóstoló a Borpatikában
2016. október 8. szombat
9.45 Díjátadó: Csokonai–és Lilla-díj
A Csokonai Társaság Elnöksége átadja a Csokonai-díjat, Dr. Kvarda Attila főigazgató átadja a kórház által alapított Lilla-díjat
10.00-13.30 Előadások – elnököl: Balogh Robert
10.00 Alexa Károly: Közeledés és távolodás /emberi kapcsolatok a rendszerváltás után/
10.30 Kubasek János: Mit bír el és mit nem a barátság /próbatételek extrém körülményekben/
11.00 Nagy Pál: Epizódok a magyar–francia barátság történetéből
11.30 Szécsényi Mihály: Claire Keneth a lektűr a kitelepítés és a barátság Tiszasüly 1951-52
12.00 Sárai Szabó Katalin: „Ősmérsz, én a barátod vagyok én az egy aki milliók közt ért”
12.30 A Társaság közgyűlése. Pénzügyi beszámoló: Csongrádiné Olasz Sára
13.30 Csokonai Vitéz Mihály szobrának megkoszorúzása. Orátor: Szemes Péter
14.00 Ebéd a Szent András Reumakórház éttermében – Fürdőzés a Hévízi-tóban
18.00 Főhajtás Major Zala Lajos emléktáblájánál a Szent Lélek templomban
20.00 Polgármesteri fogadás, vacsora találkozó résztvevőinek a Junior étteremben
Műsor: Huzella Péter koncertje
Az előadásokat a Hévízgyógyfürdő és Szent András Reumakórház kultúrtermében tartják. A tanulmányi napok záró programjaként a találkozó erre jelentkező résztvevői kirándulásra mennek Keszthelyre, Kehidakustányba, Zalacsányra. Keszthelyen megkoszorúzzák az Amazon szálloda falán lévő Csokonai emléktáblát. Beszédet mond: Cséby Géza. Kehidakustányban a Deák kúriát látogatják meg, Zalacsányban pedig tóparti halászlé-partin vesznek részt.
Itt is feliratkozhat a hírlevelünkre