Rendkívüli szinten, a történelmi keresztény egyházak dunántúli vezetőinek közös áldásával ünnepelték a napokban Zánkán a Gelencsér Ferenc kőfaragómester által készített keresztút felállítását.
Jézus utolsó útjának stációira emlékező 14 képes oszlop a temető északkeleti oldalán lévő kerítést kísérik végig a délkeleti saroktól az északkeleti sarokig. Itt, a temető főbejárata mellett van maga a szűken értelmezett kálvária, a Koponyák-hegyét, a Golgotát megjelenítő három kereszt Jézussal és a két latorral.
A keresztút átadásán Filep Miklós polgármester, a munkát finanszírozó önkormányzat vezetője köszöntötte a nagy számú érdeklődőt és a meghívott egyházi vezetőket, dr. Márfi Gyula veszprémi katolikus érseket, Steinbach Józsefet, a Dunántúli Református Egyházkerület püspökét, Szemerei Jánost, a Nyugati (Dunántúli) Evangélikus Egyházkerület püspökét és Polgárdi Sándort, a Veszprémi Evangélikus Egyházkerület esperesét.
A polgármester elmondta, hogy a keresztút felállításának ötlete már korábban is megfogalmazódott, a három évvel ezelőtt elhunyt Udvardi Erzsébet festőművésszel és a januárban meghalt Szekeres Károly keramikus művésszel is tervezgették régebben. A megvalósításhoz a lökést a Gelencsér Ferenc diszeli kőfaragómesterrel való találkozása adta. A Magyar Kultúra Lovagja címmel kitüntetett nyugdíjas mester nagy kihívást látott a feladatban. A megoldáshoz részletesen tanulmányozni kezdte a kálváriák történetét, az ismertebb kálváriák stílusát és a kialakítás technikai lehetőségeit.
A polgármester az egy éven át tartó munkafolyamatot, majd az eredményt látva úgy vélte, Gelencsér Ferenc a Balaton-felvidék népi iparművészetének maradandó alkotását hozta létre. Mint elmondta, a község képviselő-testülete egyhangú döntéssel Zánka Községért kitüntető címmel ismerte el Gelencsér Ferenc munkáját. A polgármester a segítők között külön is köszönetet mondott Sólyom Gyulának, az evangélikus gyülekezet gondnokának a keresztút felállításához nyújtott segítségért.
A polgármesteri beszéd után Márfi Gyula szólt a jézusi keresztút járás mának szóló üzenetéről, mondott imát, kért áldást a keresztútra és készítőire, majd közösen végigjárták a keresztutat. Útközben többször megálltak egy-egy fohászra, amit Csizmazia Sándor helyi plébános olvasott fel.
Rövid részlet a keresztút bejárásáról
A keresztút végén, a keresztek előtt a protestáns egyházak vezetői, Szemerei János, Steinbach József és Polgárdi Sándor beszéltek Jézus szenvedésének egyetemes, felekezetektől független jelentőségéről, ma is érvényes üzeneteiről, majd ők is áldást kértek a keresztútra.
Az ünnepi szertartás után Gelencsér Ferencet kérdeztük, aki a nehezebb fizikai munkáknál kapott segítséget leszámítva teljesen maga készítette keresztút elemeit, az oszlopokat a bennük elhelyezett reliefekkel és a kereszteket Jézus és a Latrok szobraival.
Mint elmondta, ez a munka élete eddigi legnagyobb feladata volt és szakmailag is különleges kihívást jelentett. Sok keresztút megnézése közben legmélyebb hatással a müncheni kálvária stációi voltak rá. Így a zánkai reliefek is ennek a hatását tükrözik.
– Kicsit utánoztam a müncheni kálvária barokkos stílusát, de én is benne vagyok abban, ami végül született.
Gelencsér Ferenc úgy gondolja, hogy kőfaragói munkájának méltó lezárása a zánkai keresztút elkészítése. Ő is végighordozta a saját keresztjét, így a zánkai keresztút kicsit az ő keresztútja is.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Itt is feliratkozhat a hírlevelünkre