A Balaton egyik legszebb látványt nyújtó és viszonylag könnyen megközelíthető kilátóját építették fel Tihanyban a tó fölé mintegy 100 méterrel emelkedő Apáti-hegy tetejére 2016 nyarán.
- Képek, videó, információk a káprázatos messzelátótoronyról
- 3 útvonaljavaslat térképpel, szintrajzokkal a kilátó megközelítéséhez
- Letölthető GPS-állomány okostelefonokra, hogy el ne tévedjen senki
- A kilátó látogatása ingyenes. Aki mást mond, az csal, lop, hazudik!
A hegytető eddig is kedvelt kilátóhelye volt a kirándulóknak, a fák közül kiemelkedő római őrtoronyszerű építmény jelentősen megnövelte a lehetőségeket. A sokak által látni vélt balatoni körpanorámára inkább ne számítsunk, hisz a félszigeten vannak ennél magasabb hegyek is, de ez inkább erőssége a kilátónak, mert egyben láthatjuk a félsziget belső részének szépségeit a Balaton vízével és a part távolabbi pontjaival.
A kilátóról különösen szép látvány nyílik kelet, északkelet felé. Az előtérben a Külső-tó nádasait, kisebb-nagyobb foltokból álló víztükrét, majd a levendulást, a Diósi- és a Gödrösi-tetőt láthatjuk a Balaton Aszófői-sarok nevű öble, illetve a tágabb Tihanyi-öböl előtt, a távolban pedig a füredi, csopaki, paloznaki és alsóörsi partok, hegyoldalak.
Hasonló különlegessége a kilátónak délen az Öreg-levendulás, délkeleten a Belső-tó és a falu házai közül kiemelkedő apátsági templom látványa, valamint az északi panoráma Aszófővel és környezetével, illetve a távolabbi hegyekkel, köztük a tévéantennáit csillogtató Kab-heggyel.
A Tihanyi-félsziget északkeleti részén álló Apáti-kilátót a Bakonyerdő Zrt. építtette és tartja fenn a tihanyi önkormányzattal együttműködve. Három szintből áll, az első 3,5 méter, a második 7 méter, a harmadik 10,5 méter, a kilátó csúcsa 16,5 méter magasan van a földtől, illetve a hegy csúcsától.
Először egy másfél perces videón nézhetjük meg, hogy mit láthatunk, ha a harmadik szint erkélyén körbesétálunk. Mivel én is sétálva rögzítettem a filmet, előre is elnézést a kép remegéséért.
A videót csak afféle vázlatnak szántam, a látvány igazi szépségéből többet mutatnak a fotók, amik egy részét teleobjektívvel, vagy mondhatnám távcsővel készítettem. Másnak is ajánlom, hogy kilátótúrákra lehetőség szerint vigyen magával távcsövet, vagy egy nagy zoommal rendelkező fényképezőgépet, mert segítségükkel sokkal több részletet ismerhetünk meg a világ szépségeiből. De ami ennél is fontosabb, jól kell megválasztani az időpontot, hisz igazán csak napsütéses tiszta időben, nem a nappal szembe nézve számíthatunk szép látványra. Az meg már a ráadás, ha szépen gomolygó fehér felhők a visszavert fényükkel, vagy árnyékukkal plasztikusabbá teszik a képet. Az alábbi fotókat szeptember közepén, kora délutáni órákban készítettem, amikor még túlságosan magasan járt a nap, így sajnos kicsit laposak a fények, de talán így is érzékeltetik a kilátás szépségét.
Ahogy a lenti térképen a narancssárga, a zöld és a piros vonal mutatja, az Apáti-kilátót három fő irányból közelíthetjük meg viszonylag könnyen és biztonságosan.
A legegyszerűbb megközelítés a Tihany sajkodi településrésze felől – ezt a piros vonal mutatja. A kilátó a 71-es főút sajkodi elágazójától 1,8 kilométer távolságra található, de ha kocsival jövünk és az autót az alsó út és a Mályva sor találkozásának környékén leparkoljuk, akkor onnan már csak 900 métert kell gyalogolnunk. A kocsit mindenképpen hagyjuk lenn, mert a sajkodi utcákat csak egy autó szélességűre méretezték.
A kilátót a Mályva utcát követve, majd az utca végén jobbra fordulva, a kilátót jelző sárga háromszöget figyelve érhetjük el.
A kilátótól 2-300 méterre lesz egy nehezebb szakasz, ahol a meredek domboldalon könnyen meg lehet csúszni a kisebb-nagyobb kövek miatt – főleg lefelé.
A Sajkodon élők nem nagyon örülnek ennek az útvonal választásnak, mert a megnövekedett forgalom miatt veszni látják eddigi nyugalmukat. Volt olyan is, aki elszabaduló vérebek jóslásával próbált lebeszélni bennünket a településrész utcáinak használatáról.
A másik rövid megközelítési lehetőség a sajkodi elágazó közelében lévő Apáti-templomtól induló gyalogos ösvény. A sárga jelzéssel ellátott útvonal a kilátó előtt mintegy 100-150 méterrel találkozik össze a Sajkod felől jövő ösvénnyel.
Talán még kényelmesebb is a sajkodi megoldásnál. A hibája csak egy van, hogy főút mellett kell őrizetlenül hagyni az autónkat, ami különösen csábító lehet egyeseknek. Segítség lehet, ha az önkormányzat megépíti az ide tervezett parkolót, és azt legalább webkamerás őrzéssel felszereli.
A harmadik megközelítési lehetőség a faluból induló 3,3 kilométeres útvonal. Talán legegyszerűbben a temetővel szemben a főutcába csatlakozó Kiserdőtelepi utcán át indulhatunk el. Az útvonal eleje aszfaltozott, de több mint három kilométer mezei utakon vezet. Normál időjárási körülmények között biciklivel is biztonságosan járható, legfeljebb az utolsó szakaszon kell tolni a kerékpárt a nagy szintkülönbség miatt.
A kilátót építtető Bakonyerdő Zrt. 2016 októberében az alábbiakat adta közre:
“Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a Bakonyerdő Zrt. mint a kilátó építtetője nem szed és nem is fog szedni belépő jegyet a kirándulóktól, így aki önjelölt jegyszedővel találkozik, kérjük ne fizessen neki! Minden, a Bakonyerdő Zrt. kezelésében lévő közjóléti objektum szabadon és térítés mentesen látogatható.”
♦
Jó túrázást, gyönyörködést!
Szöveg, kép, grafika, video Győrffy Árpád
Az Apáti-kilátó avatásáról szóló beszámoló innen érhető el.
Lakat került tihanyi Apáti-kilátóra és az illetékesek szájára is
Itt is feliratkozhat a hírlevelünkre